عربستان اعضای حماس را به عنوان تروریست محاکمه می کند

سخنگوی حماس با اشاره به بازداشت برخی عناصر این جنبش در عربستان گفت: متاسفانه اعضای حماس با عنوان تروریست در عربستان محاکمه خواهند شد.

چندی پیش نتانیاهو, رئیس رژیم اشغالگر اسرائیل و رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ به طور یک طرفه از برنامه تحت عنوان "معامله قرن" رونمایی کردند. در این راستا لوایح مربوط به الحاق به پارلمان رژیم اشغالگر اسرائیل عرضه شد. سامی ابوزهری سخنگوی جنبش حماس در برنامه "گوندم اوزل شبکه 14 ترکیه" سؤالات محمد علی ادبعالی را در این رابطه پاسخ داد. 

درباره آخرین وضعیت سیاسی و اجتماعی غزه کمی توضیح دهید؟ 

پیش از همه از مردم ترکیه به خاطر مواضعشان نسبت به مسئله فلسطین تشکر و قدردانی میکنم. از سال 2007 غزه محاصره شده است. خدمات درمانی و یا خدمات برق رسانی در شرایط بسیار بدی است. در رابطه با مسئله آب نیز فلسطینیها از آب بسیار آلوده ای استفاده میکنند. 

جریانهای دانشجویی و دانش آموزی و یا افرادی که نیاز به مسافرت رفتن دارند، نمیتوانند مسافرت کنند. درصد بیکاری حدود 50 درصد است. به دلیل وجود بیکاری روز به روز بر مشکلات غزه افزوده می شود. این شرایط بعد از کرونا بدتر هم شده است. تقریباً هر روز یک بمب منفجر می شود و شرایط ساکنان غزه خیلی سخت است. 

زندگی روزانه چطور میگذرد؟ 

در خصوص مقاومت در برابر اشغال رژیم غاصب اسرائیل عزم و اراده مردم بسیار قوی است. مواضع همه در فلسطین مشترک است. کمکهایی از کشورهای مختلف خصوصاً از ترکیه و قطر و سایر کشورهای اسلامی می آید، آنان در تلاشند تا با کمکهای خود بحران انسانی در غزه را کمتر کنند. 

آیا کمکها به دستتان میرسد؟ 

رژیم اشغالگر اسرائیل به طور سیستماتیک تلاش می کند تا مانع رسیدن کمکها شود، اما بخش عمده این کمکها به دستمان می رسد. هر چند فضای بسیار محدودی برای کشاورزی وجود دارد اما مردم در این زمینه تخصص دارند، آنان میوه و سبزیجات را پرورش می دهند و دامپروری نیز وجود دارد و می توانند بدون نیاز به واردات در داخل تولید کنند.

مدتی است که صحبتهایی در رابطه با نقشه آمریکا و اسرائیل برای الحاق کرانه باختری و وادی اردن مطرح است. در این خصوص اعلام شد که برنامه های الحاق به تعویق افتاده است. نگاه شما به توافق موسوم به توافق قرن و برنامه الحاقی چیست؟ 

این فرصت مهمی است تا این موضوع را برای شهروندان ترکیه توضیح دهم. این توافق برنامه و نقشه آمریکا و اسرائیل است. هدف از این نقشه پایان دادن به مبارزه فلسطین است. ادعا می کنند که قدس پایتخت اسرائیل شده است. می خواهند شهرکهای یهودی نشین کرانه باختری را به رسمیت بشناسانند که برنامه ای در جهت تبعیض عربها و فلسطینیان است.

مسئله الحاق کرانه باختری هم به نوعی برای الحاق این بخش به رژیم صهیونیستی است. برنامه ای برای الحاق و اشغال تمامی اراضی فلسطینیان به رژیم اسرائیل است.

در نتیجه این برنامه, مردم فلسطین شهروند درجه دو محسوب خواهند شد که این به معنای عدم تشکیل دولت فلسطین خواهد بود. آنان می خواهند مناطقی را که به فلسطین آب رسانی می کنند را غصب کنند. تلاش دارند تا مرز اردن را به اشغال رژیم صهیونیستی در آورند.

