گزارش کامل برگزاری انتخابات رژِیم صهیوییستی+جزئیات

 


سایت بیداری اسلامی : گانتس رهبر لیست آبی سفید  شامگاه دیشب در تویتر خود نوشت ، نتانیاهو برای بقا در قدرت نه تنها به افشای اسرار نظامی پرداخت بلکه دکترین ابهام در انجام اقدامات نظامی را هم زیر پا گذاشت تا شاید بتواند از این طریق چند رای بیشتر کسب کند.
او قبلا هم تاکید کرده بود فردی همانند نتانیاهو صلاحیت ادامه حضور در راس کابینه صهیونیستی را ندارد.


از سوی دیگر ایهود باراک نخست وزیر اسبق و متحد سابق نتانیاهو نیز بعد از آنکه در ساعات اولیه رای گیری در حوزه انتخاباتی حاضر شد از مرد خواست بیش از هر چیز به تغییر در ساختار قدرت اسرائیل رای بدهند.
این سخنان در حالی مطرح می شود که روزنامه یسرائیل هیوم در شماره امروز خود ضمن اذعان رسمی به وجود بحرانی بزرگ در دسته بندی های سیاسی در رژیم صهیونیستی به نقل از ریولین رئیس این رژیم خبر داد تمامی توان خود را برای جلوگیری از برگزاری یک انتخابات مجدد  به کار خواهد بست.


ایلی باراک تحلیلگر این روزنامه نزدیک به نتانیاهو هم این انتخابات را لحظه حقیقت توصیف کرد که مشخص  خواهد شد اسرائیل به کدام سمت و سو می رود.
در آخرین نظر سنجی انجام گرفته  پیش از گشوده شدن حوزه های رای گیری در بهترین شرایط ممکن ،  لیست نتانیاهو با لیست بنی گانتس در 32 کرسی مساوی است این در حالی است که مخالفان نتانیاهو ین رقم را برای نتانیاهو 31 و برای بنی گانتس 33  کرسی اعلام می کنند.


به اعتقاد تحلیلگران اسرائیلی انتخابات امروز بیش از آنکه  وزن طیف های سیاسی اسرائیل را در کنست مشخص می کنند بودن یا نبودن نتانیاهو در آینده سیاسی این رژیم را مشخص خواهند کرد.
به تعبیری واضحتر  امروز اکثر قریب به اتفاق جریان های سیاسی در اسرائیل برای کنار زدن نتانیاهو صف کشیده و  آستین بالا زده اند  اما باید یک روز دیگر صبر کرد تا بعد از مشخص شود آیا مخالفان نتانیاهو در ساختار سیاسی رژیم صهیونیستی موفق خواهند شد جامعه نسبتا بزرگ افراطیون این رژیم را متقاعد کنند دیگر او را همراهی کنند یا آنکه مهاجران غاصب سرزمین زیتون همچنان منافع خود را در حضور نتانیاهو در نخست وزیری و نه در زندان خواهند دید.

 

موضوع غزه و انتخابات اسرائیل

این در حالی است که در  روزهای اخیر، موضوع نوار غزه یکی از مهمترین موضوعات برنامه‌های تبلیغات انتخاباتی نامزدها، بوده است، موضوعی که طی سال‌های  اخیر به ویژه پس از  عقب‌نشینی از آن، به چالش برانگیز‌ترین مسئله تبدیل شده، موضوعی پیچیده که شکست دولت‌های پیاپی رژیم در برابر آن به کابوسی برای سردمداران رژیم تبدیل شده است.

 

این جمله که "امیدوارم که روزی از خواب برخاسته و غزه را غرق در آب ببینم" رویای سران رژیم صهیونیستی از همان ابتدای اشغال را برای خلاص شدن از شهر مقاوم و استواری نشان می دهد که به یک عامل سرنوشت ساز و تعیین کننده در معادلات منطقه ای حداقل در مسئله فلسطین تبدیل شده است.

مقاومت و ایستادگی غزه نشان داده است که تمام گزینه‌ها و برگ‌هایی که سران صهیونیست در چنته داشته‌ اند، در برابر غزه نتیجه‌ای برای آنها نداشته است و به اصطلاح تمام برگ‌های آنها سوخته شده است.

تجربه سال‌های اخیر به ویژه پس از محاصره ظالمانه نوار  غزه، شکست تمام ابزارها و گزینه‌ها و سناریوهای رژیم صهیونیستی اعم از سیاسی یا نظامی برای تسلیم کردن این شهر مقاوم را اثبات کرده است.

