آیا گانتس موفق به تشکیل کابینه می شود؟

احمدرضا روح الله زاد :  پس از ناکامی "بنیامین نتانیاهو" رئیس حزب لیکود برای تشکیل کابینه، ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی، بنی گانتس رئیس ائتلاف انتخاباتی آبی – سفید( معروف به ائتلاف سه ژنرال) را مامور تشکیل کابینه کرد. بنی گانتس 28 روز فرصت دارد تا کابینه خود را معرفی کند.

 

سوالی که مطرح است این است آیا گانتس موفق خواهد شد و یا اینکه سرنوشت نتانیاهو منتظر او است؟ آیا در صورت عدم موفقیت گانتس شرایط سیاسی رژیم صهیونیستی چه افقی را در پیش دارد؟

 

نتانیاهو 2 روز مانده به مهلت قانونی اول برای تشکیل ائتلاف از ادامه راه منصرف شد. وی با اینکه پس از پایان مهلت قانونی اول یعنی 28روز، این فرصت را داشت که از فرصت دومی نیز برخوردار شود اما ترجیح داد از تلاش برای تشکیل کابینه دست بردارد و حالا این فرصت در اختیار رقیب وی یعنی ژنرال بنی گانتس قرار گرفته است تا تلاش  خود برای تشکیل کابینه ائتلافی را پی بگیرد.

 

 اما این سوال مطرح است چرا نتانیاهو با آنکه می داند در صورت شکل گیری کابینه جدید بدون حضور وی، باید راهی زندان شود، از ادامه تلاش هایش برای تشکیل کابینه منصرف شده است؟ به نظر می رسد وی به این نتیجه رسیده است که تلاش های گانتس نیز بی نتیجه است و جامعه صهیونیستی باید انتخابات سومی را در کمتر از یکسال تجربه کند و این به نتانیاهو فرصتی خواهد داد تا بخت خود را برای بار سوم بیازماید.

 

از سوی دیگر نظر سنجی ها نشان می دهد محبوبیت نتانیاهو به شدت رو به افول است خصوصا در میان حزب لیکود که برخی از افراد رده دوم حزب زمزمه ریاست بر حزب لیکود را مطرح کرده اند. با توجه به ادبیاتی که لیبرمن رئیس اسرائیل بیتنا که تشکیل کابینه و به تعبیری آینده سیاسی اسرائیل گروگان وی است، مطرح کرده است و مشارکت در کابینه ائتلافی با لیکود را مشروط به حذف نتانیاهو از ریاست این حزب کرده است، این تلاش های درون حزبی افزایش پیدا کرده است. هر چند در تاریخ لیکود اخراج رئیس از حزب و یا برکناری از ریاست حزب سابقه نداشته است و هنوز نتانیاهو امیدوار است که کودتایی علیه وی رخ ندهد.

 

بسیاری از شخصیت های سیاسی و رسانه ای رژیم صهیونیستی معتقدند که نتانیاهو منافع فردی خود را بر منافع حزبی و حتی منافع رژیم صهیونیستی ترجیح می دهد و همین امر رژیم صهیونیستی را با بن بست های زیادی خصوصا با بن بست سیاسی روبرو کرده است. این کارشناسان امکان انشقاق در لیکود را در صورت اصرار نتانیاهو برای ماندن در قدرت و آسیب های محتمل بر جایگاه لیکود در جامعه صهیونیستی را دور از ذهن نمی دانند.

 

اما آیا جانشین نتانیاهو یعنی بنی گانتس موفق خواهد شد؟ این سوالی است که به نظر می رسد پاسخ مثبتی برایش وجود نداشته باشد. بنی گانتس که در واقع ریاست اردوگاه چپ را بر عهده دارد جدای از همراهی 13 نماینده عرب که اعلام حمایت از وی کرده اند، نیازمند جذب برخی احزاب از اردوگاه راست نیز است. گانتس بسیار امیدوار بود که اسرائیل بیتنا به ریاست لیبرمن که 8 کرسی پارلمان را در اختیار دارد با توجه به مشکلاتی که با نتانیاهو دارد به ائتلاف وی بپیوندد. اما لیبرمن صراحتا اعلام کرده است که به دلیل حضور عرب ها در اردوگاه چپ امکان همکاری با آنها را ندارد.

 

حزب آبی – سفید پس از انصراف نتانیاهو اعلام کرد که تمایل دارد از عرب ها در کابینه استفاده کند. پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات، فهرست عرب اعلام کرد که خارج کردن نتانیاهو از قدرت اولویت آنها است بر این اساس از تشکیل کابینه به ریاست بنی گانتس اعلام حمایت کرد و تاکید کرد که این حمایت بدون مشارکت در کابینه خواهد بود. اما پس از انصراف نتانیاهو این امکان دارد که فهرست عربی حاضر به حمایت گانتس در تشکیل کابینه نشود که در این صورت اگر گانتس موفق به جذب کرسی های مورد نیاز از اردوگاه راست شود در صورت عدم حمایت عرب ها باز هم ناتوان از تشکیل کابینه خواهد بود. به نظر می رسد پیشنهاد حضور عرب ها در کابینه با هدف کنترل این شرایط محتمل است. هر چند آقای طبیب رئیس فهرست عربی رسما اعلام کرد که عرب ها تمایلی به حضور در کابینه صهیونیستی ندارند. زیرا دولت صهیونیستی اقدامات ضد عربی زیادی دارد و آنها نیم توانند در کابینه ای مشارکت داشته باشند که عملا ضد فلسطینی ها رفتار می کند.

 

بر این اساس تحلیلگران امکان موفقیت گانتس را تا حد صفر می دانند مگر اینکه یک کودتا در درون لیکود رخ دهد و نتانیاهو از ریاست آن کنار گذاشته شود که در این صورت امکان تشکیل یک کابینه ائتلافی لیکود و آبی – سفید وجود دارد و یا اینکه لیبرمن آمادگی خود برای ائتلاف با لیکود بدون نتانیاهو را اعلام کند که در آن صورت جانشین نتانیاهو می تواند مامور تشکیل کابینه شود و اسرائیل از انتخابات سوم فرار کند. اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که باید منتظر انتخابات سوم بود تا مشخص شود که آیا بن بست سیاسی رژیم صهیونیستی می تواند شکسته شود و یا اینکه این بن بست ادامه خواهد داشت؟

 

 
نظرات کاربران