روزنامه واشگتن پست : دونالد ترامپ استحقاق انتخاب مجدد را ندارد

روزنامه  آمریکایی واشنگتن پست  در مقاله ای به قلم جف فلیک ، سناتور سابق جمهوریخواه از ایالت آریزونا  نوشت:
دو سال پیش در صحن سنا ایستادم و گفتم گاهی لازم است به خاطر اصول و ارزش ها، پست و مقام خود را در معرض خطر قرار دهیم. درخصوص خودم من از انتخاب رئیس جمهور حمایت نکردم.

 

با گذشت یک سال از زمان ریاست جمهوری ترامپ ، می‌دانستم که نمی‌توانم از انتخاب مجدد وی حمایت کنم. گرچه امیدوار بودم هنوز بتوانم برای بار دیگر در انتخابات سال 2018 به عنوان کسی که به مهار اقدامات وخیم ترامپ کمک می‌کند، به سنا راه پیدا کنم، ولی خیلی زود دریافتم این چیزی نبود که رای دهندگان جمهوریخواه در ایالت من به دنبال آن باشند. قطع نظر از هرگونه ملاحظاتی که آن‌ها هنگام رای دادن به ترامپ مد نظر داشتند، در فاصله یک سال باقیمانده به پایان دوره ریاست جمهوری وی، آن‌ها چیز دیگری می‌خواستند.


من در سفر‌های خارجی شاهد لطماتی بودم که در نتیجه شیفتگی ترامپ به رهبران خودکامه جهان و نیز تحقیر متحدان، به وجهه و جایگاه آمریکا در جهان وارد شده است. خصومت و دشمنی ترامپ با ائتلاف‌های امنیتی و توافقنامه ‌های تجاری، امنیت دراز مدت و اقتصاد ما را در وضعیت خطرناکی قرار داده است. سخنان وی در تحقیر آوارگان و مهاجران و توصیف اهانت آمیز از برخی کشور‌ها، چندین نسل حسن نیت را نابود کرده است.


در داخل آمریکا نیز به این نتیجه رسیده ام اهانت‌های مکرر ترامپ به دستگاه قضایی، دشمنی با کنگره و نادیده گرفتن حقایق، به نهاد‌های دموکراتیک ما آسیب می‌رساند و تندی و دشمنی با مخالفان داخلی، سطح فرهنگ سیاسی ما را تنزل داده است. می‌دانستم برای اینکه بخت انتخاب دوباره داشته باشم، باید از سیاست‌هایی پشتیبانی کنم که نمی‌توانستم از آن‌ها حمایت کنم و حالا با گذشت دو سال از آن زمان، همکاران سابق جمهوریخواه من در سنا باید دو تصمیم اساسی بگیرند که اولی دشوار و دومی ساده است.


ما از طریق یک افشاگر مطلع شدیم رئیس جمهور از قدرت خود برای اعمال فشار بر یک دولت خارجی به منظور جاسوسی از یک مخالف سیاسی سوء استفاده کرده است. تصمیم نخست اینکه با توجه به این افشاگری‌ها، مجلس نمایندگان طرح درخواست استیضاح را آغاز کرده است و احتمالاً حداقل یک طرح استیضاح به مجلس سنا ارسال می‌شود.


ولی بیم آن دارم که با توجه به بروز اختلافات عمیق در کشور، استیضاح در چنین برهه حساس و شکننده‌ای ممکن است در واقع به نفع این رئیس جمهوری باشد که از هرج و مرج نفع می‌برد. ایجاد نفاق و دودستگی برای ترامپ به مثابه اکسیژن برای ادامه بقاست. ترامپ استاد تفرقه افکنی و اختلاف است و از این روند فقط وی سود می‌برد و دیگران متضرر می‌شوند؛ بنابراین اگرچه استیضاح در حال حاضر اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد، اما من از همین موضوع می‌ترسم.
و، اما تصمیم ساده تر. اگر مجلس نمایندگان طرح استیضاح را تصویب نکند یا سنا رئیس جمهور را محکوم نکند، جمهوریخواهان سنا باید تصمیم بگیرند که با توجه به شناختی که از اقدامات و رفتار ترامپ داریم، آیا باید از وی برای انتخاب مجدد حمایت کنند یا خیر.


روشن است پاسخ منفی خواهد بود. من به عواقبی که ممکن است با آن تصمیم همراه باشد، بی توجه نیستم. در واقع خود من با این پیامد‌ها زندگی می‌کنم. من ترجیح می‌دادم برای یک دوره دیگر نماینده مردم آریزونا در سنا باشم، ولی نه به قیمت حمایت از ترامپ. مردی که حالا بیش از هر زمان دیگر ثابت شده است استحقاق تصاحب بالاترین سمت در کشور یعنی ریاست جمهوری را نداشته است.


در این مرحله، رفتار ترامپ در مقام ریاست جمهوری نباید ما را غافلگیر کند. بلکه چیزی که واقعا ویران کننده محسوب می‌شود، سطح تساهل و مدارای ما در برابر عملکرد ترامپ بوده است. یکی از مصیبت‌های ریاست جمهوری ترامپ تاثیر پایداری است که وی بر پیکره دموکراسی ما بر جا گذارده است اینکه در برخی مواقع حتی از اقدامات وی متعجب نمی‌شویم. به عبارت دیگر ما یکدیگر را شکست داده ایم و خودمان نیز شکست خورده ایم.


دوستان جمهوریخواه من! وقت آن فرا رسیده تا به خاطر حفظ اصول و ارزش‌ها، مقام خود را قربانی کنید. اگر باور داشته باشید ترامپ مستحق استیضاح است، پس خوب می‌دانید که وی مستحق انتخاب مجدد به سمت ریاست جمهوری هم نیست. برای کسانی که می‌خواهند شعار "اول آمریکا" را اولویت قرار دهند، این لحظه از زندگی کشور ما بسیار مهم است که همه ما، اینجا و آنجا، فقط همین کار را انجام دهیم و مانع انتخاب دوباره ترامپ شویم.
نظرات کاربران