گزارش موسسه پژوهشی بگین – سادات درباره روابط اسرائیل وعربستان

پیشنهادات برخی کشورهای عربی خلیج فارس برای عادی سازی روابط با اسرائیل نیز بخشی از تلاش آنها برای کمک به تعهد آمریکا برای حفظ امنیت منطقه و حمایت از این کشور با تقویت این روابط بشمار می رود تا از این طریق نفوذ رو به افزایش تهران کاهش یابد.

موسسه تحقیقات استراتژیک صهیونیستی بگین – سادات در پژوهشی اعلام کرد اسرائیل هرگز در نزاع ایران و عربستان مداخله نمی کند چرا که هزینه بالایی به دنبال دارد و عربستان نیز برای مقابله با نفوذ ایران باید به اسرائیل نزدیک شود.

 

 

به گزارش سایت بیداری اسلامی ، مرکز مطالعات استراتژیک بگین – سادات در تل آویو که با بلند پایه ترین منابع رژیم صهیونیستی در ارتباط است گزارش داد : بی ثباتی شدید و بی اعتمادی تنش های خلیج فارس را افزایش داده است بویژه میان ایران و عربستان سعودی، علاوه بر اینکه تمایل آمریکا برای ایجاد یک ائتلاف نظامی جدید بعد از حدود دو دهه جنگ در منطقه با شکست مواجه شده است.

 

منطقه هم اکنون به هر شکل ممکن به امنیتی جمعی نیازمند است زیرا جای خالی آمریکا شکافی بزرگ برجای خواهد گذاشت. پیشنهادات برخی کشورهای عربی خلیج فارس برای عادی سازی روابط با اسرائیل نیز بخشی از تلاش آنها برای کمک به تعهد آمریکا برای حفظ امنیت منطقه و حمایت از این کشور با تقویت این روابط  بشمار می رود  تا از این طریق نفوذ رو به افزایش تهران کاهش یابد.

 

روابط اسرائیل و عربستان پس از آنکه فعال تر شد که دوطرف نسبت به ضعف دولت باراک اوباما برای مقابله با توان رو به افزایش ایران نگران شدند، چنانچه تل آویو و ریاض با امضای توافق هسته ای ایران نیز مخالفت کردند. اسرائیل و عربستان خواستار اعمال اقدامات شدیدتر برای مقابله با نفوذ غیر قابل توقف ایران هستند که تنها به سوریه محدود نمی شود. اسرائیل هیچ کالایی از کشورهای عربی خلیج فارس وارد نمی کند و ترجیح می دهد در نزاع میان ایران و عربستان به طور مستقیم وارد نشود چرا که علاوه بر آنکه منافعی در این میان نداشته بلکه ممکن است مداخله در این نزاع خسارت های فراوانی برای اسرائیل داشته باشد.

 

کشورهای عربی خلیج فارس حامی عربستان برای توجه بیشتر آمریکا به منطقه تلاش می کنند اما دستیابی به این هدف بیش از پیش دشوار شده است. این مساله ناشی از آن است که آمریکایی ها نه تنها از مشارکت های نظامی در درگیری های طولانی مدت خسته شده اند بلکه دونالد ترامپ بر عدم نیاز آمریکا به نفت خلیج فارس و پشتیبانی مالی کشورهای نفتی از آمریکا تاکید کرده است.

 

علاوه بر این چالش عربستان پس از افشای دست داشتن بن سلمان در پرونده قتل جمال خاشقجی و انتقادات شدید از عملکرد این کشور در جنگ یمن، برای بهبود تصویر مخدوش خود به عنوان رهبر منطقه تلاش می کند. در نتیجه یکی از راه های برون رفت از این بحران ها پیشنهاد صلح با اسرائیل است، مساله ای که جایگاه عربستان را نزد آمریکا افزایش داده و ثمرات دیگری نیز برای این کشور دارد.

 

عربستان با پیامدهای وخیم ناشی از درگیری با ایران و نیروهای همسو با این کشور دست به گریبان است و نمونه اخیر آن کاهش 50 درصدی تولید نفت عربستان در نتیجه بمباران تاسیسات نفتی آرامکو توسط پهپادهای یمنی بود. این عملیات ثابت کرد ریاض در معرض حملات متحدان ایران و یا حتی خود این کشور قرار دارد و افزایش ضربات حوثی ها به بخش نفت عربستان فاجعه بار خواهد بود چرا که نفت اصلی ترین رکن اقتصادی و موتور محرک این کشور به شمار می رود.

 

عربستان به یک راه جایگزین برای صادرات نفت خود نیاز فوری دارد و همین مساله دلیلی دیگر برای پیشنهادات ریاض به تل آویو است، زیرا عربستان هم اکنون از احداث خط انتقال گاز طبیعی به اسرائیل از طریق بندر ایلات سخن می گوید. این خط انتقال می تواند جایگزینی برای انتقال نفت عربستان به بندر حیفا و از آنجا به اورپا و غرب باشد. این خط انتقال می تواند سریع تر و ایمن تر باشد چرا که عربستان از این طریق می تواند به نگران های خود در خصوص تهدیدات ایران نسبت به تنگه هرمز و باب المندب پایان دهد، علاوه بر اینکه این طرح هزینه های بالای عبور از کانال سوئز را نیز کاهش می دهد.

 

اسرائیل اقدام به توسعه ذخایر گاز طبیعی خود نموده است اما حجم آن از توجیهات اقتصادی کافی برای احداث خط لوله انتقال به اروپا برخوردار نیست. با این حال ارتباط با عربستان می تواند برای افزایش استانداردهای خط لوله شرق مدیترانه مفید باشد که برای دو طرف بسیار سود آور خواهد بود. عربستان چه به دنبال ایجاد فشار برای جنگ با ایران باشد یا نباشد، گزینه های زیادی در این خصوص ندارد چرا که در چنین جنگی در مقایسه با ایران که به توسعه نفوذ منطقه ای خود ادامه می دهد خسارت های بیشتری را متحمل خواهد شد.

 

توسعه نفوذ ایران در منطقه چالشی خطرناک برای عربستان خواهد بود، د زیرا مسیرهای حیاتی تجاری و امنیت منطقه را تهدید می نماید، در نتیجه دخالت در مناطقی که ایران در آنها نفوذ دارد را پیچیده تر خواهد کرد. بنابراین عربستان باید تمام تلاش خود را برای کاهش این تهدید انجام دهد حتی اگر پیش نیاز آن دست دراز کردن به سوی اسرائیل برای صلح و دوستی باشد.

 

تمام
نظرات کاربران