سناریوهای احتمالی در صورت ناتوانی نتانیاهو در تشکیل دولت

در صورت عدم موافقت حزب اسرائیل خانه ما برای پیوستن به نتانیاهو، راستگرایان به 5 کرسی کنست نیاز دارند تا بتوانند با در اختیار گرفتن 60 کرسی کنست دولتی راستگرا تشکیل دهند.

روزنامه اسرائیل هایوم در گزارشی به بیان احتمالات مطرح در خصوص پایان مهلت قانونی تشکیل کابینه و عدم توانایی نتانیاهو پرداخت.

 

به گزارش سایت بیداری اسلامی، روزنامه صهیونیستی اسرائیل هایوم نزدیک به دفتر نخست وزیری اسرائیل سناریوهای مطرح در صورت عدم توانایی نتانیاهو برای تشکیل کابینه جدید در مهلت قانونی از سوی رووین ریولین رئیس رژیم صهیونیستی را بررسی کرد.

 

این روزنامه نوشت در صورت عدم موافقت حزب "اسرائیل خانه ما" برای پیوستن به نتانیاهو، راستگرایان به 5 کرسی کنست نیاز دارند تا بتوانند با در اختیار گرفتن 60 کرسی کنست دولتی راستگرا تشکیل دهند.

 

 قوانین اسرائیل تاکید می کند که نتانیاهو باید پس از گذشت 42 روز از مهلت قانونی رئیس اسرائیل عدم تشکیل کابینه را به وی اعلام کند. در این صورت رئیس رژیم صهیونیستی عضو دیگر کنست را که از آمادگی و توان لازم برای تشکیل دولت برخوردار است مامور تشکیل کابینه خواهد کرد.

 

این روزنامه ادامه داد: برای اینکه رئیس اسرائیل نتواند عضو دیگری از کنست را برای تشکیل دولت مامور کند احتمال آن وجود دارد که حزب لیکود از اختیارات قانونی خود برای انحلال کنست استفاده کند. در این حالت منطقی است که احزاب مخالف نیز از این اقدام حمایت کنند و در فرصت 90 روزه انتخابات زود هنگام کنست برگزار شود.

 

اسرائیل هایوم افزود: در صورتی که نتانیاهو عدم توانایی خود برای تشکیل دولت را به رئیس اسرائیل اعلام کند احتمالات دیگری مطرح می شود که از جمله آنها تشکیل دولت ائتلافی یا دولت مشترک دوره ای میان نتانیاهو و گانتز است، چنانچه پس از انتخابات کنست یازدهم در سال 1984 چنین شد و حزب کار به 44 کرسی و حزب لیکود به 41 کرسی دست یافتند.

 
نظرات کاربران