بریتانیا قاتلان خاشقجی به استثنای بن سلمان را تحریم کرد

وزارت خارجه انگلیس از تحریم ده‌ها سازمان و یا شخصیت‌هایی که در قتل جمال خاشقجی دست داشته‌اند، البته به استثنای متهم ردیف اول یعنی ولیعهد سعودی خبر داد.

 انگلیس  روز گذشته در چارچوب سازوکار جدید اعمال تحریم‌ها علیه ناقضان حقوق بشر 49 سازمان و شخصیت‌ را تحریم کرد. 

وزارت خارجه انگلیس لیستی از نام سازمان‌ها و افراد تحت پوشش این تحریم‌ها را منتشر کرد. در این لیست نام 20 شهروند سعودی به دلیل ارتباط با قتل  «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی آمده است. «احمد عسیری»،معاون سرویس امنیت و اطلاعات خارجی عربستان و «عبدالله القحطانی» مشاور محمد بن سلمان٬ ولیعهد این کشور از جمله این بیست نفر هستند. همچنین «محمد الطبیقی‎»کارشناس پزشکی قانونی که نقش مستقیمی در از بین بردن شواهد قتل داشت و « مصطفی محمد المدنی» که با پوشیدن لباس خاشقجی و خروج از سفارت قصد فریب داشت٬ در این لیست قرار دارند.

«دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس گفته که این تحریم‌ها علیه اشخاص و سازمان‌هایی وضع شده که هولناک ترین جنایت‌ها را در نقض حقوق بشر انجام داده اند.


وزیر خارجه انگلیس افزود: این شهروندان سعودی ، به طور مستقیم یا غیرمستقیم در قتل غیرقانونی روزنامه نگار سعودی در استانبول در سال 2018 نقش داشتند.

اعمال تحریم علیه ناقضان حقوق بشر از زمان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بی سابقه است و پیش از این در چارچوب تحریم های سازمان ملل متحد یا اتحادیه اروپا وضع می شد.

براساس بیانیه منتشر شده از سوی وزارت خارجه انگلستان٬ 25 شهروند روس در ارتباط با قتل «سرگئی مگنیسکی» کارشناس امور مالیاتی روسیه در سال 2009  نیز در فهرست تحریم‌ها قرار گرفتند.

علاوه بر این، دو ژنرال میانماری که در خشونت‌های سازمان یافته علیه مسلمانان آراکان و سایر اقلیت‌های قومی نقش داشتند و همچنین دو سازمان درگیر در کار اجباری، شکنجه و قتل در اردوگاهی در کره شمالی نیز در فهرست تحریم‌های انگلستان قرار گرفته‌اند.
مطالب مرتبط

رام الله: دولت انگلیس به رسمیت شناختن فلسطین توسط پارلمان این کشور را اجرایی کند

رام الله: دولت انگلیس به رسمیت شناختن فلسطین توسط پارلمان این کشور را اجرایی کند

نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین با تأکید بر لزوم اقدام عملی دولت انگلیس برای به رسمیت شناختن فلسطین، تأکید کرد که صهیونیست‌ها در تلاشند تا مانع از تشکیل کشور مستقل فلسطین شوند.

|

نظرات کاربران