واشنگتن پست :دوست یهودی ترامپ کیست ؟

رئیس جمهور آمریکا چهار بار داستانی را درباره گفت و گوی خود با یک آشنای یهودی مطرح کرد که در آن ، این فرد به وی گفته مهمترین کاری که او برای اسرائیل انجام داده در واقع خروج از توافق هسته ای سال 2015 بین ایران و قدرت های جهانی بوده است.

رئیس جمهور آمریکا چهار بار داستانی را درباره گفت و گوی خود با یک آشنای یهودی مطرح کرد که در آن ، این فرد به وی گفته مهمترین کاری که او برای اسرائیل انجام داده در واقع خروج از توافق هسته ای سال 2015 بین ایران و قدرت های جهانی بوده است.


با این حال ، هر بار که دونالد ترامپ این داستان را تعریف کرده، نام این فرد آشنای یهودی را که با وی صحبت کرده، تغییر داده است.
برای ذکر جدیدترین نمونه از چنین مواردی می توان به برگزاری دومین مراسم عید یهودی حنوکا در کاخ سفید در روز چهارشنبه اشاره کرد؛ زمانی که دونالد ترامپ این گفت و گو را به خاطر آورد و گفت که با چارلز کوشنر کارشناس فعال در حوزه املاک و مستغلات صحبت کرده است.


ترامپ گفت: من به او گفتم چارلی، بگذار این سوال را از تو بپرسم که کدام موضوع برای یهودیان مهم تر است: انتقال سفارت به اورشلیم (قدس ) ، تبدیل اورشلیم قدس به پایتخت اسرائیل ؛  کدام یک مهم تر است؟ آن موضوعات یا بلندی های جولان؟ و وی در جواب به من گفت: هیچکدام.  من در ادامه پرسیدم: این یعنی چی؟ و او گفت: مهم تر از هر موضوعی در واقع کاری است که شما با پایان دادن به فاجعه هسته ای ایران انجام دادید. و من فکر می کنم این درست است.


این موضوع در واقع به طور قابل توجهی مشابه داستانی که دونالد ترامپ در جریان برگزاری اولین مراسم عید یهودی حنوکا در کاخ سفید درست چهار ساعت قبل از آن گفته بود، این بار وی به گفت و گویی اشاره کرد که در آن با فردی به نام رابرت کرفت مالک تیم فوتبال آمریکایی نیوانگلند پاتریوتس گفت و گو کرده است.


ترامپ گفت: من پرسیدم باب کرفت کدام موضوع برای یهودیان مهم تر است؟ و او جواب داد که هیچکدام. من به او گفتم: این به چه معنی است؟ و او گفت: آن چه که شما با خاتمه دادن به توافق هسته ای ایران انجام دادید در واقع از هر دو مورد بزرگ تر است و من فکر می کنم این موضوع درست است.


چهار روز قبل از مراسم عید یهودی حنوکا نیز دونالد ترامپ در سخنرانی در میامی گفت که وی درباره این موضوع با شلدون ادلسون صحبت کرده است.
ترامپ در جریان سخنرانی گفت : من به شلدون گفتم که کدام موضوع مهم تر بود؟ انتقال سفارت به اورشلیم یا پایتختی آن برای اسرائیل؟ یا موضوع بلندی های جولان؟ وی گفت: هیچکدام.
در ماه سپتامبر گذشته نیز ترامپ به موضوع گفت و گوی مشابه با "دوستش" اشاره کرد اما نامی از وی نبرد.
ترامپ اغلب هنگام گفت و گو با خبرنگاران و در اجتماعات به بیان همان داستان ها و عبارات اتکا می کند. به عنوان مثال، ترامپ درباره دوستش جیم صحبت کرده است؛ کسی که ظاهراً هر سال از پاریس دیدن می کرد اما دیگر این کار را نمی کند چون پاریس دیگر آن پاریس سابق نیست. چندین رسانه خبری نیز تلاش کرده اند تا مشخص کنند که جیم دقیقا چه کسی است و آیا وی یک شخصیت واقعی است.


منبع : واشنگتن پست
نظرات کاربران