واکنش سخت و کوبنده فلسطینی ها به توافق قرن

همزمان با اعلام خبر مطرح شدن رسمی توافق قرن در چند روز آینده، احتمال شروع انتفاضه غیر قابل کنترل و پاسخ کوبنده فلسطینیان قوت گرفت.

 

به گزارش سایت بیداری اسلامی ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد پیش از برگزاری انتخابات کنست از نخست وزیر بنیامین نتانیاهو و  بنی گانتس رهبر حزب آبی و سفید برای سفر به واشنگتن دعوت کرده است تا روز سه شنبه آینده آنها را در جریان توافق قرن قرار دهد.

 

برخی از تحلیلگران این مسئله را از زوایه خارج کردن صهیونیستها از بحران سیاسی که در آن گرفتار هستند بسیار حایز اهمیت می دانند و بسیاری از آنها آنرا اقدامی  تبلیغاتی برای نتانیاهو در انتخابات پیش رو تفسیر کردند ، بویژه اینکه ائتلاف وی در حال حاضر 3 کرسی از رقیبش عقب افتاده است.

 

این توافق که می توان گفت به جز آمریکا و اسرائیل هیچ طرف ثالثی از آن اطلاعی ندارد ، قرار است در شرایطی مطرح شودکه هیچ یکی از رژیم های عربی جرات اعتراض به آن را ندارند.

 

پرسش باقی مانده نحوه تعامل تشکیلات خودگردان است ، که روابط بسیار گسترده امنیتی با رژیم صهیونیستی دارد ، آیا به این همکاری ادامه خواهند داد یا طبق ادعای محمود عباس تمامی آن را رد می کنند.

 

با این وجود به اعتقاد کارشناسان واکنش مردم فلسطین به این اقدام بسیار سخت و کوبنده خواهد بود ، نخستین نشانه های آن حضور گسترده مردم در نماز جمعه مسجد الاقصی بود که با وجود  تمامی تدابیر امنیتی رژیم صهیونیستی انجام و شیخ عکرمه صبری هم بی توجه به دستور صهیونیستها وارد مسجد شده و نماز جمعه را اقامه کردند.

 

امروز بزرگترین نگرانی صهیونیستها از جامعه فلسطینی است به ویژه فلسطینیان ساکن کرانه باختری که ظرفیت شعله ور کردن انتفاضه دیگری را دارد.

 

این واقعیت صهیونیستها را به شدت به وحشت انداخته است به ویژه که در صورت شعله ور شدن انتفاضه ای گسترده مشابه انتفاضه مسجد الاقصی، کنترل آن نیازمند سرکوب شدیدی است که در سایه نگاه متمرکز دادگاه جنایات بین المللی به عملکرد رژیم صهیونیستی شرایط را بغرنج تر می کند.

 

 
نظرات کاربران