«کودتای سفید» بن سلمان در عربستان

یک روزنامه فرامنطقه ای با انتشار گزارشی، اقدامات ولیعهد عربستان را به مثابه «کودتای سفید» در این کشور خواند.

رسانه‌های سعودی تلاش می‌کنند این طور نشان دهند که «محمد بن سلمان» ولیعهد ۳۴ ساله سعودی، تصمیم گیرنده نخست در عربستان به شمار نمی‌رود و در حال حاضر «سلمان بن عبدالعزیز» ۸۴ ساله زمام امور را در این کشور به دست دارد.

اما بررسی اوضاع عربستان بعد از گذشت ۳ سال از رسیدن بن سلمان به کرسی قدرت به عنوان ولیعهد این کشور نشان می‌دهد که او تصمیم گیرنده اصلی در عربستان به شمار می‌رود و قصد دارد سیستم حاکمیت جدیدی را در عربستان پیاده کند.

تحلیلگران معتقدند که اقدامات بن سلمان در بازداشت شاهزادگان و صاحبان فکر و اندیشه و حقوق دانان و مخالفان سیاسی ولیعهد عربستان در راستای تقویت اختیارات بن سلمان و به دست گرفتن زمام امور کشور انجام می‌شود.

در مارس ۲۰۱۹، ۳۶ کشور در شورای حقوق بشر سازمان ملل، نقض گسترده حقوق بشر در عربستان سعودی را محکوم کرده و خواهان آزادی بازداشت شدگان سعودی شدند.

برای بن سلمان این نکته مهم بود که بعد از به حاشیه راندن هیأت موسوم به امر به معروف در عربستان، یک هیأت جایگزین برای آن تعیین کند و «هیأت تفریحات» که مسئول برگزاری جشن‌ها به دور از عرف‌های اجتماعی در کشور است را تأسیس کرد.

زندگی اشرافی ولیعهد عربستان و پرداخت هزینه‌های هنگفت برای خرید قایق‌های تفریحی فاخر در حالیکه جوانان سعودی در بیکاری و خانواده‌های این کشور در سایه نبود امکانات رفاهی به سر می‌برند، یکی دیگر از ویژگی‌های حکومت بن سلمان است.

بحران قطر، جنگ یمن، ترور جمال خاشقجی و.... تنها نمونه‌هایی از اقدامات دردسر ساز بن سلمان در عرصه سیاست خارجه محسوب می‌شود. تحلیلگران معتقدند که تصمیمات ناپخته بن سلمان باعث ایجاد شکاف در میان بخشهای مختلف قدرت در عربستان شده است. این تصمیمات اعتماد سعودی‌ها به دستگاه قدرت را نیز خدشه دار کرده است.

در هر صورت می‌توان گفت که شاهد تولد «عربستان سلمانی» و چیزی شبیه «کودتای سفید» در این کشور هستیم که نشانه‌های داخلی و خارجی کنونی کاملاً گویای مطلب است.
مطالب مرتبط

پژوهشگر دینی تاجیکستانی : 

عربستان با نشر تفکر وهابیت باعث هرج و مرج در تاجیکستان شده است
پژوهشگر دینی تاجیکستانی :

عربستان با نشر تفکر وهابیت باعث هرج و مرج در تاجیکستان شده است

عادل رحمان یک پژوهشگر دینی تاجیکستانی در گفتگوی خود با پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی گفت که عربستان سعودی منبع اصلی صادرات وهابی ها و تروریسم به کشورهای جهان اسلام است، نشر این تفکر در خاورمیانه از طریق آفریقا و قفقاز شروع می شود.

|

کارشناس عراقی : 

اوضاع در سعودی شکننده است ولیعهد درحال تدارک تغییرات اساسی در عربستان است
کارشناس عراقی :

اوضاع در سعودی شکننده است/ ولیعهد درحال تدارک تغییرات اساسی در عربستان است

کریم العبودی تحلیل گر سیاسی در گفتگوی ویژه ی خود با پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی گفت که محمد بن سلمان در حال تدارک دیدن تغییرات اساسی در سعودی است چرا که سلمان پادشاه عربستان در وضعیت ادامه ی حیات پادشاهی نیست.

|

حسین صادقی سفیر سابق تهران در ریاض : 

ایران و سعودی نیازی به میانجیگری ندارند
حسین صادقی سفیر سابق تهران در ریاض :

ایران و سعودی نیازی به میانجیگری ندارند

حسین صادقی آخرین سفیر ایران در عربستان سعودی است. او که در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی سفیر تهران در ریاض بود، دوباره در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی به این سمت برگزیده شد. بااین‌حال تیره شدن روابط دو کشور باعث شد رابطه دیپلماتیک دو پایتخت با هم قطع شود و او در دی‌ماه سال 94 به ...

|

وزارت خارجه ی لبنان سدی مستحکم در مقابل نفوذ سعودی

وزارت خارجه ی لبنان سدی مستحکم در مقابل نفوذ سعودی

علی الاشقر تحلیل گر مسائل سیاسی در لبنان در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی تاکید کرد که موفقیت لبنان در برخورد با گروه های تروریستی ، ناکامی گروه های تکفیری در لبنان و سوریه و جلوگیری از سیاست های تحریک آمیز رژیم سعودی در منطقه ، عصبانیت آل سعود را در بر گرفته و ...

|

نظرات کاربران