ویرجینیا- تل آویو و بالعکس- بازگشت دانشمند فلسطینی به آمریکا

 

چرا FBI از تصمیمش در تحویل دانشمند فلسطینی به رژیم تل اویو عقب نشینی کرد؟

 

خبرهای ضد و نقیضی درباره سرنوشت عبدالحلیم الاشقر دانشمند فلسطینی که اخیرا دوران محکومیتش در آمریکا به پایان رسیده منتشر می شود.

 

به گزارش سایت بیداری اسلامی به نقل از منابع خبری،‌ پس از انکه اعلام شد دوران 11 ساله محکومیت عبدالحلیم الاشقر دانشمند فلسطینی به اتهام کمک مالی به جنبش حماس در آمریکا به پایان رسید خبرها حکایت از ان داشت که مقامات اف بی آی قصد دارند وی را به اسراییل تحویل دهند.

این خبر با موجی از مخالفت در درون فلسطین و در بین سازمان های مدنی آمریکایی مواجه شد اما اف بی آی بدون اعتنا به این اعتراضات قصد خود مبنی بر تحویل وی به اسراییل اجرایی کرد.

در حالی که خبر می رسید الاشقر با یک هواپیمای اختصاصی متعلق به اف بی ای به اسراییل اعزام شده است اما منابع رسانه ای در اسراییل این خبر را تایید نکردند و اعلام شد که الاشقر در فرودگاه بن گورین حضور دارد اما از هواپیما خارج نشده است.

 

اما ماجرا چه بود؟

 

به نقل از اسماء مهنا همسر الاشقر، وکلای این دانشمند فلسطینی پس از تصمیم غیر قانونی اف بی ای در تحویل وی به مقامات صهیونیستی دست بکار شده و با ارائه ادله و مدرک در دادگاه عالی ایالت ویرجینیا نسبت به این اقدام اف بی ای شکایت کردند.

وی گفت: قاضی دادگاه با رویت مدارک وکلای الاشقر در نهایت حکم به بازگرداندن این دانشمند فلسطینی به ویرجینا داد. بر اساس این حکم الاشقر پس از حضور کوتاهی در فرودگاه بن گورین بدون اینکه از هواپیما خارج شود مجددا به این ایالت بازگردانده شد و هم اینک در یکی از زندانهای این ایالت تا روشن شدن وضعیت نهایی اش به سر می‌برد.

همسر الاشقر تاکید کرد: پس از فرود هواپیمای حامل الاشقر به فرودگاه بن گورین یکی از مسئولان سفارت آمریکا در اسراییل وارد هواپیما شد و حکم قضایی دادگاه ویرجینیا مبنی بر عدم تحویل این دانشمند فلسطینی به مقامات رژیم اشغالگر را تحویل نماینده اف بی ای داد و بدین وسیله الاشقر مجددا به آمریکا بازگردانده شد تا در باره وضعیت او تصمیم گیری شود.

 

منابع خبری فلسطینی عدم تحویل الاشقر به مقامات اسراییلی را پیروزی برای فعالان مدنی و عقب نشینی آمریکا توصیف کردند.
نظرات کاربران