نخستین کارگاه آموزشی تبیین مبانی دیپلماسی حقوقی _ بین المللی فلسطین

نخستین کارگاه آموزشی تبیین مبانی دیپلماسی حقوقی- بین المللی فلسطین صبح امروز با حضور تعدادی از اساتید دانشگاهی و فعالان عرصه ای فرهنگی، سیاسی، حقوقی و خارجی از جمله سفیر فلسطین در سالن اجتماعات دبیرخانه دائمی کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین واثع در خیابان ورشو برگزار گردید.

دکتر اخوان فرد: فقط فلسطینیان حق دارند درباره امور سیاسی و اراضی کشورشان تصمیم گیری کنند/ دکتر مومنی راد: لزوم پیگیری حقوق فلسطینیان از طریق حقوق بین الملل و دیپلماسی/ امادگی حقوق دانان غیر مسلمان آمریکایی و دیگر کشورها برای دفاع از فلسطین/ ضرورت ایجاد ارتباط میان سازمان های مردم نهاد بین المللی در راستای پیشبرد پرونده فلسطین

نخستین کارگاه آموزشی تبیین مبانی دیپلماسی حقوقی- بین المللی فلسطین صبح امروز با حضور تعدادی از اساتید دانشگاهی و فعالان عرصه ای فرهنگی، سیاسی، حقوقی و خارجی از جمله سفیر فلسطین در سالن اجتماعات دبیرخانه دائمی کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین واثع در خیابان ورشو برگزار گردید.

 

 

به گزارش بیداری اسلامی نخستین کارگاه آموزشی تبیین مبانی دیپلماسی حقوقی _ بین المللی فلسطین،با هدف تامین خلاء ابزار های حقوقی و به کارگیری طرق کارآمد دیپلماسی جهت تسریع روند احقاق حقوق حقه ملت فلسطین،با حضورآقایان دکتر اخوان فرد(عضو هیئت علمی دانشگاه تهران)و دکتر مومنی را(عضو هیئت علمی دانشگاه تهران) در سالن اجتماعات دبیرخانه دائمی کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین  برگزار گردید.

 

 

نخستین کارگاه آموزشی تبیین مبانی دیپلماسی حقوقی- بین المللی فلسطین صبح امروز با حضور تعدادی از اساتید دانشگاهی و فعالان عرصه ای فرهنگی، سیاسی، حقوقی و خارجی در سالن اجتماعات دبیرخانه دائمی کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین واثع در خیابان ورشو برگزار گردید.

 

این نشست راس ساعت 9:30 پس از حضور مهمانان در محل برگزاری اجلاس با تلاوت آیاتی چند از قران کریم و پس از ان با خیر مقدم آقای سلطانی فرد مجری نشست آغاز شد.

 

در ابتدا دکتر اخوان فرد با اشاره مظلومیت مردم فلسطین طی این سال ها (اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی) سخنرانی خود را آغاز کرد و گفت: وقتی این حجم وسیع از مظلومیت های مردم فلسطین در برابر بیگانگاه و استعمارجویانی چون انگلیس و آمریکا را مشاهده می کنیم چشمانمان اشک آلود می شود.

 

طی سال های گذشته مردم فلسطین با به امضا رسدن قرارنامه های ننگینی چون بالفور و اسلو مشکلات و چالش های بسیاری را تجربه کردند.

وی در ادامه با اشاره به نمونه ای از راهبرد های حل بحران فلسطین به پیاده سازی نظام تقوینی در ساحتار اداره ای فلسطین گفت: مرجع عالی قدر آیت الله شاهرودی این توصیه را به مردم برادرانمان کرددن و آن ها نیز این روش را در عراق پیاده ساختند و از آن نتیجه گرفتند.

این وضعیتی که امروز شاهد آن هستیم و می بینیم که به طور مداوم به اراضی فلسطینی در قدس و کرانه باختری و غزه دست اندازی می شود، اشتباه است و دقیقا همان چالش ها و مشکلاتی است که جمهوری اسلامی ایران سال ها پیش با ان دست و پنجه نرم می کرد (جزایر سه گانه خلیج فارس و همچنین ایجاد کشوری به نام بحرین) این موضوع باید از طریق حقوق بین الملل و دیپلماسی پیگیری شود.

 

ما از این نقطه ضرباتی را در تاریخمان متحمل شده ایم.