مسئله, مسئله اقتصادی نیست, در واقع تلاش دارند تا فلسطین را به ملتی یهودی تبدیل کنند. توافق موسوم به توافق قرن, پروژه خطرناک الحاق است. 

برنامه ای که نتانیاهو و ترامپ آن را اعلام کردند, برنامه با هدف از بین بردن فلسطین است. شما به عنوان حماس, روز 1 جولای را به عنوان روز خشم معرفی کردید. دلیل این موضوع چیست؟ در مقابل این برنامه و توافق چه کاری انجام می دهید؟ 

رژیم اشغالگر اسرائیل در تاریخ 1 جولای برنامه الحاق را اعلام کرد. ما نیز در مقابل این تصمیم, آن روز را روز خشم اعلام کردیم. تمام مردم فلسطین در آن روز به خیابانها آمدند. 

رژیم اشغالگر موضع مشخصی در این رابطه ندارد. مقاومت فلسطین و مقاومت مردمی پاسخی قاطع با حمایت نیروهای نظامی به این زیاده خواهیها خواهند داد. برخی دیگر از کشورها نیز بر روی رژیم اشغالگر فشار اعمال کردند که اجرای این موضوع توسط رژیم اسرائیل به تعویق افتاد. ما نیز در خصوص این تعویق به فشارهای خود ادامه خواهیم داد.همچنین اتحادیه اروپا و سایر کشورها نیز اعلام کردند که با این موضوع برخورد خواهند کرد. جامعه بین الملل این مسئله را نپذیرفت و تمامی احزاب سیاسی در فلسطین نیز با مخالفت صریح خود مقاومت و مبارزه علیه این برنامه را اعلام کردند. 

تمامی فلسطینیان مخالف برنامه الحاق هستند. کرانه باختری نمی تواند به این صراحت با مسئله مخالفت کند, اوضاع در کرانه باختری چگونه است؟ 

مقاومت, مقاومت است. مقاومت صرفاً نباید به غزه مرتبط باشد. ما در مقابل اشغال اسرائیل در همه جا مقاومت و با آن مخالفت می کنیم. تا هرجایی که مقاومت دسترسی داشته باشد. 

حماس به خاطر تحریمها شرایط سختی دارد و با این شرایط سخت به مبارزه خود ادامه می دهد. حماس در نظر دارد تا چگونه مقاومت کند و سر پا بماند؟ 

حماس یک حرکت مردمی است. تمام مردم فلسطین حامی حماس هستند. امت حامی حماس است. حماس برای محافظت از مردم فلسطین هر کاری در توان داشته باشد انجام میدهد. 

اینها نمیتوانند مانع مقاومت حماس شوند. سلاحهایمان را خودمان تولید می کنیم. نیازی به تجهیزات خارجی نداریم. با وجود این همه فشار و تحریم باز هم به این سطح رسیده ایم. 

در دوره اخیر حملات رژیم اسرائیل با پاسخهای محکمی مواجه می شود. می بینیم که حماس قدرت گرفته است. 

بله درست است. ما به عنوان مقاومت از هر جهت و بصورت مداوم در حال توسعه خود هستیم. هر روز از روز قبل بهتر هستیم. هر روزی که میگذرد قدرتمان بهتر و بیشتر می شود.

رژیم اشغالگر در رابطه با جنگ وسیع نگران و هراسان است. ما به عنوان فلسطینیان بها می پردازیم. وسایل و تجهیزات آنها پیشرفته تر و بزرگتر است اما ما ذره ای ترس نداریم.

آنها به خوبی می دانند که مقاومت سلاح دارد و هر روز در حال توسعه سلاحهای خود است. از این رو همیشه دچار تردید هستند. مقاومت امروز می تواند اسرائیل را مورد هدف قرار دهد. نه تنها در زمین, بلکه در دریا و آسمان هم موثر هستیم. در زیر غزه تونل داریم و از آنجا می توانیم اسرائیل را بزنیم.

