مراسم یادبود دکتر حسین شیخ الاسلام

از دست دادن شیخ الاسلام ضایعه بزرگی برای خانواده وزارت خارجه بود

وزیر امور خارجه کشورمان، مرحوم حسین شیخ الاسلام را یکی از اسطوره های مقاومت دانست و گفت: از دست دادن مرحوم حسین شیخ الاسلام ضایعه بزرگی برای خانواده وزارت خارجه است.

 

 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعدازظهر امروز (سه شنبه) در مراسم بزرگداشت «حسین شیخ‌الاسلام» معاون امور بین‌الملل مجمع تقریب مذاهب و سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در دمشق که به صورت مجازی برگزار شد، طی سخنانی ضمن تسلیت درگذشت مظلومانه شیخ الاسلام به خانواده، همکاران و دوستداران انقلاب و مقاومت، عنوان کرد: بسیار ناگوار است که در کمتر از سه ماه دو اسطوره مقاومت شهید سلیمانی و حسین شیخ الاسلام عزیز ما از میان ما رفتند.


آقای ظریف افزود: حسین شیخ الاسلام دوست خوبی برای همه ما بود. دوستی که بیش از همه اخلاص و صداقتش همه را مجذوب خودش می‌کرد. با هم اختلاف نظر و تفاوت دیدگاه داشتیم ولی یک نفر را در وزارت خارجه نمی‌شناسم که از او به عنوان یک فرد پاک، مخلص و مجاهد یاد نکند.


رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان، با بیان اینکه افتخار من در دوستی با حسین شیخ الاسلام به یک سال قبل از انقلاب برمی‌گردد، اظهار داشت: زمانی که تازه به آمریکا رفته بودم و در جلسه‌ای که ایرانی‌ها در دانشگاه ما برگزار کردند، دیدم فردی با پای شکسته در گچ و با عصا آمد و اولین کاری که کرد داد زد، خمینی کجاست؟ و عکس امام را نزده بودند و حسین مطالبه خمینی می‌کرد، عشق به امام خمینی از همان روز در دل حسین بود و با همان عشق به دیدار امام(ره) و خدا رفت. او من را تشویق کرد و با اینکه علاقه‌مند به کامپیوتر بودم رشته را عوض کنم و روابط بین‌الملل بخوانم. یادم نمی‌رود یک بار به من گفت هر کس می‌تواند کامپیوتر بخواند، ولی ما برای ایران و انقلاب نیاز به افرادی داریم که در این رشته‌ها کار کنند.


وزیر امور خارجه افزود: حسین شیخ الاسلام بعد از قضیه لانه جاسوسی به وزارت خارجه آمد و تقریبا همه دوستان وزارت خارجه و کسانی که بعد از انقلاب به وزارت خارجه وارد شدند، حسین شیخ الاسلام را به عنوان برادر بزرگ تر می شناسند، همه ما این سعادت را داشتیم که یک فرد مخلص را درک کرده باشیم، در همه زمان‌ها مخلص بود در دوران دانشجویی بین همه ما در انجمن دانشجویی اخلاصش بی نظیر بود، در دوران وزارت خارجه در دورانی که در مجلس مسئولیت داشت، اخلاصش زبانزد همه بود.

 

بعد از مجلس من افتخار داشتم که ایشان مشاور بنده بود، باز در همه جلسات با اخلاص کامل و صراحت نظراتش را می‌گفت، بعضی‌ وقت‌ها بحث تلخ هم می‌شد، ولی از عشق ما به حسین کم نمی‌شد، هیچکس هیچگاه از حسین دلخور نشد.


آقای ظریف ادامه داد: تمام کسانی که با او در این دوران بحث کردن و اختلاف نظر داشتند، همه با چشم گریان در عزای حسین در کنار خانواده‌اش هستند. حسین عاشق اهل بیت و حضرت زینب و حضرت رقیه بود و امروز که روز وفات حضرت زینب است، مراسم سوگواری او را برگزار می‌کنیم، در ساختن حرم حضرت رقیه، در شکل دهی به مقاومت، باور به خود و توان مردم منطقه و در باور به اینکه نظام پوشالی استکبار نظامی نیست که بتوان در کنار آن بدون مقاومت، راه را پی گرفت، نقش بی بدیلی داشت.