 

 دکتر اخوان فرد افزود: سیاست خارجی مردم فلسطین براساس دفاع از حقوق مردم این کشور و همچنین حمایت از منابع ارضی و سیاسی این کشور است، فلسطینیان می توانند با هرکشور دوست غیر محارب گفتگو و تعامل داشته باشد اما قابل ذکر است که هیچ کشور استعمارجویی نمی تواند برای فلسطینیان تعیین تکلیف کند و بگوید انان باید چه کنند و چه نکنند این مردم فلسطین هستند که برای حقوق خود تصمیم و تعیین سرنوشت می کنند.(دقیقا همانطوری که انگلیش دخالت کرد و بیاینه ی بالفور را برای فلسطینیان به ارمغان اورد)

 

همه ی مواردی که ذکر شد از جمله حق فلسطینیان برای تعیین سرنوشت شان و همچنین مرز بندی شهرهایشان و ابتدایی ترین حقوق شهروندی شان در فلسطین نقض شد بنده به عنوان یک متخصص امور بین الملل که 30 سال است در این زمینه فعالیت دارم تاکید می کنم که اگر موضوع فلسطین از ابعاد حقوقی ان پیگیری شود به نتایجی خوب و ارزشمندی در راستای بازیابی حقوق فلسطینیان دست می یابیم و از این طریق می توانیم پاسخ انسان های یاوه گویی مانند ترامپ را بدهیم.

 

گاهی اوقات نیز البته در گذشته و بیشتر طی اغتشاشات سال 1388 مشاهده کردیم که عده ای شعار های اشتباهی را از جمله نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران را سر می دهند در توضیح این موضوع باید گفت که کاملا غلط است و سردادن چنین شعار هایی ناقض حقوق بین الملل و حقوق بشری است و می بایست بشدت با سردهندگان و مروجان این چنین شعارهایی برخورد شود.

 

 

وی در پاسخ به سوالی گفت: امروز فلسطینیان از طریق طرح مسئله های کوتاه ضربه می خورند می بایست با همین موارد روبه شد و برای مواجهه با توطئ های بروز آمریکایی ها و صهیونیست ها هر روز برنامه ریزی کرد البته که نباید از آینده اندیشی در قبال مسئله فلسطین همانطور که رهبر معظم انقلاب بیان فرمودند، غفلت کرد.

مشکل کنونی ما عدم ثبات در مسئله فلسطین و همچنین عدم وجود پیگیری های مناسب در قبال مسئله بحران های روز فلسطینیان است که التبه ما هم بیکار ننشستیم و طی مذاکراتی که با اساتید و رئسای دانشگاه مطالعات جهان و همچنین انجمن های علمی دانشگاهی داشته ایم قرار است از تاریخ 23 خرداد ماه فعالیت های مان را در عرصه بررسی مداوم اوضاع فلسطین و ارائه راهبرد های جدید در قبال بحران فلسطین آغاز نماییم.

در ادامه ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی تصریح کرد: مقاومت فلسطین باید در راه خود ثابت قدم باشد و گام های اساسی را در این زمینه بردارد. وجود رژیم صهیونیستی توهمی و خیال است و نکته مهم این است که این رژیم بطور روزانه در حال ارتکاب جنایاضد ضد بشری علیه مردم فلسطین است البته در این راه نویسندگان و فرهنگیان صهیونیستی به خوبی رژیم غاصب کودک کش صهیونیستی را همراهی کرده اند.

دکتر اخوان فرد در ادامه سخنان ابوشریف را تاید کرده و گفتند:همانطور که آقای ابوشریف توضیح دادندوجود کیان صهیونیستی اشتباه و توهمی بیش نیست و ما می بایست خط اصلی ثبات در فلسطین را دنبال کرده و تمامی زمینه هایی که طی آن غفلت کرده ایم را بازیابی نماییم.

 

استاد دانشگاه تهران در جایی دیگر از سخنان شان افزودند:ما سال ها است که در عرصه ورزشی برای مقابله با ورزشکاران صهیونیستی مشکل داریم، در این خصوص بابرگزاری چند جلسه با حضور موساست حقوقی خارجی و داخلی تصویب کردیم که رژیم صهیونیستی یک رژیم آپارتاید است براین اساس اگر ورزشکاری در هر کشوری با رژیم صهیونیستی مسابقه نداد تشویق می شود و و اگر هم مسابقه داد توبیخ می شود (برعکس وضعیت کنونی) البته این موضوع به خوبی در حال نهادینه شدن است.

 

دنیا همه ی خواسته های ما و مطالباتمان را قبول و بررسی نمی کند ما خودمان نیز باید در نهادینه و جای گذاری کردن برخی ملاک ها در افکار عمومی تلاش کنیم.

 

در توضیح مطالب قبل باید گفت، امام خمینی (ره) رهبرکبیر انقلاب اسلامی ایران با صدور فرمان قتل سلمان رشدی سطح حقوق بین الملل را ارتقاء دادند و ملاک هایی را برای جامعه بین الملل به اثبات رساندند.

 

نظریه پردازی ما نیاز به حرکت دارد حرکت های جدی ما از وجود حقوق دان های بین المللی غیر مسلمانی برخوردار هستیم که از خواسته های ما حمایت می کنند و حاضرند برای فلسطینیان فعالیت کنند.

2سال پیش کشور بلژیک توانست با استفاده از همین حقوق دانان وظرفیت های دیپلماسی خود از نفوذ رژیم اسرائیل به مناطق اطراف کشورش جلوگیری کند و از سطح نفوذ اسرائیل در این کشور بکاهد و تا حد زیادی جلوگیری نماید.

