زیرکی ترامپ این بود که کار عملیات نظامی علیه ایران را به سعودی ها واگذار کرد

  جاشوا لاندیس Joshua Landis، مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه در دانشگاه اوکلاهما می گوید، اینکه ترامپ توپ عملیات نظامی احتمالی علیه ایران را به زمین سعودی ها انداخت، یک نکته راهبردی داشت.


  لاندیس می نویسد: "این زیرکی ترامپ است که توپ را به زمین سعودی ها انداخت. همه می گویند: "چی؟ اجازه بدیم سعودی ها سیاست خارجی آمریکا را تعیین کنند؟" حال آنکه ترامپ در این مورد دقیقا از اوباما سرمشق گرفت هنگامی که برای بمباران سوریه، تصمیم را به کنگره واگذار کرد، چرا که می دانست کنگره موافقت نمی کند!"
  عربستان سعودی از جنگی با ایران حمایت نمی کند که به نام خودش باشد. سعودی ها از جنگی میان ایران و آمریکا حمایت می کنند که بتوانند خودشان را پشت آمریکا پنهان کنند و نه اینکه جلوی صف باشند.


  لاندیس نمی گوید که ایران پشت این یورش ها نبوده است، در واقع ایران یک انگیزه روشن در این زمینه دارد. او گوشزد می کند که سعودی ها در متهم کردن ایران، بسیار محتاط تر از دولت ترامپ عمل کردند همانطور که ترامپ هم محتاط تر از مایک پمپئو وزیر خارجه اش رفتار کرد.


   حرف ترامپ این است که اگر سعودی ها می خواهند که بر روی حمله ارتش آمریکا به ایران، قمار کنند، باید پای صورتحسابش را هم امضا بزنند. رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه گفت: "واقعیت این است که اگر ما تصمیم به انجام کاری در این زمینه بگیریم، سعودی ها هم بسیار درگیر خواهند بود. خیلی درگیر خواهند بود و از جمله باید پول هزینه کنند."
  لاندیس می گوید: آیا این حرف ترامپ یعنی اینکه او ارتش آمریکا را به آلت دست سعودی ها تبدیل می کند؟ نه لزوما. ترامپ می گوید بهتر است سعودی ها یک سامانه تازه دفاع هوایی بخرند که مخصوص حملات پهپادی طراحی شده است. چه جالب!

 

https://theweek.com/speedreads/865367/trump-actually-smart-outsource-military-action-iran-saudi-arabia-middle-east-expert-argues
نظرات کاربران