چه کسی به نفت کش ایرانی حمله کرد؟

به گزارش سایت بیداری اسلامی، بننقل از رای الیوم، "عبدالباری عطوان" سردبیر روزنامه الکترونیکی رای الیوم طی مقاله ای به انفجار نفتکش ایرانی سابیتی در آب های بین المللی (دریای سرخ) پرداخت.

 

من فکر نمی کنم که حمله به نفتکش ایرانی در آب های بین المللی که یک میلیون بشکه نفت به همراه داشت و به سوی سوریه درحال حرکت بود با تصمیم واشنگتن برای ارسال هزار نظامی آمریکایی و همچنین مستقر کردن سیستم های موشکی تاد در خاک عربستان سعودی یک تصادف باشد.

 کاملا آشکار است، پس از هدف قرار گرفتن آرامکو توسط 20 موشک و هواپیماهای بدون سرنشین یمنی منطقه در حال ورود به عرصه درگیری و تنش تازه ای است.اکنون قواعد بازی در منطقه تغییر کرده است.

 

هدف قرار گرفتن نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جدّه عربستان توسط دو موشک غیرقابل منتظره و برای اولین بار در نوع خود بود، چراکه پیشتر حتی یک نفتکش ایرانی هم مورد تهاجمات موشکی و تروریستی اینچنینی قرار نگرفته بود.

 

 درباره این حمله موشکی شرکت نفت ایران اعلام کرده که این دو موشک از سوی عربستان سعودی نبوده است.این موضوع علامت های سوالی متعدی را درباره متهمان این حادثه تروریستی در ذهن ایجاد می کند.

 در سناریوهایی که درباره عوامل وقوع این حمله چیده شده متهم ردیف اول زیردریایی های اسرائیلی است که به طبع وقتی با نفتکش متعلق به ایران مواجهه شده اند، به آنان حمله کرده اند.امری که موجب شد تا این نفتکش مسیر دریایی خود را تغییر داده و به سوی خلیج فارس بازگردد. این را نیز بایستی به سناریو حمله اسرائیلی ها اضافه کنیم که آنان پیشتر حملات متعددی را به پایگاه های نظامی ایران در سوریه و عراق انجام داده بودند و خسارت هایی را نیز به محور مقاومت در سوریه و دیگر کشورهای درگیر جنگ وارد کرده بودند.بنابراین عجیب نیست که صهیونیست ها دایره بمباران ها و ضربات خود را به دریای سرخ نیز وسعت بخشند.

 

 یک سناریوی دیگر نیز وجود دارد که می گوید: نیروی دریایی آمریکا مسئول این حمله است نیروی نظامی کشوری که دو ماه پیش نیز درپی ماجراجویی های خطرناکش در منطقه، هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین گران قیمت خود را از دست داد.

 حمله به نیروگاه ها "بقیق" عربستان توسط نیروهای انصارالله یمن بمثابه توهین و تحقیر برای دو کشور بود: یکی برای عربستان سعودی که مدت ها بود که اعلام می کرد برای محافظت از پالایشگاه های نفتی خود بهترین و مجهزترین سامانه های موشکی را در این نواحی مستقر کرده و این حمله به نوعی تمام هیبت و ابهت توخالی عربستان را خرد کرد.

 

دومین توهین آن نیز نصیب آمریکایی ها شد چراکه آنان این سامانه های موشکی و دفاعی را به عربستان سعوی فروخته بودند و همین سامانه ها بودند که در دفاع از پالایشگاه های نفتی سعودی شکست خوردند.

 

 این تحلیلگر عرب در ادامه مقاله خود در رابطه با خویشتنداری ایران در برابر عربستان سعودی می نویسد: ایران در همان دقایق ابتدایی حمله ارتباط عربستان را با انفجار نفتکش ایرانی در دریای سرخ نفی کرد و با این اقدام خود نشان داد که نمی خواهد اوضاع منطقه بدتر از این شود و اوضاع باردیگر به سوی تنش برود.

 

 البته خودداری تهران از متهم کردن عربستان سعودی در این ماجرا به سفر قریب الوقوع "عمران خان" نخست وزیر پاکستان به ایران و دیدارش با مسئولان ایرانی نیز ارتباط دارد، حداقل مشخص است عربستانی که عمران خان را با هدف مذاکره و گفتگو به ایران می فرستد در این شرایط دست به چنین اقدامات تحریک آمیزی ضد ایران نمی زند.

 احتمال پاسخ کوبنده و سهمگین ایران به چنین اقدامات ماجراجویانه ای در منطقه بسیار زیاد است، چراکه در سال ها و ماه های اخیر چنین پاسخ هایی را از سوی ایران در این رابطه مشاهده کرده ایم.

 

 سپاه پاسداران ایران در هدف قرار دادن هواپیمای آمریکایی "گلوبال هاوک" که حریم هوایی ایران را نقض کرد، لحظه ای تردید نکرد.همین نیروهای ایرانی تحت فرمان (حضرت) "سید علی خامنه ای" رهبر ایران چندی پیش نفتکش انگلیسی را در پاسخ به اقدام این کشور در توقیف نفتکش ایرانی، توقیف کرد.

 آیا منطقه به سوی تنش های جدیدی گام برمی دارد؟ یا مسئله جدی تر از این حرف ها است و این اتفاقات نشان دهنده آمادگی آمریکا، عربستان و اسرائیل برای وارد کردن ضربه به ایران است؟

 

 در حال حاضر هیچگونه پاسخ قطعی نداریم اما ارسال 3000 نیروی نظامی پنتاگون به عربستان سعودی و همچنین مستقر کردن سامانه های موشکی تاد در این کشور نشان می دهد که منطقه به سوی تنش های تازه ای درحال حرکت است.به احتمال زیاد نوسانات اتقاقات اخیر را تا چند روز آینده شاهدش خواهیم یود.

 


تمام.م/ع
نظرات کاربران