تحول نوعی در ابزار مقاومت ضد صهیونیستی

سایت بیداری اسلامی : رژیم اشغالگر قدس با خطرناک توصیف کردن حمله روز گذشته فلسطینی ها از طریق پهپاد به یک گشتی اسرائیلی در مرز نوار غزه، جنبش جهاد اسلامی فلسطین را مسئول این رویداد منحصر به فرد دانست.

 

کانال 13 تلویزیون اسراییل با اعلام این مطلب گزارش داد: «یک گروه وابسته به سازمان فلسطینی جهاد اسلامی با رصد گشتی اسراییلی اقدام به اعزام یک فروند پهپاد برای هدف قرار دادن این گشتی کرد و پس از شلیک به هدف توانست به سلامت از مکان عملیات بگریزد. این شبکه گفت که به نظر می رسد جهاد اسلامی تلاش دارد تا به یک معادله در قواعد درگیری با اسراییل دست یابد که طی آن از طریق عملیات پهپادی به قتل هر فلسطینی که در راهپیمایی بازگشت توسط اسرائیل کشته می شود، پاسخ دهد.

 

 

در همین حال منابع امنیتی به رادیو ارتش اشغالگر قدس گفته اند اگرچه عملیات پهپادی روز گذشته فلسطینی ها تلفات جانی و یا مادی زیادی نداشته اما سیستم های امنیتی اسراییل این عملیات را بسیار خطرناک توصیف می کنند و معتقدند که عملیات یاد شده نشانگر پیشرفت منحصر بفرد گروههای فلسطینی در استفاده از فن آوریهای تسلیحاتی است. این سیستم های امنیتی البته تهران را متهم می کنند به اینکه گروههای مسلح در غزه را همانند حزب الله در لبنان و حوثی ها در یمن به آخرین فن آوریها تجهیز می کند.

 

 این نخستین باری است که فلسطینی ها در رویارویی خود با اشغالگران صهیونیستی از پهپاد استفاده می کنند. از سال 1987 که انتفاضه اول فلسطینی ها آغاز شد ابتدا سنگ تنها ابزار انان در رویارویی با فلسطینی ها محسوب می شد اما با شدت گرفتن قیام مردمی در فلسطین آنان دست به ابتکارات جالبی برای تثبیت موازنه وحشت علیه صهیونیستها زدند. در انتفاضه های بعدی فلسطینی ها از عملیات استشهادی  در عمق اهداف اسرائیلی استفاده کردند و با رشد تکنولوژی به فن آوری های موشکی نیز دست یافتند. در کنار این تکنولوژی های روز البته بالن های آتش زا نیز یکی از ابزارهای مقاومت در اعمال فشار بر اسراییل نیز بود. اینک اما استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین تحول منحصر بفردی است که در ابزار مقاومت ضد صهیونیستی نه تنها در لبنان بلکه در فلسطین دیده می شود. نظر به سهولت عملیات ها از طریق پهپاد و تاثیر آن در روند مقابله با دشمن صهیونیستی می توان گفت فلسطینی ها خود را به یک سلاح مدرن و اثر گذار و در عین حال ارزان مجهز کرده اند.

 

 

اهمیت استفاده از پهپاد در ایجاد موازنه قدرت به حدی است که این روزها در یمن از آن سخن زیاد گفته می شود. از زمانی که جنبش انصارالله یمن در مقابله با تجاوز ائتلاف سعودی از پهپاد استفاده کرده سرنوشت جنگ به شکل غیر منتظره ای به نفع یمنی ها در حال رقم خوردن است. ضعف و ناکارآمدی سامانه های ضد موشکی پاتریوت آمریکا که در عربستان نصب شده میزان توانمندی این سلاح را بیش از هرزمانی فاش کرده است.

 

فلسطینی ها نیز که پیش از این اقدام به ساخت موشک های کوتاه مدت و میان مدت کرده بودند به نظر می رسد در حال کار بر روی پهپادهای بومی ساز هستند. ورود این سلاح به معادله رویارویی با صهیونیست ها می تواند منشاء برکات زیادی در مسیر رهایی قدس و نابودی رژیم اسراییل شود.

 

فاصله نوار غزه با اهداف صهیونیستی

 

فاصله نزدیک نوار غزه با مناطق صهیونیست نشین نگرانی ها از بابت بهره گیری فلسطینی ها از پهپاد علیه اهداف اسرائیل را افزایش داده است.

