نشست امنیتی بحرین؛ اهداف و موضوعات

پذیرش و هضم تنش زدایی میان ایران و کشورهای شورای همکاری برای واشنگتن که از قِبـَل سیاست ایرانهراسی برای حضور نظامی خود در منطقه مشروعیت سازی کرده و سالانه میلیاردها دلار سلاح به فروش می رساند بسیار سخت و ناگوار است.

 

بر اساس اعلام وزارت خارجه بحرین، منامه طی روزهای آتی میزبان نشستی بین المللی با موضوع امنیت کشتی‌رانی و هوانوردی و جلوگیری از قاچاق سلاح در منطقه خلیج فارس می‌باشد. سفیر بحرین در واشنگتن در اینباره گفت هدف این نشست "حمایت از آزادی دریانوردی و جریان آزاد تجارت دریایی و همچنین شناسایی تهدیدهای ناشی از ستیزه جویی فزاینده ایران" است.


اما اگرچه رژیم آل خلیفه طی سالیان اخیر به مرکز اتهام زنی ها و برنامه های ضد ایرانی در منطقه تبدیل شده است و وزیر خارجه این کشور در اتهاماتی بی اساس مدعی انتقال سلاح و مواد منفجره از ایران به بحرین شد اما در مورد برنامه ریزی ها برای تشکیل این نشست، بر اساس اعلام مقامات غربی به کانال 13 تلویزیونی اسرائیل این کنفرانس امنیتی ابتکاری از سوی دولت امریکا و در واقع تحت فشار کاخ سفید شکل گرفته است. با این حال باید دید اهداف واشنگتن از تشکیل چنین نشستی در برهه زمانی کنونی چیست؟
 
عقب‌نشینی کانون‌های مقابله با محور مقاومت


با توجه به هدف ضدایرانی نشست منامه، که بر کسی پوشیده نیست در ادامه تلاش‌های واشنگتن برای ائتلاف‌سازی منطقه‌ای و بین‌المللی علیه تهران و به منظور تکمیل فرآیند تحریم‌های یکجانبه و نامشروع در سطح بین‌المللی صورت می‌گیرد، توجه به برهه زمانی تشکیل نشست منامه نشان می دهد که در پی عقب نشینی امارات و سپس عربستان از رویکرد افزایش تنش‌آفرینی با ایران و نشان دادن تمایل به گفتگو با تهران، واشنگتن به شدت از پایان زودهنگام ائتلاف اسمی و نمادین «حفاظت از کشتی‌رانی در باب‌ المندب و تنگه هرمز» که در تیرماه تشکیل شد نگران شده است.

در واقع گرایش این کشورها به سمت عقب نشینی از تشدید رویارویی منطقه ای با ایران، پس از آن صورت گرفت که در پی پاسخ های کوبنده هوایی و زمینی انصارالله به مراکز اقتصادی و نظامی متجاوزان، آمریکا حاضر نشد بر اساس مصالح خود، انتظارات ریاض و ابوظبی را برای ورود مستقیم به کارزار نظامی علیه ایران اجابت کند.

با عیان شدن نشانه های تغییر در رویکرد ابتدا امارات و سپس عربستان بویژه نسبت به جنگ یمن، تهران نیز طرح های ابتکاری خود برای همکاری و شراکت با کشورهای حاشیه خلیج فارس به منظور ایجاد نظام امنیت منطقه ای مطرح کرده است که آخرین مورد آن طرح ابتکاری صلح هرمز می باشد که توسط رئیس جمهور روحانی در سازمان ملل رونمایی شد.

 

طبیعتاً پذیرش و هضم تنش زدایی میان ایران و کشورهای شورای همکاری برای واشنگتن که از قِبـَل سیاست ایرانهراسی برای حضور نظامی خود در منطقه مشروعیت سازی کرده و سالانه میلیاردها دلار سلاح به فروش می رساند بسیار سخت و ناگوار است. در همین راستا کاخ سفید با تشکیل کنفرانس امنیتی منامه در پی دادن اطمینان مجدد به کشورهای شورای همکاری برای دفاع از منافع آنها در عرصه تأمین امنیت کشتیرانی و ترانزیت نفت در خلیج فارس و از این طریق رفع نگرانی های بوجود آمده آنها نسبت به وفاداری واشنگتن به تعهدات امنیتی خود در خلیج فارس می باشد.
 
راهبرد عادی‌سازی بدون معامله قرن


از نشست امنیتی منامه به عنوان تداوم نشست ورشو یاد می شود. هدف عمده کاخ سفید در نشست‌های چندگانه ای که با موضوع امنیت منطقه- از جمله در ورشو- در دوران ریاست جمهوری ترامپ برگزار کرده است زمینه سازی برای اجرای طرح معامله قرن می باشد. ترامپ امیدوار بود که در پی خروج از توافق هسته ای و آغاز کازار فشار حداکثری علیه ایران، در نتیجه وارد آوردن فشارهای اقتصادی بر تهران و در نتیجه تحت فشار قرار گرفتن متحدان منطقه ای آن در محور مقاومت که مخالفان اصلی اجرایی شدن طرح معامله قرن و عادی سازی روابط اعراب با اسرائیل هستند، شرایط برای اعلام و عملیاتی شدن طرح معامله قرن فراهم شود.

با وجود این تصورات ترامپ مجال واقعیت نیافت و طرح معامله قرن به دلایل مختلف از جمله مقاومت سرسختانه فلسطینی ها و دولت های دیگر ذینفع از جمله اردن و لبنان همچنین بروز بحران سیاسی در سرزمین های اشغالی عقیم ماند.

با این حال ترامپ که به سختی خود را نیازمند حمایت لابی صهیونیستی در آمریکا می بیند طرح عادی سازی روابط اعراب و رژیم صهیونیستی را همچنان دنبال می کند که دعوت از هیئت صهیونیستی برای شرکت در اجلاس امنیتی منامه عملاً گامی محسوس در راستای ایجاد شراکت‌های امنیتی و اقتصادی میان دولت های عربی خلیج فارس و تل آویو در منطقه قلمداد می شود. این هدف را مقامات آمریکایی و صهیونیستی اندکی پیش از این و در حاشیه نشست سازمان ملل طرح ریزی کرده بودند که با مخالفت کشورهای کویت، قطر و عمان با پذیرش و حتی شنیدن طرح پیشنهادی تل آویو در مورد ایجاد نظام امنیتی برای منطقه با همکاری تل آویو و کشورهای عضو شورای همکاری، این تلاش ناکام ماند. در آن نشست نیز وزیر خارجه بحرین ماموریت انتقال پیام طرف صهیونیستی را به دیگر کشورهای عضو شورای همکاری بر عهده داشت.

بر همین اساس گروه های فلسطینی بارها میزبانی از هیأت‌های صهیونیستی را محکوم کرده و آن را اقدامی خیانت آمیز در جهت مشروعیت بخشی به تجاوزات و جنایات این رژیم علیه ملت فلسطین عنوان کرده اند. در همین راستا حازم قاسم سخنگوی جنبش اسلامی حماس مشارکت هیأت صهیونیست در کنفرانس بحرین را نوعی عادی‌سازی روابط بین دو طرف دانست و گفت طرف‌هایی که اقدام به عادی‌سازی روابط با این رژیم می‌کنند، در واقع در تجاوزات علیه ملت و مقدسات فلسطین به ویژه مسجد الاقصی شریک هستند.

 
نظرات کاربران