کابینه جدید فلسطین ؟

  • حسین رویوران

تشکیل کابینه جدید محمد اشتیه در فلسطین، اقدام خطرناکی در جهت واگرایی در جامعه فلسطین است.

به دستور محمود عباس رئیس خود خوانده تشکیلات فلسطین، کابینه جدید این تشکیلات به ریاست محمد اشتیه تشکیل شد و به کار کابینه قبلی به ریاست رامی الحمدالله پایان داده شد. ترکیب کابینه جدید نشان می دهد که تقریبا یکدست از میان اعضاء جنبش فتح انتخاب شده اند و تنها چند پست دیگر به جبهه تحریر العربیه و حزب شعب واگذار شده است. در واقع محمود عباس تلاش دارد شرایط را برای استمرار سلطه فتح بر تشکیلات خودگردانی فلسطین پس از خود تسهیل سازد. این اقدام عباس برخلاف توافق های قاهره مبنی بر تشکیل کابینه آشتی ملی فلسطین میان فتح و حماس صورت گرفته است و با نادیده گرفتن غزه عملا در جهت جدا سازی کرانه باختری و نوار غزه گام برداشته شده است.

بسیاری از تحلیلگران سیاسی معتقدند این اقدام خطرناک در جهت تحقق اهداف رژیم صهیونیستی در جدایی کرانه باختری از نوار غزه و طرح موسوم به معامله قرن دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا در تصفیه کامل آرمان آزاد سازی فلسطین است.

اخیرا در انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی بنیامین نتانیاهو شعار ضمیمه سازی تمامی کرانه باختری به اسرائیل و یا حداقل شهرک های صهیونیستی در این منطقه را سر داد بارها اعلام کرد که حاضر به واگذاری کرانه باختری به فلسطینیان نیست. این اظهارات بدین معنا است که از نگاه جناح راست حاکم بر اسرائیل دولت فلسطینی تنها در نوار غزه امکان تشکیل دارد و از این رو هر گونه اقدام در جهت جدا سازی غزه و کرانه باختری اقدامی در جهت تحقق این هدف راستگرایان حاکم در رژیم صهیونیستی است. یوسی ملمان تحلیلگر نظامی روزنامه معاریو در همین ارتباط تاکید دارد که نتانیاهو اگر نتواند شعار انتخاباتی خود مبنی بر الحاق کرانه باختری را محقق سازد، برای آرام نگاه داشتن اوضاع در جهت جداسازی آن از غزه تلاش خواهد کرد.

بر پایه مقررات متعارف در فلسطین کابینه باید از پارلمان فلسطین رای اعتماد بگیرد این در حالی است که اقدامات محمود عباس خارج از عرف های سیاسی و بدون رای گیری است. تحلیلگران سیاسی معتقدند با توجه به پایان یافتن دوره ریاست محمود عباس و پارلمان فلسطین، تمامی این اقدامات غیر قانونی بوده و در جهت ادامه سلطه فتح به دور از رای و یا نظارت مردم است. به اعتقاد این تحلیلگران این اقدام عباس نه تنها به آرمان فلسطین خدمت نمی کند بلکه چند دستگی در جامعه فلسطین را افزایش داده و موجب گسترش بی قانونی خواهد شد.

این گونه رفتارها نه تنها سودی برای آقای محمود عباس و جریان فتح در بر نخواهد داشت بلکه زمینه حذف آنها از صحنه را فراهم خواهد کرد. در حال حاضر محمود عباس و خودگردانی فلسطین بر بخشی از کرانه باختری سلطه دارند و اسرائیل علی رغم همکاری های امنیتی فتح و عباس، تصمیم دارد این بخش را به صورت کلی و یا جزئی ضمیمه سازی کند و انجام چنین کاری نیاز به عباس و فتح را کاملا منتفی خواهد. به همین دلیل بسیاری از گروهای سیاسی فلسطین به عباس هشدار داده اند که در جهت خودکشی سیاسی و از بین بردن آرمان آزاد سازی فلسطین گام برندارد و با بازگشت به آغوش مقاومت زمینه های تحول در معادلات موجود را مهیا سازد.
نظرات کاربران