اجلاس منامه؛وعده اقتصادی زیر سایه اشغالگری

هانی المصری تحلیلگر سیاسی تاکید کرد هدف از طرح معامله قرن، تداوم اشغالگری است و صلح اقتصادی در صورتی که فلسطینیان به حقوق خود دست نیابند، هرگز محقق نخواهد شد، بدون صلح سیاسی هیچ صلح اقتصادی وجود نخواهد داشت.

 

 

به گزارش سایت بیداری اسلامی ، هانی المصری خاطر نشان کرد روز دوشنبه یا شکست خود را اعلام خواهند کرد یا به ضربه زدن فلسطینیان و رهبران و تشکیلات خودگردان دست خواهند زد تا آنها را تسلیم کرده و وادار به پذیرش معامله قرن کنند که در هر دو حالت باید آماده باشیم.

 

المصری تصریح کرد فلسطین فروشی نیست، این مسئله بدیهی و آشکار شده که معامله قرن فقط یک معامله نیست، بلکه توطئه و تلاشی برای حذف مسئله فلسطین و البته محکوم به شکست است، به ویژه اینکه حتی برخی از صهیونیست ها هم آن را رد می کنند.

 

وی با اشاره به ادعای کوشنر داماد و مشاور ترامپ مبنی بر حمایت 50 میلیارد دلاری از اقتصاد فلسطینان و برخی کشورهای عربی تصریح کرد هدف از طرح معامله قرن، تداوم اشغالگری و تبلیغ توهم شکوفایی تحت اشغالگری است و نه شکوفایی برای صلح آن طور که ادعا می کنند.

 

بر اساس گزارش فلسطین الیوم، المصری اظهار داشت طرح هایی که در چارچوب معامله قرن اجرا خواهد شد، در معرض ویرانی و نابودی قرار خواهد داشت، به ویژه اینکه میان ملت فلسطین و اشغالگران رویارویی رخ خواهد داد و اشغالگران، تاسیسات و طرح ها را نابود خواهد کرد همانطور که پس از اشغالگری مجدد در کرانه باختری طی سالهای 2000 تا 2004، بلافاصله دست به این کار زد و طرح ها و تاسیساتی را که کشورهای کمک کننده به تشکیلات خودگردان از زمان امضای توافق اسلو اجرا کرده بودند، نابود کرد.

 

این تحلیلگر تصریح کرد اسرائیل تلاش می کند همه چیز را از بین برد و نابود کند، سرمایه گذاری یا شکوفایی یا صلح اقتصادی در سایه اشغالگری چگونه ممکن است آن هم در شرایطی که طرح صهیونیستی همچنان پابرجاست و برای الحاق مناطق کرانه باختری به حاکمیت خود تلاش می کند.

 

وی افزود اسرائیل حتی به دنبال جداسازی کرانه باختری از نوار غزه و جلوگیری از ارتباط واقعی است، این رژیم با گذرگاهی که کرانه باختری را به غزه وصل خواهد کرد و پنج میلیارد دلار برای آن اختصاص یافت، مخالفت کرد.

 

المصری به ادامه طرح های رژیم صهیونیستی در الحاق مناطق و توسعه طلبی با هدف راندن فلسطینیان از سرزمینشان وتحمیل سیطره اسرائیلی بر آنها اشاره کرد و گفت آنها خواهان توقف این تجاوزگری و رسیدن به راه حل نیستند بلکه به دنبال اقدامات تجاوزکارانه بیشتری هستند.

 

المصری درباره کشورهای عربی شرکت کننده در کنفرانس بحرین اظهار داشت این کشورها در سطح دولت و ملت معامله قرن را رد می کنند، ولی کوشنر پیش از اعلام رسمی آن از مشارکت این کشورها خبر داد، برخی کشورهای عربی مجبور شده اند بر اساس توافقات و معاهدات قبلی شرکت کنند.

 

وی افزود این کشورها اصرار کردند که سطح نمایندگی و حضورشان در سطح بسیار ضعیفی باشد و اسرائیل هم به طور رسمی شرکت نکند و سطح مشارکت اسرائیل هم در این کنفرانس پایین آمده است.

کشورهایی که با مشارکت در این کنفرانس مخالفت کرده اند شامل سوریه، لیبی، ترکیه، کویت، الجزایر و لبنان است، این در حالی است که دولت آمریکا از امارات، عربستان، مغرب، مصر و قطر برای مشارکت در این کنفرانس دعوت کرده و این کشورها از این دعوت استقبال کرده اند.

 

المصری گفت اگر کشورهای عربی شرکت کننده، "نه" بگویند، هیچ راه حلی برای مسئله در نبود و غیبت فلسطین وجود نخواهد داشت و در آن صورت، این کشورها، آمریکا و اسرائیل را به بازنگری در مواضع خود مجبور خواهند کرد.

 

این تحلیلگر درباره دلیل انتخاب منامه به عنوان میزبان این کنفرانس گفت این مسئله بسیار خطرناکی است، ولی انتخاب یک کشور کوچک و حاشیه ای، دلیلی بر نگرانی آنها(آمریکا و رژیم صهیونیستی و متحدانشان) است و این مسئله چیزی را تغییر نمی دهد و بدتر از همه آنکه، در این کنفرانس، موضوع فلسطین با مشارکت اسرائیل و آمریکا و کشورهای عربی در سایه غیبت فلسطین بررسی می شود.
نظرات کاربران