وی همچنین گفت: از دست دادن شیخ الاسلام ضایعه بزرگی برای خانواده وزارت خارجه است. به همه این مصیبت را تسلیت عرض می‌کنم، مطمئنم امروز حسین در کنار حضرت امام حسین (ع) زندگی شیرینی و جاوادانه‌ای را شروع کرده است، یادش گرامی و راهش پررهرو باد.

 

متکی: مرحوم شیخ الاسلام به آنچه انجام می‌داد، باور داشت


وزیر اسبق وزارت امور خارجه گفت: مرحوم حسین شیخ الاسلام فردی بود که هرچه انجام می‌داد به آن اعتقاد داشت.
آقای منوچهر متکی وزیر اسبق وزارت امور خارجه در مراسم یادبود مرحوم حسین شیخ الاسلام که به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: حسین شیخ الاسلام در زندگیش مرد اجماع سازی بود.
آقای متکی تصریح کرد: مرحوم شیخ الاسلام خاشع بود و به آنچه انجام می‌داد، باور داشت.
وی در ادامه تاکید کرد: حسین شیخ الاسلام به جهت روحیات و اخلاقش افراد را مجذوب خود می‌کرد.
وزیر اسبق وزارت امور خارجه افزود: در زندگی فردی خود همانگونه که دیگران در روز‌های فراغش نوشته اند، یکبار از مرحوم شیخ الاسلام کلامی به دروغ نشنیده اند.

 

سرمدی: مرحوم شیخ الاسلام به انقلاب و امام (ره) ایمان داشت


قائم مقام سابق وزارت خارجه گفت: مرحوم حسین شیخ الاسلام اعتقاد و ایمان و باورش به اسلام، انقلاب و امام (ره) بود.


آقای مرتضی سرمدی قائم مقام سابق وزارت خارجه در مراسم یادبود حسین شیخ الاسلام طی سخنانی اظهار داشت: آشنایی من با حسین شیخ الاسلام به فروردین ۱۳۶۰ برمی‌گردد.
وی با بیان اینکه حسین شیخ الاسلام خستگی نداشت و تا ۱۰ شب و بسیاری شب‌ها تا ۲ بامداد کار می‌کرد، افزود: او هیچگاه احساس خستگی نمی‌کرد و پایان کار زمانی بود که از پا می‌افتاد. این انرژی بالای او منبعث از اعتقاد و ایمان و باورش به اسلام، انقلاب و امام بود.
آقای سرمدی ادامه داد: آن زمان مسائل و مشکلات کشور خیلی زیاد بود و ما باید چند برابر کار می‌کردیم.
وی با اشاره به تدین و تشرع حسین شیخ الاسلام، افزود: هیچکس احساس نمی‌کرد در این حرکتِ حسین ذره‌ای از ریاکاری باشد.
آقای سرمدی گفت: شیخ الاسلام دقیقا گفتار و رفتارش برخواسته از باور و اعتقاداتش بود، تصنعی تلاش نمی‌کرد، کاری را انجام دهد، به نظرات و دیدگاه‌های امام (ره) با تمام وجود باور داشت.
قائم مقام سابق وزارت خارجه تصریح کرد: همه حسین شیخ الاسلام را با مقاومت می‌شناختند و همه می‌دانند شیخ الاسلام با بحث مقاومت در حزب الله و جهان اسلام و فلسطین مرتبط بود و از باورش نشأت می‌گرفت و با همه وجود انجام می‌داد. مقاومت بخشی از وجود او بود.


