واقعیت آنچه در عراق می گذرد؟

حمایت دختر صدام حسین دیکتاور سابق عراق که دستش به خون میلیون ها عراقی خصوصا شیعیان آلوده است از این اعتراضات و حضور برخی از افسران و اعضاء حزب منحله بعث در این شورش ها ( برخی از بازداشت شدگان انتساب به حزب و ارتش بعث صدام دارند) نشان می دهد که امریکا و اسرائیل و عربستان در صدد احیاء این حزب خطرناک در صحنه عراق هستند

«برخی جریان‌های داخلی سیاسی عراق با قدرت‌های خارجی در حال تدارک تظاهرات‌هایی هستند چون از سیاست خارجی عراق ناراضی‌اند. مشکل در «معامله قرن» است. مطلوبشان این است که این دولت را مطیع خود کنند... بنابراین در عراق ما دوباره شاهد تظاهرات خواهیم بود. این تظاهرات‌ها هم قرار است ماه دهم (اکتبر) شروع شود. اگر دوست داشتید، این حرف مرا ثبت کنید. این حرف من تحلیل نیست، اطلاع و اطلاعاتی است که دارم. این کار را هم از شبکه‌های اجتماعی شروع میکنند تا آن را خواسته افکار عمومی وانمود کنند اما در حقیقت رهبری آن طرف‌های خارجی هستند.»

 

مطالب بالا سخنان قیس الخزعلی است، رهبر عصائب الحق عراق که در تاریخ 4/6/1398 یعنی حدود یک ماه قبل در گفتگو با رسانه ها بیان کرده است. کمتر از یک هفته قبل هم یک کنفرانس بین المللی با حضور 950 میهمان از کشورهای مختلف در بغداد برگزار شد با عنوان « عراق به سوی سلامت» ( العراق یتعافی) در این کنفرانس سفیر امریکا در عراق گفت عراق برای خروج از مشکلات اقتصادی نیاز به سرمایه گذاری خارجی دارد اما سرمایه گذاری نیاز به امنیتی دارد که در دست دولت باشد. اما در عراق گروه های مختلف در امنیت آن نقش دارند و همسایگان عراق آن را به چالش می کشند.

 

منظور سفیر امریکا در این کنفرانس بین المللی که توسط یک عراقی سرمایه دار تشکیل شده بود تلویحا حشد الشعبی و ایران بود و در صدد القاء این نکته بود که ایران و حشد الشعبی مشکل عراق هستند. در اوایل سال میلادی جدید روزنامه الاخبار نیز به نقل از منابع خود خبر از تابستان داغ عراق داد، تابستانی که گرمای آن به پاییز عراق نیز خواهد کشید. طرحی که در آن امریکا و اسرائیل و عربستان مشارکت جدی دارند.

 

از یک ماه قبل یک مرکز سایبری رژیم سعودی با نام« مبارزه با افراط گرایی» که در سال 1396 همزمان با سفر دونالد ترامپ به ریاض راه اندازی شده است، در شبکه های اجتماعی فعالیت خود علیه دولت عراق و البته ایران و مرتبط دانستن مشکلات اقتصادی و فساد عراق به ایران،شروع کرد. مرکزی که با تزریق 100 میلیون دلار از سوی بن سلمان برای مدیریت اعتراضات در ایران و عراق و لبنان تشکیل شده است.

 

در اعتراضات دی ماه یک سال پیش همین مرکز هشتگ هایی را در حمایت از اعتراضات ایران راه اندازی کردند. در ارتباط با لبنان نیز چنین اقدامی را انجام داده اند و اینک در ارتباط با عراق نیز شاهد رفتار مشابه هستیم.

