اوضاع اقتصادی عربستان در دوره بن سلمان وخیم تر شده است

یک روزنامه لبنانی در گزارشی نوشت که عربستان سعودی در دوره ولیعهدی «محمد بن سلمان» شرایط سخت اقتصادی را تجربه می کند به طوری که این کشور را در آستانه فروپاشی قرار داده است.

 روزنامه الاخبار در گزارشی تحت عنوان «سعودی ها در برابر مالیات؛ خداحافظی با دوره رفاه» به اوضاع اقتصادی این کشور و وخامت آن در دوره زمامداری محمد بن سلمان ولیعهد عربستان پرداخت.

در این گزارش نوشته شده است: طی روزهای گذشته، فصل جدیدی از سیاستهای اقتصاد ریاضتی در عربستان سعودی در سایه افزایش مالیات‌ها از ۵ درصد به ۱۵ درصد رقم خورد. بحران کرونا و جنگ قیمت نفت باعث شده است که اوضاع اقتصادی عربستان سعودی وخیم شود. درست است که روند تصمیم گیری در خصوص اقتصاد ریاضتی در عربستان سعودی از ۶ سال قبل در سایه کاهش قیمت نفت آغاز شده اما به قدرت رسیدن محمد بن سلمان ولیعهد عربستان باعث شده که اوضاع بدتر شود.

نکته مهم این است که عربستان سعودی از اشتباهات گذشته خود درس نمی‌گیرد و اعضای سازمان اوپک را تهدید کرده که اگر تولیدات نفتی خود را کاهش ندهند جنگ جدیدی در خصوص قیمت‌ها به راه می‌اندازد

بر اساس این گزارش، شکست‌های پی در پی چشم انداز اقتصادی بن سلمان باعث شده بافت اجتماعی جامعه عربستان سعودی با خطر تنش و درگیری رو به رو شود. نتایج نظر سنجی های صورت گرفته بعد از اجرای سیاستهای ریاضتی نشان می‌دهد که ۵۱ درصد از سعودی‌ها مجبور هستند هزینه‌های خود را کاهش داده و ۳۸ درصد از آنها نسبت به این اقدامات بسیار نگران هستند.

در این گزارش آمده است: چند روز قبل، صندوق بین المللی پول با ارائه گزارشی در خصوص پیش بینی‌های خود در قبال اقتصاد کشورهای منطقه اعلام کرد که بدترین عملکرد را برای تولید داخلی عربستان سعودی از دهه هشتاد میلادی تاکنون پیش بینی کرده است به طوری که کسری بودجه این کشور نسبت به سال گذشته ۲ برابر شده و به ۱۱.۴ درصد می‌رسد.

به نوشته این گزارش، نکته مهم این است که عربستان سعودی از اشتباهات گذشته خود درس نمی‌گیرد و اعضای سازمان اوپک را تهدید کرده که اگر تولیدات نفتی خود را کاهش ندهند جنگ جدیدی در خصوص قیمت‌ها به راه می‌اندازد. این در حالی است که کارشناسان هشدار داده اند تداوم جنگ قیمتها از سوی عربستان می‌تواند در نهایت به فروپاشی این کشور بینجامد.
مطالب مرتبط

راز تغییرات قابل توجه در گفتمان عربستان

راز تغییرات قابل توجه در گفتمان عربستان

یک رسانه عرب زبان در مطلبی با اشاره به گفتمان جدید سعودی در زمینه های مختلف، اعلام کرد: گفتمان جدید عربستان سعودی پاسخی است که الزامات نظامی، سیاسی و اقتصادی آن را دیکته کرده است.

|

نظرات کاربران