وی ادامه داد: حسین آنچه را می‌گفت صادقانه بود و صداقتش زبانزد همه بود و همه می‌دانستند اگر حسین در جایی تند می‌شود صادقانه براساس باورهایش این مسائل را بیان می‌کند. صداقت او باعث می‌شد همکارانش احساس خوبی از کار کردن با او داشته باشند. صبح که سر کار می‌آمدیم، اینگونه نبود که باری بر دوش ماست، بلکه احساس ما این بود که فردی صادق که همه زندگی و تعهد خود را برای اسلام و انقلاب گذاشته بود و به این خاطر کار کردن را با او مطبوع و دلچسب می‌کرد. او گوش شنوا داشت. هیچ وقت سعی نکرد دیدگاه‌های خود را دیکته کند.
سرمدی تاکید کرد: مرحوم شیخ الاسلام برای هر مسئله مهمی جلسه تشکیل می‌داد و اینکه افراد با دیدگاه‌های مختلف نظرات خود را بگویند.
وی ادامه داد: تواضع و فروتنی او و اینکه هرگز از موضع بالا برخورد نمی‌کرد، همه دوست داشتند در این فضای صمیمی با او کار کنند.
قائم مقام سابق وزارت خارجه به مدیریت حسین شیخ الاسلام اشاره کرد و افزود: مدیریت او از جنس پرورش مدیران بود و به دیگران و همکارانش اعتماد و به آن‌ها خودباوری را القا می‌کرد و باعث شد همه همکاران او به رده‌های بالای مدیریتی برسند. روش او مدیرپروری بود. ارتباط با مقامات بالای کشور را به عنوان فخرفروشی استفاده نکرد.

 

مرحوم شیخ الاسلام مردی، شجاع، مدیر و ایثارگر بود


سفیر اسبق ایران در سوریه، گفت: مرحوم حسین شیخ الاسلام، مردی شجاع، مدیر، مدبر، ایثارگر و فداکار بود.
حجت الاسلام والمسلمین محمد حسن اختری، سفیر سابق ایران در سوریه، امروز (سه شنبه) در سخنانی در مراسم یادبود مرحوم شیخ الاسلام که به صورت مجازی برگزار شد، افزود: از اواخر سال 1364 که بعنوان سفیر ایران در دمشق بودم، با مرحوم شیخ الاسلام آشنا شدم و در مسایل مهم و اساسی از وی مشورت می گرفتم، چرا که مسئولیت ایشان در آن ایام معاونت سیاسی وزارت خارجه بود.


سفیر اسبق ایران در سوریه، با اشاره به اینکه شرایط کنونی پیش آمده معیشت الهی است،گفت: نزدیکان ایشان خواستار بودند در مجالس ختم ایشان حاضر شوند، اما بدلیل شرایط موجود امکان پذیر نیست.
حجت الاسلام اختری در ادامه با اشاره به شناختی که در طول سال های گذشته از مرحوم شیخ الاسلام داشت، تصریح کرد: آقای شیخ الاسلام در بین مسئولان معروف به سفیر قدس بود، فردی که با درک، بینش عمیق و عشق و علاقه و احساس مسئولیتی که داشت، چهره موثر و مفید و جز برقرارکنندگان ارتباط جمهوری اسلامی ایران با خیلی از کشورها بود.
وی ادامه داد: مرحوم شیخ الاسلام چهره موفق فعال و با نشاطی بود که تمام عمر خود را به پای مسئولیت های خود گذاشت و در زمینه های مختلف فعالیت داشت، اما بیشتر تلاش وی در زمینه پیشبرد اهداف ایران در بخش سیاست خارجی بود.


سفیر اسبق ایران در سوریه همچنین گفت: همکاری و فداکاری در موضوع مساله مقاومت و رشد و توسعه قدرت حزب الله از دیگر خصوصیات مرحوم شیخ الاسلام بود.
حجت الاسلام اختری تصریح کرد: مرحوم شیخ الاسلام در شکل گیری توسعه و قدرت کنونی حزب الله و مقابله با آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت از مردم مظلوم فلسطین چهره ای مبارز داشت.
وی خاطر نشان کرد: تدین، باور ، ایمان و دوستدار اهل بیت بودن از دیگر از ویژگی های مرحوم شیخ الاسلام بود.

 

آغاز مراسم یادبود مرحوم حسین شیخ الاسلام
مراسم یابود مرحوم حسین شیخ الاسلام سفیر سابق ایران در سوریه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم در سازمان فرهنگی وهنری شهرداری تهران آغاز شد.

 
نظرات کاربران