لزوم بازگشت فرهنگ عملیات مسلحانه فردی در کرانه باختری

تحلیلگران فلسطینی تصریح کردند اوضاع در کرانه باختری در برابر اشغالگران اسرائیلی در هر لحظه ای به دلیل تجاوزات مستمر آنها به مقدسات اسلامی و مسیحی و اوضاع دشوار اقتصادی، قابل انفجار است.

یک گزارش امنیتی محرمانه که رسانه‌های صهیونیستی منتشر کرده‌اند، هشدار داده است که فرصت بزرگی برای شعله ور شدن آتش عملیات مسلحانه(مقاومت ضد صهیونیستی) فردی و سازمان یافته در کرانه باختری اشغالی در دوره آتی به دلایل متعدد وجود دارد که مهمترین آن، اوضاع سیاسی و اقتصادی وخیم است.

این گزارش امنیتی که روزنامه عبری یدیعوت آحرونوت منتشر شده، درباره وخامت اوضاع امنیتی و موج عملیات شدید و جدید در صورت ادامه بحران سیاسی و اقتصادی که ثبات را در کرانه باختری متزلزل می کند، هشدار داده است.

دو تحلیلگر فلسطینی درباره این گزارش امنیتی رژیم صهیونیستی تصریح کردند اوضاع در کرانه باختری در برابر اشغالگران اسرائیلی در هر لحظه ای به دلیل تجاوزات مستمر آنها به مقدسات اسلامی و مسیحی و اوضاع دشوار اقتصادی، قابل انفجار است.

 

یک تحلیلگر سیاسی بر این باور است که پاسخ به جنایات اسرائیل، ضعیف و ناچیز و پراکنده است که دلایل متعددی دارد که یکی از آنها نبود رهبری است که پشتیبان مقاومت باشد و آن را در آغوش بگیرد و نیز نبود رهبری که فرهنگ مقاومت را در میان مردم فلسطین تقویت کند. تحلیلگر دیگری هم معتقد است روح مقاومت در مردم ما وجود دارد که هر لحظه ممکن است علیه اشغالگران اسرائیلی منفجر شود، این مردم با دردها و رنج های ناشی از اقدامات روزمره رژیم صهیونیستی دست و پنجه نرم می کنند.

 

عبدالستار قاسم استاد علوم سیاسی داشگاه النجاح در کرانه باختری ابراز عقیده می کند ادامه فروپاشی اوضاع سیاسی و اقتصادی در کرانه باختری اشغالی ممکن است سبب منفجر شدن اوضاع امنیتی علیه اشغالگران اسرائیلی شود.

قاسم در گفت وگو با فلسطین الیوم افزود پیش بینی می شود میزان عملیات مسلحانه فردی علیه اشغالگران اسرائیلی افزایش یابد. وی خاطر نشان کرد فقر، مردم را به انفجار بیشتر سوق می دهد، ولی واکنش مردم به اقدامات اسرائیل علیه شهر قدس یا شهرک سازی، در مقایسه با آنچه در ابتدای سال 2000 رخ می داد، بسیار ضعیف است و این مسئله به دو عامل نیاز دارد، بازگشت فرهنگ عملیات مسلحانه فردی یا سازمان یافته در کرانه باختری به محیط پشتیبان و رهبری سیاسی نیاز دارد که قادر باشد نهال فرهنگ مقاومت را علیه اشغالگران بکارد، زیرا اغلب عملیات هایی که اکنون رخ می دهد، واکنش به اوضاع اقتصادی و فقری است که کرانه باختری را درنوردیده است.

وی افزود رهبری سیاسی فعلی(تشکیلات خودگردان) در سرزمین های فلسطینی، از هم گسسته و سازشکار و همدست با اشغالگران اسرائیلی و فراتر از آن در زمینه امنیتی با اشغالگران همکاری می کند، به همین سبب برای بازگشت فرهنگ مقاومت ، وجود یک رهبری سیاسی که حامی و پشتیبان مقاومت باشد، ضروری است.

 

"واصف عریقات" سرتیپ بازنشسته و کارشناس نظامی ابراز عقیده می کند ملت فسطین ذاتا ملتی مقاوم است و سیاستی را که اشغالگران بر آنها تحمیل کنند، نمی پذیرند، آنها با اقدامات اشغالگران در قدس و یورش به مسجدالاقصی یا بازداشت یا تجاوزات مستمر به نوار غزه مخالف هستند.

وی پیش بینی کرد که ملت فلسطین در صورت ادامه سیاست های ظالمانه اشغالگران اسرائیلی علیه قشرهای مختلف ملت علیه اشغالگران به پا خواهند خاست . وی افزود هیچ کس نمی تواند پیشگویی کند که اکنون یا در آینده نزدیک چه اتفاقی خواهد افتاد، هر جوان پسر یا دختری اکنون به سبب سیاست های اسرائیلی ها علیه مقدسات اسلامی و مسیحی در فلسطین، احساساتش جریحه دار شده و اشک می ریزند و هرگز در برابر اقدامات اسرائیل سکوت نخواهند کرد.

عریقات خاطر نشان کرد تمام قوانین و مقررات بین المللی و انسانی، مقاومت بر ضد اشغالگری و اقدامات اشغالگران را تضمین کرده است.

وی درباره اوضاع وخیم اقتصادی به عنوان یکی از دلایل اصلی برای شعله ور شدن آتش رویارویی آینده با اشغالگران تصریح کرد قطعا این یکی از دلایل مهم به شمار می رود، ولی مهمتر از این عامل، وجود اشغالگران اسرائیلی در اراضی فلسطینی و جنایاتی است که آنها مرتکب می شوند.

این تحلیلگر تاکید کرد عملیات ضد اسرائیلی در کرانه باختری در سایه ادامه اقدامات تجاوزکارانه اسرائیل علیه ملت ما متوقف نخواهد شد، زیرا ملت ما هرگز در برابر این اقدامات جنایتکارانه دست بسته نخواهند ماند.

 
نظرات کاربران