جذب یهودیان فلاشا و احیای پروژه از نیل تا فرات

رژیم صهیونیستی اخیرا توجه و اهتمام ویژه ای نسبت به کشور اتیوپی نشان می دهد که  این توجه از دو منظر قابل بحث است؛ از یک سو اسرائیل توجه ویژه‌ای نسبت به اجرای پروژه ساخت سد النهضه در اتیوپی نشان داده است که بدون شک تاثیر قابل توجهی بر امنیت آبی مصر خواهد داشت و این رژیم در تلاش است تا از این موضوع به نفع خود بهره‌برداری کند. از سوی دیگر صهیونیست‌ها همچنان درحال پیگیری جلب و جذب یهودیان اتیوپیایی (یهودیان فلاشا) هستند تا ضمن دادن تابعیت و شهروندی اسرائیل،‌ آنها را در سرزمین‌های اشغالی ساکن کنند.

 

در همین راستا اخیرا 63 اتیوپیایی به عنوان بخشی از یک مجموعه 1300 نفره از اتیوپی وارد اسرائیل شده‌اند و قرار است در ادامه هم طی یک دوره پنج ساله حدود 9000 هزار یهودی ساکن اتیوپی وارد اسرائیل شوند.

موضوع جلب مهاجران اتیوپیایی در اسرائیل در حالی مطرح شده است که این افراد شروط مهاجرتی اسرائیل را رعایت نکرده‌اند اما با این حال به عنوان یهودی پذیرفته شده‌اند؛ به گفته یگال پالمور، سخنگوی آژانس یهود، 64 اتیوپیایی که وارد اسرائیل شده‌اند،‌ معیارهای «قانون بازگشت» - قانونی که به هر یهودی اجازه می دهد در اسرائیل ساکن شود - را ندارند اما افرادی از خانواده‌های آنها در اسرائیل ساکن بوده‌اند که از همین امر به عنوان توجیهی برای جذب این گروه استفاده شده است. از همین رو می‌توان گفت که این گروه  درواقع اولین گروه از اتیوپیایی‌هایی هستند که به عنوان یهودی به رسمیت شناخته نمی‌شوند اما توانسته‌اند وارد سرزمین‌های اشغالی شوند تا در ادامه تابعیت و شهروندی اسرائیل را به دست آورند.

 

موضوع جذب یهودیان فلاشا درحالی مطرح می‌شود که براساس یک نظرسنجی که از سوی وزارت جذب مهاجران صورت گرفته است،‌50 درصد از جامعه اسرائیل بر این باور است که موج‌های مهاجرت به ضرر این رژیم بوده است و باعث شده تا نرخ جرم و جنایت در آن افزایش یابد. این در حالی است که 62 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی بر این باور هستند که مهاجران جدید باعث شده‌اند تا مباحثی مثل  مصرف نوشیدنی‌های الکلی در بین نسل جوان جامعه یهودی بیشتر شود. همچنین 33 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی نیز اعلام کرده‌اند که مهاجران جدید باعث می شوند تا مهاجران قدیمی تر در خصوص موضوعاتی همچون یافتن مسکن و کار با مشکلات بیشتری مواجه شوند.

 

تغییر در نگرش‌ اسرائیلی‌ها در خصوص پروژه جذب مهاجران یهودی و کاستن از محدودیت‌هایی که در این زمنیه وجود دارد درحالی صورت می‌گیرد که کشور اتپوپی هم پروژه ساخت سد النهضه – که از سال 2011 بنای آن آغاز شده است -را با شدت بیشتری دنبال می کند و پیامدهای منفی این پروژه برای کشور مصر باعث شده است تا دو طرف با تنش‌هایی مواجه شوند؛‌ درحالی که اجرای این پروژه مورد حمایت صهیونیست‌ها می‌باشد و از این طریق می‌توانند یکی از دشمنان بالقوه خود را تحت فشار قرار دهند.

به هر حال،‌ با وجود توجه دوباره رژیم صهیونیستی به کشوری مثل اتیوپی، باید این موضوع را مد نظر قرار داد که بافت اجتماعی این رژیم آمادگی چندانی برای پذیرش یهودیان اتیوپیایی تبار را ندارد. اما اسرائیل تلاش می‌ کند تا از تمام ابزارها و امکاناتی که در اتیوپی دارد استفاده کرده و به هدف اعلامی خود مبنی بر گسترش جغرافیای این رژیم از نیل تا فرات دست یابد و برای این منظور اتیوپیایی‌هایی که به اسرائیل مهاجرت کرده‌اند می‌توانند به عنوان عامل اسرائیل در صحنه سیاسی کشور اصلی خود عمل کرده و در موقعیت‌ها و جایگاه‌های سیاسی مهمی نیز قرار گیرند. امری که در نهایت منافع رژیم اسرائیل را در کشوری پیش می‌برد که بیش از 135 هزار مهاجر به سرزمین‌های اشغالی فرستاده است.

محمدرضا بلوردی

 
نظرات کاربران