هراس از تقویت روابط تهران- دمشق - بغداد

کارشناس مسائل سیاسی روزنامه اینترنتی رای الیوم به موضوع نگرانی مقامات بلند پایه امنیتی اسرائیل از دیدارهای ایرانی-سوری -عراقی و تحکیم روابط این سه کشور و درنتیجه مستحکم تر شدن کمربند امنیتی مقاومت در منطقه پرداخته است.

پایگاه خبری رای الیوم با انتشار مقاله ای به نوشته "زهیر اندراوس" کارشناس مسائل سیاسی این روزنامه اینترنتی به موضوع نگرانی مسئولان و مقامات بلند پایه امنیتی رژیم صهیونیستی از دیدارهای ایرانی-سوری و تحکیم روابط این دوکشور و درنتیجه مستحکم تر شدن کمربند امنیتی مقاومت در منطقه پرداخته است.

 

منابع امنیتی رژیم اسرائیل در تازه ترین اظهار نظرهای خود گفته اند: ما مطلعیم که ترس و وحشت بی سابقه ای در میان مقامات اسرائیلی، همزمان باحضور مستمر ایران در منطقه، بویژه در کشورهای عراق و سوریه و همچنین گام های جدید این کشور برای تنگ تر کردن فشار بر اسرائیل به راه افتاده است.

روزنامه صهیونیستی "معاریو" در همین رابطه نوشت: اسرائیل از اجرای پروژه خط آهن میان ایران، عراق و سوریه بسیار نگران است، چراکه ایران از این طریق می تواند بسیاری از تسلیحات مورد نیاز این دوکشور و همچنین حزب الله لبنان را فراهم آورد.

 

 

 البته اسرائیل نیز پیش از این با اعلام نگرانی خود از موشک های نقطه زن تحت اختیار حزب الله لبنان ابراز نگرانی کرده بود و اکنون نیز وحشت دارد تا به وسیله این خط آهن تسلیحات بیشتری در اختیار این گروه قرارگیرد.

 

مسئولان امنیتی و نظامی اسرائیل به خوبی می دانند که در حال حاضر تمامی مناطق اسرائیل در تیررس موشک های مقاومت است و قدرت دفاعی سامانه موشکی گنبد آهنین هیچ کارایی مثبتی در مقابل سیل عظیم موشک های حزب الله نخواهد داشت.

 

گفتنی است بر اساس گزارشات و گمانه زنی های وزارت اطلاعات رژیم صهیونیستی، حزب الله 150 هزار موشک اعم از نقطه زن و کوتاه برد و یبلند برد را را در اختیار خود دارد.

 روزنامه عبری معاریو در ادامه مقاله خود نوشت: اسرائیل تا پیش از این حوادث، توانسته بود تا بسیاری از حملات و همچنین تحرکات ارتش سوریه در جنوب این کشور را خنثی سازد یا حتی برخی از پایگاه های نظامی وابسته به ایران را در سوریه مورد حمله قرار دهد اما اکنون مسئولان سیاسی و امنیتی اسرائیل قادر نخواهند بود تا بطور کلی سیاست های ایران در منطقه بویژه تصمیم اش برای احداث خط آهن را تغییر دهد.

 

قابل ذکر است، منابع خبری پیش از این اعلام کرده بودند که با بازگشت بشار اسد به جولان مقدمات آن فراهم گردید تا حضور حزب الله در ارتفاعات جولان سوریه نیز تضمین گردد.

براین اساس ارتش سوریه برنامه ریزی کرد تا طی اولین گام استراتژیک خود عده ی بسیاری از شهروندان سوری را به این منطقه فرستاده تا اطلاعات لازم و ضروری را از تحرکات ارتش اسرائیل جمع آوری کرده و سپس با ساخت زیربناهای مستحکم زمینه را برای حملات خود به اسرائیل و همچنین استقرار نیروهای حزب الله در این منطقه برای پشتیبانی از حملات فراهم آورد.

 

از سویی دیگر یک مقام بلندپایه در وزارت اطلاعات رژیم صهیونیستی گفت: ما اقدامات وسیعی را بر ضد نیروها و تجهیزات ایرانی در سوریه انجام داده ایم، اما نتایج آن راضی کننده نبوده است.

وی در ادامه اشاره کرد که با وجود این شرایط ارتش اسرائیل همچنان با تمام نیرو در مقابل قاچاق اسلحه و موشک از سوی ایران به حزب الله ایستادگی میکند.

لیبرمن نیز پیش از این مدعی شده بود که ارتش سوریه قصد ندارد تا به تنهایی دوباره به جنوب سوریه بازگردد بلکه میخواهد با تشکیل یک ائتلاف عربی سوری که قدرت بیشتری را در برابر اسرائیل دارد پا به این منطقه حساس بگذارد.
نظرات کاربران