رییس مرکز مطالعات و پژوهش‌های مجمع جهانی بیداری اسلامی در گفتگو با صبح نو"

 

پیروزی نیروهای جهادی بر مزدوران پولی

 

بعد از حمله به آرامکو، بزرگ‌ترین تاسیسات نفتی منطقه حال حاضر، انصارالله در عملیاتی دیگر «نصرمن‌الله» -بزرگ‌ترین عملیات نظامی در پنج سال گذشته- توانست موازنه‌های قدرت را در این جنگ به سمت یمن برگرداند و سعودی‌ها را که هنوز از شوک ماجرای آرامکو بیرون نیامده بودند در شوکی دیگر فروبرد. «حسین اکبری»، رییس مرکز مطالعات و پژوهش‌های مجمع جهانی بیداری اسلامی عملیات موفق نجران را متلاشی‌شدن هیمنه آل‌سعود می‌داند و به «صبح‌نو» می‌گوید؛ آنچه که جنگ را تمام می‌کند، تصرفات است. اکنون یمن در حوزه سیاسی دست برتری دارد. سعودی‌ها می‌ترسند که با پذیرش شکست از جنگ یمن، هیمنه‌ای که در میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس یا اتحادیه عرب برای خود متصور شده‌اند، از بین برود و با وضعیت آشفته‌ای که در سیاست داخلی خود دارند، دچار فروپاشی شوند.

 

عملیات نجران، باکیفیت‌ترین و گسترده‌ترین عملیات زمینی بود که انصارالله طی چهار سال و 6ماهی که از جنگ یمن می‌گذرد، انجام داده است.این عملیات، سعودی‌ها را غافلگیر کرد چرا که گمان می‌کردند که انصارالله که باز هم همانند گذشته موشک شلیک کرده یا پهپاد ارسال خواهد کرد. عملیات نجران، یک ضربه بسیار سرنوشت‌ساز و کاری به سعودی‌ها وارد کرد. این عملیات در پی پاسخ منفی سعودی‌ها به ابتکار آتش‌بس یکجانبه انصارالله صورت گرفت و در واقعی پاسخی به گستاخی سعودی و عدم حسن‌نیت این کشور درباره آتش‌بس‌های مطرح‌شده بود. عملیات نجران این پیام را به همراه داشت که انصارالله همچنان ابتکار عمل موشکی- پهپادی را در اختیار دارد و در روی زمین هم ابتکار عمل دست یمنی‌هاست. انصارالله نشان داد که هر وقت بخواهد می‌تواند وارد عمق خاک عربستان شده و پیشروی هم بکند.


در واقع این اقدامات انصارالله، پاسخی به گستاخی عربستان و عدم‌حسن‌نیت این کشور بود تا بفهمند همچنان که ابتکار عمل موشکی و ابتکار عمل پهپادی در اختیار انصارالله است، ابتکار عمل در روی زمین هم در دست انصارالله است که هر وقت بخواهد هم می‌تواند وارد عمق خاک عربستان شود و هم پیشروی کند و هم می‌تواند اسیر بگیرد و هم می‌تواند مهمات و نفربرهای زرهی سالم را به غنیمت بگیرد.


درباره عملیات (نصر من‌الله) بزرگ و نتایج و پیامدها و تاثیرات آن بر آینده جنگ یمن با آقای «حسین اکبری»، رییس مرکز مطالعات و پژوهش‌های مجمع جهانی بیداری اسلامی به گفت‌وگو نشسته‌ایم.
 
آنچه جنگ را تمام می‌کند، تصرفات است


 آقای«حسین اکبری»، رییس مرکز مطالعات و پژوهش‌های مجمع جهانی بیداری اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به عملیات موفقیت‌آمیز یمنی‌ها و شکست بی‌سابقه عربستان در نجران، عنوان کرد: هرچند ائتلاف سعودی، یمن را از زمین، هوا، دریا با موشک و خمپاره مورد هدف قرار داد اما با گذشت نزدیک به پنج سال از این‌گونه حملات نتوانست بر نیروهای یمنی چیره شود. اکنون جنگ یمن وارد شرایط جدیدی شده است و این یمنی‌ها هستند که شرایط چگونگی نبرد را به دست گرفتند.
این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه بمباران و موشک جنگ را تمام نمی‌کند، افزود: آنچه جنگ را تمام می‌کند، تصرفات است؛ تصرفاتی که در یک‌سری عملیات‌هایی به دست می‌آید. ائتلاف سعودی بارها تلاش کرد تا با کمک غرب، انصارالله را تحت فشار نظامی قرار دهد و منطقه الحدیده را تصرف کرده و به نوعی شریان‌های یمن را قطع کند، اما نتوانست به اهداف خود در این منطقه از جنوب یمن دست یابد و حتی 60 تیپ پشتیبانی که برای این جنگ مهیا کرده بود به دست نیروهای مبارز و مقاومت یمن متلاشی شدند.
 
