بلوک تحریمی‌ها می‌توانند جلوی قانون قیصر بایستند

دکتر سید هادی افقهی

قانون قیصر که هفته گذشته توسط رییس جمهور آمریکا برای اجرا ابلاغ شد، بر علیه محور مقاومت در سوریه تدوین شده است و بر اساس اطلاعات ناقص و دروغین و مونتاژ شده یک افسر پلیس سوریه به نام قیصر که در حدود 5 سال پیش دانسته‌های خود را به آمریکا فرستاده بود طراحی شده است.

آمریکا بعد از عدم موفقیت در براندازی نظام حاکم سوریه و مقاومت تصمیم دارد از طریق قانون تحریم های سوریه با نام قانون قیصر، به بهانه وجود شکنجه و زندان بدون محاکمه در سوریه به دخالت‌های خود در این کشور ادامه بدهد. روح این قانون این است که هر کشور و یا هر شرکت و یا هر شخصیت حقیقی و حقوقی که به هر نحوی مستقیماً و یا غیر مستقیم با سوریه در تعامل و همکاری باشد مورد تحریم آمریکا قرار می‌گیرد. در این قانون بیشتر از روسیه و ایران نام برده شده است چون دو کشوری هستند که درون سوریه برای مبارزه با تروریسم و بازسازی‌ها کمک می‌کنند. هدف نهایی آنها که با دعوت دولت سوریه وارد این کشور شده‌اند، تحقق عدالت و دفاع از شهروندان سوریه اعلام شده است در حالی که آمریکا امروز صحنه تبعیض نژادی و برخوردهای خشونت آمیز بر علیه اقلیت‌ها است. آمریکا مزارع گندم و زمین‌های کشاورزی سوریه را بمباران کرد تا قانون قیصر زودتر اثر خود را نشان دهد.

پرونده تحریم‌های غیر قانونی و ناعادلانه آمریکا علیه کشورهای منطقه یک جا باید برای همیشه بسته شود.

 

نکته مهم در خصوص این قانون این است که آمریکا از قبل نیز سوریه را تحریم کرده بود و این قانون بیشتر برای ایجاد رعب و وحشت در افکار عمومی سوری است. مردم سوریه امروز در فشار هستند ولی به خوبی می‌دانند که با سرنگون شدن حکومت بشار اسد حکومتی آمریکایی- اسرائیلی - سعودی و داعشی بر سر کار می‌آید. لذا ایران به سرعت دست به کار شد و کمیته مشترک سوری- ایرانی تشکیل شد و بحث سوخت رسانی و دارو و گاز را مطرح کرد. همانطور که در مورد ونزوئلا ایران به کمک این کشور رفت امروز در مورد سوریه نیز کشتی‌ها در حرکت هستند تا این تحریم شکسته شود. ایران همین شیوه را در مورد مردم یمن اجرا می‌کند.

در همین راستا باید دید آیا چین و روسیه نیز دست به کار شده و علیه این تحریم‌های ظالمانه وارد میدان می‌شوند یا خیر. زیرا در هر صورت پرونده تحریم‌های غیر قانونی و ناعادلانه آمریکا علیه کشورهای منطقه یک جا باید برای همیشه بسته شود. علت اصلی فشار بر اجرایی ساختن این قانون در ایالات متحده این است که مسئولان آمریکایی مشاهده کرده‌اند که تروریست‌هایی که با حمایت آنها مشغول ویرانی سوریه بودند، امروز شکست خورده‌اند وسعی دارند با فشارهای سیاسی و اقتصادی و اجتماعی مردم را برانگیزند.

دولت ترامپ بارها سعی کرده ایران را برای عملکردش در سوریه تحت فشار قرار دهد اما با فشارهای سیاسی به این هدف نرسید. هم اینک هم با فشارهای اقتصادی قطعاً نمی‌تواند سوریه را از ایران محروم کند.

 

در عین حال یکی دیگر از اهداف مهم امریکا این است که پای ایران را از سوریه قطع کند. تا به حال دولت ترامپ بارها سعی کرده ایران را برای عملکردش در سوریه تحت فشار قرار دهد اما با فشارهای سیاسی به این هدف نرسید. هم اینک هم با فشارهای اقتصادی قطعاً نمی‌تواند سوریه را از ایران محروم کند. در عین حال یک نکته دیگر را نیز فراموش کرده است: آدمی که خیس است از باران نمی‌ترسد. ما خود تحریم هستیم. چین و روسیه و لبنان و سوریه و یمن و ونزوئلا هم تحریم هستند عراق نیز در وضعیتی نیمه تحریمی به سر می‌برد. ما از چیزی نمی‌ترسیم و نباید اجازه بدهیم سوریه زمین بخورد زیرا این کشور در محور مقاومت اهمیت بالایی دارد. ورود قدرتمند ایران و تشکیل کمیته‌هایی در ابعاد مختلف و کار در این زمینه به اقتصاد سوریه اجازه فروپاشی نمی‌دهد.

تمام کشورهایی که در خصوص سوریه منافع اقتصادی یا امنیتی دارند باید کمک کنند نه فقط ترکیه بلکه چین و اردن که مرز مشترک مهمی با سوریه دارد باید کمک کنند. این مساله تنها باعث ضرر سوریه نخواهد شد تمام کشورها و حتی شرکت‌های اروپایی که با سوریه تعامل داشتند متضرر خواهند شد. این تحریم‌ها باید شکسته شود مثل همان کاری که ایران انحام داده و کشتی‌هایش را به ونزوئلا و سوریه می‌فرستد باید کل منطقه و بلوک تحریمی‌ها در مقابل آمریکا و قلدری‌هایش بایستند.
مطالب مرتبط

آمریکا به تروریستها در منطقه نیاز دارد

آمریکا به تروریستها در منطقه نیاز دارد

رئیس جمهور سوریه در سخنانی در جمع نمایندگان پارلمان این کشور گفت: آمریکا به تروریستها در منطقه از جمله داعش نیاز دارد و با قانون قیصر به دنبال حمایت از تروریستها است.

|

نظرات کاربران