آمریکا به دنبال بازسازی نشدن سوریه بعد از جنگ

محسن پاک آئین

قانون سزار یا قیصر در شرایطی مطرح و تصویب می‌شود که آمریکا به شدت درگیر مشکلات و مسائل داخلی است و در بحث نژاد پرستی و کرونا، اعتراضات مردمی به ساختار حاکم در آمریکا وجود دارد. حکومت آمریکا در چنین شرایطی چاره را این دیده که موضوع جدیدی را تحت عنوان قانون سزار مطرح کنند.

قانون سزار اقتصاد کشورهای لبنان و سوریه را هدف قرار داده است و به دنبال این است که با فشارهای اقتصادی کشورهای لبنان و سوریه را وادار به پذیرش دخالت‌های آمریکا کند. اسم این قانون سزار یا قیصر به پیشینه این نام بر می‌گردد و نام یکی از افسران سوری است که مسائلی از داخل زندان‌های این کشور را افشا کرده، در عین حال اگر در تاریخ به عقب بازگردیم، فردی است که جنگ‌های صلیبی را در میان مسلمانان و مسیحیان به راه انداخت. قانون سزار نوعی تقابل بین مسلمانان و مسیحیت است. ترامپ تمایل دارد با عنوان کردن اسم سزار نظر جهان مسیحیت را به خود جلب کند. به اعتقاد من، این شدنی نیست و جهان مسیحیت بخصوص واتیکان، سیاست‌های پشت پرده دولت ترامپ را به خوبی می‌داند. مساله دوم، هدف قرار دادن اقتصاد سوریه و لبنان است تا ضرباتی جدی بر اقتصاد این دو کشور وارد شود. به نظر می‌آید، اگرچه ظاهر قانون سزار تهدیدی برای سوریه و لبنان است اما آن‌ها می‌توانند با مقاوم سازی اقتصاد خود و با بهره‌گیری از نظریه اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری، در حوزه‌های نظری و اجرایی به تدریج بر مشکلات و تحریم‌ها فائق آیند و از این مرحله عبور کنند.

 از جنبه نظری، جمهوری اسلامی این آمادگی را دارد تا نظرات مقام معظم رهبری را تبیین کند و نخبگان و مقامات سوریه و لبنان باید با نگاه به درون و استفاده از منابع داخلی و مدیریت صحیح این خطر را مرتفع کنند. سوریه و لبنان دوستان دیگری نیز دارند که به آنها کمک می‌کنند. قانون سزار در مجموع مثل باقی قوانینی که آمریکا وضع کرده است، ناشی از رویکرد یک جانبه گرایی در کاخ سفید است و به شکست می‌انجامد و آمریکایی‌ها تنها به روابط تیره با کشورهای اسلامی دست پیدا می‌کنند و بیش از پیش در منطقه منزوی می‌شوند.

آمریکا قصد دارد سوریه را در بحران اقتصادی قرار بدهد و کشورهایی چون ایران و چین و روسیه و بسیاری از کشورها اعتنایی به تحریم‌های آمریکا ندارند و قطعاً در بازسازی سوریه مشارکت خواهند داشت.

 

یکی از مهمترین دلایل این قانون که از سوی آمریکا نهادینه شده، قطع دست ایران در سوریه است. در شرایطی که سوریه بر تروریست‌ها فائق آمده و با کمک محور مقاومت در اندیشه بازسازی کشور است، با کمک ایران و سایر کشورها بازسازی و ثبات را دنبال می‌کند. آمریکا با هدف قرار دادن اقتصاد سوریه قصد دارد از بازسازی این کشور جلوگیری کند و تلاش می‌کند کماکان باقیمانده تروریست‌ها در سوریه جولان داشته باشند. آمریکا قصد دارد سوریه را در بحران اقتصادی قرار بدهد و کشورهایی چون ایران، چین، روسیه و بسیاری از کشورها اعتنایی به تحریم‌های آمریکا ندارند و قطعاً در بازسازی سوریه مشارکت خواهند داشت.

در عین حال مناسبت‌های دو جانبه و چند جانبه زیادی هم اکنون بین ترکیه، سوریه و ایران وجود دارد. تلاش ایران این است که ترکیه در کنار همسایگان خود باشد و ارتباط خود را با همسایگانش از جمله سوریه حفظ کند. ترکیب ایران ترکیه و روسیه باید برای ثبات سوریه تلاش کند. این ثبات قطعاً آثار امنیتی مثبتی برای ترکیه به همراه خواهد داشت.

آمریکا در تحریم ایران و چین و روسیه و کره شمالی موفق نشد و امروز به سمت سوریه و لبنان متوجه شده است.

 

تحریم‌های آمریکا بیش از اینکه مبنایی خارجی داشته باشد، بیشتر به دنبال انحراف افکار عمومی آمریکا از مشکلات داخلی جدی در آن کشور است. امروز معترضان به ساختار آمریکا حمله می‌کنند و تا به حال آمریکا شاهد چنین اعتراضات گسترده‌ای نبود. بحران کرونا نیز در جای خود مساله آفریده است. موضوع انتخابات نیز مطرح است. ترامپ به دنبال دستاورد خارجی جدیدی برای قرار گرفتن در ژست دولتمردی موفق است. آمریکا از تحریم ایران، چین، روسیه و کره شمالی موفق نشد و امروز به سمت سوریه و لبنان متوجه شده است. انگیزه‌های آمریکا از این اقدام بیشتر داخلی است. و این بهترین فرصت برای سوریه و لبنان خواهد بود تا برنامه‌های اقتصاد مقاومتی را در پیش گرفته و وابستگی‌های خود را کاهش بدهند.
مطالب مرتبط

آمریکا به تروریستها در منطقه نیاز دارد

آمریکا به تروریستها در منطقه نیاز دارد

رئیس جمهور سوریه در سخنانی در جمع نمایندگان پارلمان این کشور گفت: آمریکا به تروریستها در منطقه از جمله داعش نیاز دارد و با قانون قیصر به دنبال حمایت از تروریستها است.

|

آمریکا و شبه‌نظامیان کُرد، آب شُرب 25 هزار سوری را در دیرالزور قطع کردند

آمریکا و شبه‌نظامیان کُرد، آب شُرب 25 هزار سوری را در دیرالزور قطع کردند

آمریکا و عناصر کُرد وابسته به این کشور برای تنبیه عشایر سوری مخالف خود دست به کار شدند و در اولین اقدام، ایستگاه توزیع آب آشامیدنی را تخریب کردند که آب مناطق قبیله العکیدات و سایر عشایر دیرالزور از آن تأمین می‌شد.

|

انتخابات آمریکا از دیدگاه تحلیل گران!

انتخابات آمریکا از دیدگاه تحلیل گران!

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، صحنه نبرد احزاب جهت به دست آوردن هر چه بیشتر رأی الکترال برای نامزدهای انتخاباتی‌شان است. با این حال نقشه های انتخاباتی نشان می دهد که 6 ایالت، تعیین کننده سرنوشت انتخابات هستند. 

|

نظرات کاربران