 

علی رضا عرب تحلیلگر مسائل غرب آسیا و شمال آفریقا: ما اگر موضوع منافع ملت فلسطین را از دولت تشکیلات خوگردان فلسطین جدا سازیم بهتر می توانیم به نتایج تحلیلی درباره روند اجرای برخی قرارنامه ها مانند اسلو و اکنون معامله قرن بپردازیم باید ببینیم آیا طرح ارائه شده چه نفعی برای تشکیلات خودگردان و چه ضرری برای ملت فلسطین خواهد داشت.

 

اکنون صهیونیست ها قصد دارند که خود را یک دولت دموکرات جلوه دهند و در سطح جهان خود را بشناسانند اما گفتنی است که مناطق سال1967 از دایره به اصطلاح حکومت دموکراتیو شان خارج است، چیزی که کاملا مشهود است این است که مردم فلسطین در این مناطق به هبچ وجه آزادی و امنیت ندارند و بشدت آزار می بینند بنابراین این موضوع مقوله ای است که می توان روی آن مانور داد و رژیم صهیونیستی را رسوا ساخت.

 

وی در پایان سخنان خود به برپایی راهپیمایی های بازگشت اشاره کرد و گفت: اگر اکنون می خواهیم جلوی اجرایی شدن معامله قرن را بگیریم باید راهپیمایی های بازگشت که در روز جمعه برگزار می شوند را به خوبی دنبال کنیم.

 

علاوه براین براساس آنچه حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری خاطر نشان ساخته بودند برگزاری رفراندوم نیز یکی از راه هایی است که می توان از این طریق در فلسطین به نتیجه رسید و بحران فلسطین را بهتر اداره کرد.

 

 

 

وی در ادامه بر شناختن هرچه بهتر ابعاد حقوقی و دیپلماتیک بین المللی برای مبارزه با صهیونیست ها و دفاع از حقوق مردم فلسطین تاکید ورزید و راهکار و راهبرد هایی را برای اداره هرچه بهتر امور فلسطین ارائه کرد ازجمله:1- نگاه نو به مسائل فلسطین 2- استفاده از ابعاد ناشناخته پیمان های بین المللی و اسنادها 3-ایجاد شبکه های تعاملی بین المللی در خصوص مسئله فلسطین 4- آرایش حقوقی جدید در مقابله با استعمارجویان جهان

 

مومنی در ادامه گفت: می بایست سازمان های مردم نهاد و حقوق بشری را بسیج کنیم  و از این طریق افکار عمومی را ضد رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی برانگیزیم چراکه افکار عمومی ارزش بسیار بالایی در این حوزه دارد.

 

راهپیمایی روز قدس امسال نمونه ی بارزی از این ظرفیت ها است و ما باید برای مبارزه هرچه بهتر با اسرائیلی ها و باز پس گیری حقوق مردم فلسطین از آن استفاده کرده و آن را پرشور تر از هر سال برگزار نمیاییم.

 

البته در این میان رژیم صهیونیستی با قدرت لابی گری خود بسیاری از اقدامات در این زمینه را خنثی می سازد.

 

علاوه بر این ما این امکان را داریم تا از آمادگی حقوق دانان غیر مسلمان برای بازپسگیری حقوق مردم فلسطین بهره برداری کنیم چراکه آنان اگرچه مسلمان نیستند اما طی گفتگوهای رودر رو و نزدیکی که انجام شده مشخص گردید که موضع آنان برای دفاع از حقوق ملت فلسطین همان موضع ما است.

 

وی در گوشه ی دیگری از سخنان اش اشاره کرد: هنگامی که حکومت عثمانی فروپاشید کشورهای منطقه تقسیم شدند و فلسطین نیز به قیمومیت انگلیس در آمد تا برای مدتی این کشور اداره فلسطین را بدست گیرد اما سران انگلیسی به تعهدات خود عمل نکردند و آن را دو دستی تقدیم صهیونیست ها کردند.

 

امام خمینی (ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران با نام گذاری روز قدس باعث شدند تا کشت کشتار های رژیم صهیونیستی در فلسطین روند با روند کند تری دنبال شود چراکه تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران وضعیت کشت و کشتار فلسطینیان بسیار وخیم و روبه افزایش بود.

 

در جریان مقاومت پیش از پیروزی انقلاب ایران باید گفت که فلسطینیان راه های مقاومتی مختلفی از جمله مبارزات ناسیونالیستی را دنبال کردند اما شکست خوردند امام خمینی (ره) به آنان توصیه نمودند راهکار خود و شیوه مبارزات شان را به مقاومت اسلامی تغییر دهند، بلافاصله پس از تغییر رویکرد در ایدئولوژی مقاومت فلسطین به پیروزی هایی دست یافت.

 

 
نظرات کاربران