 

از اول اکتبر که ماه دهم میلادی است، چند شهر عراق شاهد اعتراضات به مشکلات معیشتی و فساد حاکم در ساختار دولت بود که مرکز مبارزه با افراط گرایی عربستان موسوم به اعتدال با هشتگ هایی تلاش در دامن زدن به این اعتراضات کرد. همزمان رسانه های عربستانی و برخی رسانه های عربی وابسته به پول سعودی و نیز رسانه هایی چون بی بی سی انگلیس و برخی رسانه های دیگر غربی تلاش در دمیدن به آتش این اعتراضات کردند.

گستره اعتراضات با استثناء کردن بغداد( هرچند بغداد نیز یک شهر شیعه نشین محسوب می شود) تماما در مناطق شیعه نشین رخ داده است که عموما آماده استقبال از اربعین حسینی هستند. بر این اساس تحلیلگران در این که یکی از اهداف این اعتراضات تاثیر گذاری بر اربعین حسینی است، تردیدی ندارند.

 

مطرح شدن شعارهای انحرافی علیه ایران و یا علیه مرجعیت شیعه از سوی برخی از معترضین و نیز به آتش کشیده شدن پرچم ایران نشان می دهد که یکی از اهداف طراحان این اعتراضات، جداکردن دو ملت ایران و عراق از یکدیگر است. دو ملتی که پس از فتنه صدام بعثی هر روز به یکدیگر نزدیکتر می شوند و مشارکت ایران در جنگ با داعش و کمک به دولت و ملت عراق در آزاد سازی عراق از اشغال داعش، آن هم در زمانی که امریکا و اسرائیل و رژیم های عربی به فتنه داعش در نابودی کردن عراق امید بسته بودند همچنین مبادلات تجاری بالای 20 میلیارد دلار و نیز سفرهای زیارتی اتباع دو کشور و نهایتا تجلی این همبستگی دو ملت در فرهنگ اربعین، شاخص مهمی در این ارتباط محسوب می شود و این موضوع نگرانی زیادی برای اسرائیل و امریکا و رژیم سعودی ایجاد کرده است.

 

حمایت دختر صدام حسین دیکتاور سابق عراق که دستش به خون میلیون ها عراقی خصوصا شیعیان آلوده است از این اعتراضات و حضور برخی از افسران و اعضاء حزب منحله بعث در این شورش ها ( برخی از بازداشت شدگان انتساب به حزب و ارتش بعث صدام دارند) نشان می دهد که امریکا و اسرائیل و عربستان در صدد احیاء این حزب خطرناک در صحنه عراق هستند و تلاش دارند ماحصل این اعتراضات بازگشت این جریان مزدور به راس قدرت در عراق باشد. اینکه رغد حسین دختر صدام شورشیان را «نسل قادسیه» می نامد شاخص دیگری از حضور بعثیون در این غائله است. صدام حسین در جنگ علیه ایران،خود را سردار قادسیه می خواند. 

 

به نظر می رسد که دشمنان عراق از امنیتی که در سایه همکاری این کشور با ایران تولید شده است به شدت نگران هستند. ایران و عراق به این درک مشترک رسیده اند که در سایه همکاری راهبردی، هزینه های امنیتی هر دو کشور کاهش خواهد یافت و در بستر این همکاری افق های روشنی پیش روی توسعه هر دو کشور قرار دارد. موضوعی که دشمنان مشترک ایران و عراق آن را بر نمی تابند و تلاش دارند تا هزینه های این همکاری مشترک را افزایش دهند.

 

رهبری معظم انقلاب اسلامی با درک همین نکته دقیق بود که کمتر یک ماه پیش تاکید داشت که اربعین امسال بسیار پر شورتر از سال های قبل خواهد بود. بر این اساس تردیدی نیست که برگزاری پر شورتر اربعین می تواند همه طرح های دشمنان عراق و ایران را خنثی کند. زیرا فرهنگ اربعین ظرفیتی موسع است برای نجات جوامع از مشکلات و این مصداقی روشن از سفینه النجاه بودن امام حسین علیه السلام است.

تمام/م/ع

 
نظرات کاربران