عربستان در محاصره سیاست های نابخردانه بن سلمان

عقب نشینی عربستان از عرصه بین المللی به صورتی اهانت بار و ظهور به عنوان کشوری ضعیف در برابر همسایگانش به ویژه ایران در نتیجه دو عامل است. نخست نبود دیدگاهی راهبردی برای آینده و عدم فهم تحولات و اتکا به کارشناسان غربی و دیگری سیطره دیدگاهی یکجانبه و نبود هرگونه ایفای نقشی از سوی نهادهای کشور .

حسین مجدوبی در روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی نوشت که سیاست های محمد بن سلمان، عربستان را در محاصره قرار داده است!

به گزارش خبرگزاری قدس ( قدسنا) وی با اشاره به نابحردی های بن سلمان و خطرناک بودن سیاست هایش برای سعودی به مواردی از تصمیمات اشتباه وی اشاره کرد :


1-در ماه دسامبر 2017 دستگاه تبلیغات و رسانه ای ولی عهد عربستان یعنی محمد بن سلمان ویدئویی انیمیش را منتشر کرد که نشان می داد این شاهزاده رهبری جنگ علیه ایران،حمله به این کشور و دستگیری رهبران دینی و نظامی اش را برعهده دارد.این در حالی است پس از گذشت دو سال ریاض درهای غرب را برای درخواست حمایت نظامی به صدا درمی آورد با وجود این که پنجمین کشور از لحاظ داشتن بودجه نظامی بالا به شمار می رود.


2- این وضعیت اسفناک و ناراحت کننده نتیجه سیاست بن سلمان است که با تصمیم های سیاسی و نظامی خود عربستان را در محاصره قرار داده بیش از این که در محاصره کشورهای همسایه باشد.


3-عقب نشینی عربستان از عرصه بین المللی به صورتی اهانت بار و ظهور به عنوان کشوری ضعیف در برابر همسایگانش به ویژه ایران در نتیجه دو عامل است. نخست نبود دیدگاهی راهبردی برای آینده و عدم فهم تحولات و اتکا به کارشناسان غربی و دیگری سیطره دیدگاهی یکجانبه و نبود هرگونه ایفای نقشی از سوی نهادهای کشور به ویژه در دوران ولی عهد محمد بن سلمان است به گونه ای که بلندپروازی های کودکانه وی برای این که تبدیل به رهبری تاریخ شود بر منافع کشور غلبه یافته است.


4-الان ریاض این واقعیت تلخ را متوجه می شود که آمریکا آماده دفاع از این کشور در برابر ایران نیست بلکه احتمالا اوضاع به سمت انعقاد توافقی میان ایران-آمریکا به ضرر کشورهای حاشیه خلیج فارس پیش می رود. هم زمان این کارشناسان غربی  آل سعود را به خرید تسلیحات آمریکایی متقاعد کردند و اکنون مشخص می شود که این تسلیحات مناسب ارتش عربستان نیست.


5-اهالی رسانه و متفکران مرتبط با آل سعود عادت به گفتن این سخنان کرده اند که کشورهای منطقه از جمله ایران و ترکیه خواستار محاصره عربستان در نتیجه ممانعت از ایفای هرگونه نقش مهمی از سوی ریاض در عرصه بین المللی هستند، اما خوانش حقایق تایید می کند عربستان با رفتار حاکمان خود و در راس آن ها محمد بن سلمان و تصمیم های کودکانه وی محاصره شده و نه از طرف همسایگان این کشور.


6-عربستان با سه تصمیم کشنده محمد بن سلمان از زمان به قدرت رسیدن اش محاصره شده است:جنگ یمن که خسارت های فراوانی به عربستان وارد آورده،ترور روزنامه نگار جمال خاشقجی که باعث شد این کشور در دید افکار عمومی جهان به عنوان کشوری سرکش مطرح شود. سپس تلاش برای شعله ور کردن جنگ شیعه-سنی که به هیچ عنوان از نتایج پایانی آن برای عربستان آگاه نیست.
نظرات کاربران