ابعاد ترور ابوالعطا برای راهبرد انتخاباتی نتانیاهو

 جواد صالحی تبار:

 

صبح دوشنبه، جنگنده های صهیونیستی با حملات موشکی خود به غزه و دمشق یکی از فرماندهان ارشد جهاد اسلامی را شهید و یک فرمانده دیگر را زخمی کردند. بهاء ابو العطا فرمانده ارشد سرایای القدس (شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین) در حمله تروریستی ای که با هماهنگی ارتش و سازمان جاسوسی شاباک اسرائیل به خانه اش در منطقه الشجاعیه در شمال شرقی غزه صورت گرفت به همراه همسرش شهید شد و در حمله دیگر که همزمان به دمشق پایتخت سوریه انجام گرفت منزل اکرم العجوری عضو دفتر سیاسی و یکی دیگر از فرماندهان ارشد جهاد اسلامی تخریب شد که معاذ العجوری فرزند وی را شهید و خود اکرم به همراه حدود 9 نفر دیگر زخمی شدند.

 

این حملات تروریستی نشان می دهد که صهیونیست ها از مدت ها قبل آن را طراحی کرده بودند و پس از انجام مجموعه ای از اقدامات اطلاعاتی و جاسوسی با موشک های نقطه زن منازل این رهبران برجسته جهاد اسلامی را هدف قرار داده اند. این درحالی است که اسرائیل با میانجی گری مصر در صدد دستیابی به یک آتش بس با مقاومت غزه است! بر این اساس احتمال اینکه رهبران  دیگری نیز در فهرست ترور رژیم صهیونیستی قرار داشته باشند بسیار زیاد است و لازم است که مقاومت در صیانت از فرماندهان و رهبران خود هوشیاری بیشتری از خود نشان دهد و شرایط امنیتی را بازنگری کند. هرچند صهیونیست ها با تاکید بر اینکه « این عملیات به هیچ عنوان به معنی شروع سیاست ترور هدفمند رهبران مقاومت نیست» خواسته اند هم از شدت واکنش مقاومت بکاهند و آنها را وادار به تحمل امر واقع کنند و هم از هوشیاری امنیتی مقاومت در غزه برای افزایش سطح حفاظت امنیتی رهبران خود بکاهد.

 

البته با توجه به فضا سازی رسانه های صهیونیستی مانند جروزالم پست، اسرائیل هیوم و کانال 2 تلویزیون اسرائیل، مبنی بر اینکه ابوالعطا  را در کنار سید حسن نصرالله و قاسم سلیمانی خطرناک ترین دشمنان اسرائیل مطرح کرده اند و خصوصا ابو عطا را طراح و برنامه ریز و فرمانده عملیات های ضد اسرائیلی و به مثابه یک بمب ساعتی معرفی کردند، نشان می دهد که سیاست ترور هدفمند به عنوان یک راهبرد علیه مقاومت غزه مطرح است.

 

این عملیات تروریستی تقریبا در سالگرد عملیات سال گذشته صهیونیست ها در منطقه خان یونس، انجام گرفته است. عملیات خان یونس که به عنوان یک شکست بزرگ اطلاعاتی و امنیتی و نظامی در کارنامه ارتش صهیونیستی ثبت شد، موجب فروپاشی کابینه ائتلافی نتانیاهو شد و نزدیک به یکسال است که اسرائیل با یک بن بست سیاسی درگیر است و ناتوان از تشکیل کابینه بوده است.

 

این در حالی است که تاکنون دو انتخابات نیز برگزار کرده است و احتمال انتخابات سوم نیز بسیار محتمل شده است. در واقع ارتش اسرائیل با انجام این دو عملیات تروریستی خواسته به نوعی انتقام شکست عملیات خان یونس را گرفته باشد.

 

به نظر می رسد رژیم صهیونیستی به نوعی از جنگ احتمالی در آینده نگران است و تلاش دارد با توجه به شرایط بی ثباتی سیاسی و امنیتی در لبنان و عراق و بحران کش یافته سوریه خصوصا در شرق فرات، با حذف برخی از رهبران مقاومت، توان مقاومت را در حوزه مغز افزار تضعیف کند.

 

برخی تحلیلگران معتقدند این عملیات با توجه به اینکه در نخستین روز کاری وزیر جنگ جدید اسرائیل یعنی نفتالی بنت  صورت گرفته است در واقع یک کارکرد داخلی در راستای اهداف نتانیاهو دارد. نتانیاهو که هر روز امیدش را به ماندن در رأس هرم قدرت بیشتر از دست می دهد، با واگذاری پست وزارت جنگ به نفتالی بنت، از یک سو جناح راست را تقویت کرده و خطر شکاف در آن و گرایش به سمت تشکیل دولت ائتلافی با بنی گانتس را کاهش داده و از سوی دیگر شرایط جامعه صهیونیستی را بیشتر امنیتی کرده و خود را یک فرد قاطع و توانا در مواجهه با تهدیدات امنیتی از سوی محور مقاومت مطرح سازد و از این طریق جامعه صهیونیستی مجاب کند تا فرصت دوباره ای به وی برای تشکیل کابینه دهند، البته پس از انتخابات سوم. این عملیات ها در حالی صورت گرفت که قرار بود امروز دوشنبه گانتس و لیبرمن برای تشکیل دولت ائتلافی جلسه داشته باشند که عملا به دلیل شرایط امنیتی این جلسه فعلا لغو شد.

 

 به نظر می رسد با توجه گرم شدن موضوع انتخابات در فلسطین، مقاومت غزه از ورود به یک جنگ دامنه دار خودداری کند و فعلا به دادن پاسخ متناسب و محدود بسنده کند. اما اسرائیل باید منتظر انتقام سخت مقاومت هم در داخل جغرافیای فلسطین اشغالی و هم با توجه به اقدام به ترور العجوری در دمشق، منتظر پاسخ های انتقامی در هر نقطه در خارج از فلسطین اشغالی باشد.

 
نظرات کاربران