کنترل نوار غزه از سال 2007 پس از اختلاف و درگیری با جنبش فتح، به دست حماس افتاد و جنبش فتح در حال حاضر صرفاً بر کرانه‌ی باختری تسلط دارد. غزه در حال حاضر محل تجمع گروه‌هایی است که به مقاومت و ایستادگی در برابر رژیم صهیونیستی اعتقاد دارند. نزدیک‌ترین شهرک‌های صهیونیستی به غزه به‌ترتیب «سدیروت» 10 کیلومتر، «عسقلان» 21 کیلومتر، «اشدود» 38 کیلومتر، «بئر الشبع» 42 کیلومتر است که بیشترین تعداد موشک‌های مقاومت نیز به این شهرها اصابت می‌کند.

 

شهر تل‌آویو پایتخت فلسطین اشغالی در 70 کیلومتری غزه است و بارها مورد اصابت موشک‌های مقاومت قرار گرفته است و دورترین شهر نسبت به غزه نیز شهر بزرگ و مهم «حیفا» در شمال سرزمین اشغالی و در 155 کیلومتری غزه است. موشک‌های مقاومت توانسته تا قدس غربی در 77 کیلومتری، بیت شمیس در 57 کیلومتری، گوش دان در 67 کیلومتری، رعناتا در 85 کیلومتری، کفار سابا در 85 کیلومتری و زخرون یعکوف در 126 کیلومتری نوار غزه را مورد هدف قرار دهد. این شرایط در حالی است که نوار غزه از سال 2007 و در پی پیروزی حماس در انتخابات بر جنبش فتح، از سوی اسرائیل تحت شدیدترین محاصره‌ها قرار دارد. مردم این منطقه برای ارتباط با دنیای خارج، تنها از طریق حفر تونل‌های زیرزمینی اقدام می‌کنند. وضعیت انسانی در این منطقه بسیار اسف بار است و دارو و غذا به‌شدت کمیاب است و برق جز چند ساعت در روز وجود ندارد.

گفتنی است روز گذشته رژیم صهیونیستی اعلام کرد که یکی از خودروهای گشتی متعلق به ارتش این رژیم در نزدیکی مرز نوارغزه توسط پرتاب یک بمب از سوی هواپیمای بدون سرنشین دچار آسیب شده است.

 

 در بیانیه ای که ارتش اسرائیل منتشرکرده، ادعا شده که نظامیان صهیونیست آسیبی ندیده اند اما خودروی آنها بشدت دچار آسیب شده است.

گفتنی است پیش از ظهر امروز توپخانه رژیم صهیونیستی برخی از مواضع متعلق به نیروهای مقاومت را در جنوبِ نوارغزه بمباران کرده بود.

 شب گذشته نیز ارتش اسرائیل تعدادی از پایگاه های نظامی نیروهای مقاومت غزه را در پاسخ به پرتاب موشک های فلسطینی به سوی شهرک های صهیونیستی بمباران کرده بود.

 

پیش از این و در اردیبهشت ماه 98 روزنامه «یدیعوت آحارونت» گزارش کرد که جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) توانسته است پهپاد خود را به راکت‌های دارای کلاهک جنگی مجهز کند که می‌تواند در مقابل تجهیزات زرهی و سامانه‌های گنبد آهنین کارایی مؤثری داشته باشد.
 

این روزنامه نوشت: جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در جنگ سه روزه، از پهپاد پیشرفته خود برای مقابله با تجهیزات زرهی و گنبد آهنین استفاده کرد.

 

روزنامه «یدیعوت آحارونت» گزارش کرد که جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) توانسته است پهپاد خود را به راکت‌های دارای کلاهک جنگی مجهز کند که می‌تواند در مقابل تجهیزات زرهی و سامانه‌های گنبد آهنین کارایی مؤثری داشته باشد.

این روزنامه عبری‌زبان نوشت که در نبرد سه روزه غزه این پهپاد دارای کلاهک جنگی توانست خودروی زرهی رژیم صهیونیستی را هدف قرار دهد و بر حملات صهیونیست‌ها غلبه کند.

یدیعوت نوشت: استفاده از این نوع پهپاد تاکنون از سوی نیروهای مقاومت فلسطین مرسوم نبوده است، پهپادی که نسخه‌ای از پهپادهاس مسلح به راکتی است که پیش‌تر از سوی ارتش‌ها و گروه‌هایی همچون حزب‌الله لبنان استفاده می‌شد.

 
نظرات کاربران