درسی که ناخدای نفتکش ایرانی
به عرب ها آموخت

عطوان در مقاله ای نوشت که کاپیتان این کشتی (ایرانیِ) که شرافت خود را به میلیون ها دلار نفروخت، درس و پندی برای عرب هاست که به ارزش های اخلاقی خود پایبند باشند و به سادگی اصول خود را به پول نفروشند.

 

به گزارش سایت بیداری اسلامی، "عبدالباری عطوان" سردبیر روزنامه الکترونیکی رای الیوم در مقاله ای نوشت: کاپیتان این کشتی (ایرانیِ) که شرافت خود را به میلیون ها دلار نفروخت،  پندی برای عرب هاست که به ارزش های اخلاقی خود پایبند باشند و به سادگی اصول خود را به پول نفروشند.

عطوان با اشاره به تایید تطمیع کاپیتان کشتی ایرانی از سوی کاخ سفید بیان کرد: این امر سطح ورشکستگی اخلاقی آمریکا را به ما و دیگران نشان داد و اثبات کرد که آمریکا در محاصره اقتصادی خود علیه ایران ناکام بوده است.

 

دونالد ترامپ با اعمال فشار به ایران، بحرانی را برای خود ساخته که تاکنون در غالب نبردهای آن بازنده بوده و نمونه های بارز آن نیز ناتوانی کاخ سفید در پاسخ به سرنگونی پهپاد گران قیمت خود و ناکامی در تامین امنیت نفتکش شرکای خود در خلیج فارس است.

به همین دلیل کابینه ترامپ از مدت ها پیش مذاکره با ایران را گدایی می کند و به دنبال نشستن بر سر  میز مذاکره است، در مقابل، ایران هم هیچ پاسخی به این درخواست آمریکایی ها نمی دهد.

ترامپ حتی در پرونده نفتکش ایرانی هم شکست خورده است، چراکه علاوه بر اینکه در توقیف آن ناکام ماند در تطمیع کاپیتان این کشتی با میلیون ها دلار نیز شکست رسوایی خورد.

در مقابل ایران همچنان نفتکش انگلیسی را در گرو دارد تا در صورت اقدام آمریکا علیه آدریان دریا برگ برنده ای برای خود داشته باشد.

عبدالباری عطوان در پایان نوشت: این کاپیتان شریف هندی به دنیا ثابت کرد که هنوز هم مردانی در دنیا هستند که با وجود فشارهای شدید علیه خود حاضر نیستند خود را به پول بفروشند، او به تنهایی در برابر قدرت استکبار جهانی ایستاد. اقدام این مرد درسی برای افرادی مانند عمر البشیر رییس جمهوری سابق سودان است که خود را به اموال سعودی ها فروخت.
نظرات کاربران