غیبت سران قطر، عمان و امارات درنشست شورای همکاری در «ریاض»

چهلمین نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ریاض بدون حضور امیر قطر عصر امروز برگزار شد؛ نشستی که برای حل بحران روابط دوحه-ریاض امید زیادی به آن بسته شده است.

به گزارش فارس، چهلمین نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس امروز (سه شنبه) در ریاض پایتخت عربستان سعودی و مقر دائم این شورا در کاخ تاریخی «الدرعیه» در ریاض برگزار شد.

 

به نوشته خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، (واس) در این نشست، «سلمان بن عبدالعزیز» و «محمد بن سلمان» شاه و ولی‌عهد سعودی، «محمد بن راشد» حاکم دبی، «بن طارق بن تیمو» معاون نخست‌وزیر عمان، «عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی» نخست وزیر و وزیر کشور قطر، «حمد بن عیسی آل خلیفه» شاه بحرین و «صباح الاحمد جابر الصباح» امیر کویت حضور دارند.

 

 

روز گذشته نشست‌های مقدماتی در ریاض با حضور وزرای خارجه شش کشور برگزار شد و از قطر نیز «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه این کشور حضور یافت. 

 

بحث در خصوص بحران‌های منطقه‌ای، تهدیدات مشترک، جنگ یمن، موضوع ایران، اعتراضات عراق و لبنان و توسعه همکاری‌های اقتصادی و امنیت دریایی در این نشست صورت خواهد گرفت. تا کنون رسانه‌های سعودی به طور رسمی به طرح موضوع بحران قطر در این نشست اشاره‌ای نکرده‌اند ولی پر واضح است که بحث در خصوص بحران قطر بخش اصلی گفت‌وگوها را شکل دهد.

 

در همین حال «خالد جارالله» معاون وزیر خارجه کویت نیز گفته است که در نشست مقدماتی روز دوشنبه، حاضرین با دبیرکلی «نایف الحجرف» وزیر دارایی سابق کویت بر شورای همکاری خلیج فارس موافقت کرده‌اند و قرار است او جانشین «عبداللطیف الزیانی» شود.

 

امیر قطر باز هم حضور نیافت

 

در حالیکه فضای حداقل رسانه‌ای در روزهای گذشته و برخی خوش‌بینی‌ها از سوی طرف‌های دیپلماتیک حکایت از احتمال حضور «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر در نشست ریاض داشت. اما او اکنون در کشور آفریقایی «رواندا» به سر می‌برد تا در یک مراسم نه چندان مهم شرکت کند (+) و به جای وی قرار است «عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی» نخست وزیر و وزیر کشور قطر در این نشست حضور یابد.

عدم حضور تمیم بن حمد در حالی است که شاه سعودی به طور رسمی از او برای حضور  در ریاض دعوت کرده است. اقدامی که از به نظر برخی ناظران یک فرار رو به جلو و انداختن توپ به زمین قطر محسوب می‌شود.

 

 
نظرات کاربران