کارشناسان و  تحلیلگران امور مسائل رژیم صهیونیستی بر این باورند که نوار غزه همچنان منطقه‌ای کابوس‌وار برای بسیاری از سران رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود، منطقه‌ای است که می‌تواند به حیات سیاسی آنها پایان دهد، همانطور که قبلا به حیات سیاسی اولمرت، ایهود باراک، و آویگدور لیبرمن پایان داد، منطقه‌ای که همواره در صدر نبرد و ایستادگی قرار داشته  است.

 

عدنان ابوعامر کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی به خبرگزاری فلسطین الیوم، می‌گوید مسئله‌ای که آشکار است، اینکه ادامه تنش با نوار غزه ممکن است به مقامات رقیب نتانیاهو فرصتی برای برتری بر وی بدهد از طریق اینکه وی را فردی نشان دهند که در خصوص مسئله امنیت کوتاهی و سهل انگاری می کند و اینکه او را فردی ضعیف در برابر مقاومت فلسطین نشان دهند.

وی تاکید می‌کند غزه به هیچ یک از مقامات صهیونیست اجازه نمی‌دهد که از وی به  عنوان برگ برنده استفاده کنند، اتخاذ تصمیم برای به راه انداختن جنگ با هدف افزایش شانس برنده شدن در انتخابات برای نظامیان یا سیاستمداران صهیونیست مسئله ای آسان نیست، چرا که غزه 2019 ،غزه 2009 نیست و صدور گواهی فوت نتانیاهو برای غزه  آسان تر است.

 

به گفته وی،غزه هرگز اجازه نمی‌دهد که به برگ برنده‌ای برای سران صهیونیست در هر انتخاباتی تبدیل شود، نتانیاهو هم درک می‌کند که هرگونه تنش آفرینی به معنای بسته شدن حریم هوایی و وارد کردن اسرائیلی‌ها به پناهگاه‌ها و اعلام پایان زودهنگام آینده سیاسی‌اش است، نتانیاهو درک می‌کند که رقبایش تلاش می کنند وی را به تدریج به سمت ملتهب کردن اوضاع با نوار غزه سوق دهند زیرا می‌دانند که غزه با آتش و آهن پاسخ خواهد داد و ممکن است برای همیشه به عمر سیاسی‌اش پایان دهد.

 

ابوعامر درباره تهدیدهای مقامات صهیونیست علیه غزه در دوران تبلیغات انتخاباتی خاطر نشان می‌کند ارتش اسرائیل، متقاعد شده است که غزه را نمی‌توان با راه حل نظامی حل کرد، ارتش اسرائیل برای مهار هر مسئول سیاسی اسرائیل در آینده که به فکر جنگ علیه غزه بیفتد، گام برخواهد داشت، زیرا گام برداشتن در مسیر هر عملیات نظامی علیه غزه، تلفات و خسارت‌های سنگینی را به ارتش اسرائیل تحمیل خواهد کرد که طاقت تحمل آن را ندارد.

 

به گفته وی، ارتش رژیم اشغالگر اسرائیل این ارزیابی را دارد که هر جنگی در آینده، همان نتایج و پیامدهای سه جنگ قبلی را به دنبال  خواهد داشت، بنابراین چرا باید به سمت جنگی برود که نشانه‌ها و پیامدهایش مشخص نیست، در حالی که ارتش متحمل خسارت‌ها و تلفات سنگینی هم خواهد شد.

 

تیسیر محیسن دیگر کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی تصریح می کند که پرونده غزه  همواره در انتخابات رژیم صهیونیستی، یکی از مسائل مهم و مد نظر نامزدها بوده است، به این دلیل که تمام جریان ها و طیف‌ها و دولت‌های پیاپی رژیم اسرائیل در برابر غزه ناتوان بوده‌اند.

 

وی افزود تمام ابزارها و گزینه‌های رژیم صهیونیستی در برابرغزه طی سال‌های گذشته شکست مفتضحانه‌ای خورده  است و نتانیاهو با انتقادهای شدیدی روبرو شده است و با وجودی که راستگراها به رهبری نتانیاهو تلاش کرده‌اند که جامعه صهیونیستی را متقاعد کنند که پرونده های مهمتری نسبت به غزه وجود دارد، ولی واقعیت نشان می دهد که پرونده غزه با قدرت خود را تحمیل کرده و بر نتانیاهو تاثیر منفی گذاشته است.