شکست سعودی‌ها از تحریم یمن
اکبری با اشاره به اینکه محاصره اقتصادی و دارویی یکی دیگر از ترفندهای دشمن برای شکست یمنی‌ها بود، ادامه داد: سعودی‌ها پس از اینکه نتوانستند با بمباران و موشک باران زیرساخت‌های یمن، این کشور را تصرف کنند، از ابزار تحریم استفاده کردند تا مگر مردم زیر فشارهای اقتصادی و درمانی، انصارالله را مجبور به تسلیم کنند. اما با اراده و انگیزه‌ای که در میان یمنی‌ها وجود دارد، این ائتلاف سعودی بود که هر روز با شکست‌های بیشتری در یمن مواجه می‌شد، چرا که یمنی‌ها با انجام عملیات‌های نظامی و زمینی برتری خود را به دشمن نشان دادند.
 
تبدیل‌شدن عملیات‌های یمن از دفاعی به هجومی
رییس مرکز مطالعات و پژوهش‌های مجمع جهانی بیداری اسلامی، با بیان اینکه عملیات‌های یمن از دفاعی به هجومی تبدیل شده است، تصریح کرد: انصارالله یمن با بهره‌گیری از توان موشکی، پهپادی و زمینی خود توانسته است صدها عملیات موفق علیه ائتلاف سعودی انجام دهد و حتی موشک‌های نقطه‌زن آن‌ها به درستی اهداف دشمن را مورد اصابت قرار دهند.
 
نبود انگیزه و اراده در ائتلاف سعودی
وی با اشاره به اینکه نیروهای نظامی ائتلاف سعودی دیگر انگیزه‌ای برای ادامه نبرد و جنگ در یمن ندارند، یادآور شد: نیروهای سعودی که برای دریافت پول به این جبهه اعزام شدند دیگر اراده‌ای برای ادامه جنگ ندارند؛ تصور آن‌ها از این جنگ، یک هفته بود اما اکنون نزدیک به پنج سال است که انصارالله در برابر آن‌ها مقاومت می‌کند، پیروزی‌های انصارالله یمن در نجران عربستان نشان می‌دهد که یمنی‌ها با روحیه جهادی و شهادت‌طلبی به دشمن هجوم می‌برند و در مقابل مزدوران سعودی که برای پول در میدان نبرد هستند، ترجیح می‌دهند که فرار کنند تا اینکه کشته شوند. اکنون روحیه نظامی یمنی‌ها قابل تحسین است.
 
متلاشی‌شدن هیمنه آل‌سعود
این کارشناس امور منطقه در ادامه با اشاره به انهدام تاسیسات نفتی آرامکوی عربستان افزود: اینکه سعودی‌ها یا غربی‌ها به دخالت ایران در حمله به آرامکو اشاره می‌کنند نشانه ضعف و شکست آن‌ها در جنگ یمن است. با پیروزی‌هایی که یمنی‌ها به دست می‌آورند، آبروی نداشته غرب و ائتلاف سعودی می‌رود و مجبور هستند که انگشت اشاره‌ای به سوی ایران داشته باشند. نزدیک به پنج سال است که به این کشور حمله می‌کنند اما دستاوردی از این حملات عایدشان نشده است.
 
دست برتری یمن در حوزه سیاسی
اکبری با بیان اینکه در حوزه سیاسی، دست برتری با یمن است، گفت: سعودی‌ها می‌ترسند که با پذیرش شکست از جنگ یمن، هیمنه‌ای که در میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس یا اتحادیه عرب برای خود متصور شدند از بین برود یا اینکه با وضعیت آشفته‌ای که در سیاست داخلی خود دارند، به فروپاشی برسند.
 
ورود عقلای بی‌طرف در جنگ و لزوم پذیرش ریاض


وی با اشاره به اینکه سعودی‌ها راهی ندارند جز اینکه جنگ را خاتمه دهند، افزود: اگر سعودی‌ها بخواهند جنگ را ادمه دهند وضعیت‌شان بدتر از گذشته می‌شود و بهتر است فرآیند صلح یا آتش‌بس را در پیش گیرند، هر چند غربی‌ها علاقه‌مند به ادامه این‌گونه جنگ‌ها هستند چرا که به فروش تسلیحات نظامی خود و دریافت پول از ریاض می‌اندیشند. بهتر است ریاض عقلای بی‌طرف در جنگ را بپذیرد و به نفع منطقه اقدام کند.

 

 
نظرات کاربران