این کارشناس تاکید می‌کند که تهدیدهای مقامات صهیونیست همچون لیبرمن و گانتس و نتانیاهو علیه نوار غزه تنها مصرف تبلیغاتی داشته و عملی شدن این تهدیدها بعید است، زیرا تجربه برخورد نظامی با غزه هیچ نفعی برای اشغالگران نخواهد داشت، چرا که جنگ‌هایی که اسرائیل در سال‌های اخیر علیه غزه به راه انداخت، هیچ نتیجه‌ای برای آنها نداشته است، سیاستمداران و نظامیان اسرائیلی به دنبال ابزار جدیدی برای تعامل با غزه هستند، تمام جریان‌های اسرائیلی در این زمینه اتفاق نظر دارند که غزه باید تحت فشار باقی بماند.

 

دیدگاههای جالب احزاب اسرائیلی درباره حماس و غزه ؟

 

 حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی معتقد است که مقابله با بحران غزه در ورای تقویت قدرت بازدارندگی نظامی ارتش و واکنش به هرگونه هدف قرار دادن  مناطق اسرائیلی امکان پذیر است این حزب همچنان معتقد است در کنار این قدرت بازدارندگی نظامی باید در شرایط حساس نیز راهکارهای سیاسی را  باید در نظر گرفتت.

براساس این گزارش ، حزب آبی سفید به ریاست بنی گانتس به شکست حماس و باز گرداندن نظامیان اسرائیل از نوار غزه و سپس ایجاد یک راهکار طولانی مدت با فلسطینی ها اعتقاد دارد.

 

 

لیست مشترک عربی به رهبری ایمن عوده معتقد است که پایان اشغالگری اسرائیل در سرزمین های فلسطینی و لغو محاصره غزه ، ایجاد دولت مستقل فلسطینی و تخلیه شهرک ها در کرانه باختری می تواند به بازگشت آرامش کمک کند. منظور این حزب از اشغالگری تنها مناق 1967 است که اسرائیل اشغال کرده است و تخلیه شهرک ها نیز شهرک های اسرائیلی در قدس و مناطق 1948 را شامل نمی شود.

 

 حزب اسرائیل بیتنا به رهبری اویگدور لیبرمن به شدت معتقد است که  سیاست اسرائیل باید در برابر نوار غزه و بویژه حماس تغییر کند و بر متوقف شدن تهدیدات این جنبش علیه شهرک نشینان اطراف غزه و نیز پایان کمک به جنبش های مقاومت تاکید دارد.

 

 

 این حزب مخالف سیاست نتانیاهو است آن را تسلیم شدن در برابر حماس توصیف کرده است.

 

 حزب شاس به رهبری آریه درعی بر این باور است که هیچ شریک واقعی و جدی از سوی فلسطینی ها برای رسیدن به صلح وجود ندارد. در عین حال شاس تمامی تدابیر و اقدامات ارتش اسرائیل برای تضمین جان شهرک نشینان اطراف نوار غزه را تایید میکند.

 

حزب یمینا که فراکسیون احزاب راستگرای اسرائیلی به رهبری ایلیت شاکید است خواستار حاکمیت اسرائیل بر مناطق کرانه باختری و الحاق آن به اسرائیل است و معتقد است که نابودی حماس تنها با مشت آهنین و ادامه محاصره غزه امکان پذیر است.

 

حزب یهودت هتوراة، به ریاست یعقوب لیتسمان که پایبند به دستورات تورات است در هیچ یک از موضوعات خارجی و امنیتی دخالت و موضع گیری نمی کند و به ساختار سیاسی و امنیتی اسرائیل اعتماد می کند.

 

 

حزب اردوگاه دموکراتیک که اتحاد بین حزب مرتس و باراک است بر بازگشت امنیت شهرک نشینان اطراف غزه از طریق گفتگوهای سیاسی با تشکیلات خودگردان تاکید می کند نه با گفتگوی با حماس.!

 

 

حزب کار به ریاست عمر پرتس در کنار کار دیپلماتیک و مذاکره به ضرورت چیره شدن بر قدرت نظامی حماس تاکید دارد.

 

 

در این میان حزب نیروی یهود به ریاست ایتمار بن جفر براین باور است که هر موشک فلسطینی که به مناطق اسرائیلی شلیک می شود باید با 50 موشک پاسخ داده شود و حماس از طریق هوا باید له شود!

 

تمام.م/ع

 
نظرات کاربران