موضع عربستان سعودی نسبت به حماس موضعی منفی است. برخی بازداشتها وجود دارد. دلیل این کارشان چیست؟ موضع سعودیها نسبت به حماس چیست؟ 

از نظر فلسطین فقط یک دشمن وجود دارد و آن رژیم اشغالگر است. خواهان گسترش روابط خوب و سازنده با تمام کشورهای اسلامی هستیم. می خواهند حماس را دوست داشته باشند یا نداشته باشند, برای ما فرقی ندارد, ما به عنوان فلسطینیان تنها دغدغه فلسطین را داریم.

آنها در مقابل فلسطین موضع گیری کردند. رژیم پادشاهی در دورههای اخیر برای راضی نگاه داشتن آمریکا و عادی سازی روابط با اسرائیل، برخی از اعضای جریان حماس را بازداشت کرد. عناصر موجود در عربستان سعودی را به عنوان مهمان نمی پذیریم. برخی ها آنجا متولد شدند. این افراد در ساخت و ساز و بنای عربستان سعودی کمک کرده اند. 

این افراد را بازداشت کردند. ما نیز از این بابت ناخرسند هستیم. ما از پادشاه عربستان خواستیم تا آنها را آزاد کنند اما تاکنون در بازداشت هستند. صحبتهای مقدماتی همچنان ادامه دارد. متاسفانه اعضای حماس با عنوان تروریست در عربستان محاکمه خواهند شد. 

کمک به مردم فلسطین به عنوان کمک به تروریسم قلمداد می شود. این مسئله تاثیری بر ما ندارد و مسیرمان ثابت خواهد بود و اسرائیل به عنوان دشمنمان باقی خواهد ماند. 

موضوع اعلام حزب الله به عنوان گروه تروریستی مطرح است. تروریستی خواندن گروههایی مانند انصارالله و حزب الله را چطور ارزیابی میکنید؟ 

ما هر موضع گیری که علیه جبهه مقاومت در هر کشوری باشد را نمیپذیریم. ما آن گروهها را به عنوان گروههای تروریستی نمی بینیم. در رابطه با حزب الله می توانیم بگوییم که دشمن اسرائیل هستند. صدها هزار فلسطینی در لبنان زندگی می کنند. ما در مبارزه علیه اسرائیل با حزب الله همکاری می کنیم. 

رابطه ایران با حماس و فلسطین خوب است. آنان بصورت مداوم در ارتباط با مسئولان حماس هستند. حمایت آنها از فلسطین آشکار است. روابط حماس و سایر گروههای مقاومت با تهران و آنکارا چگونه است؟ 

ما در خصوص برقراری و گسترش روابط خوب و سازنده خیلی مصمم هستیم. بدون ورود به محاسبات و موازنات داخلی می خواهیم با هر کشوری رابطه خوبی داشته باشیم. روابطمان با ایران بسیار خوب است. هدف خدمت به مبارزه فلسطین است. ایران نیز حمایت سیاسی, لجستیکی و مالی می کند. ما از ایران بسیار راضی هستیم. ترکیه نیز نقش فعالی دارد. 

ترکیه نقش بسیار مهمی در منطقه دارد. همه ما متوجه اهمیت ترکیه به عنوان یک بازیگر بسیار مهم هستیم. اسماعیل هنیه به طور مداوم با رئیس جمهور اردوغان در تماس است. ترکیه نقش بسیار مهمی دارد. برای حمایت و تقویت مقاومت فلسطینیان کمک می کند. این کمکها حتی در دورههایی که کشورهای عربی کمک نمی کنند بسیار مهم است. انجمنهای مردمی بسیاری در ترکیه از ما حمایت می کنند. 

مسئله فلسطین, مسئله تمام مسلمانان و بشریت است. کسانی هستند که از آن حمایت می کنند و هستند کسانی که این حمایت را صورت نمی دهند. برای موفق شدن مقاومت چه پیغامی به مسلمانان دارید؟ 

مسئله مقاومت فلسطین تنها متعلق به مسلمانان نیست. این مسئله مورد حمایت تمام آزادی خواهان جهان است. یکی از جنبه های آن نیز جهانی بودن آن است. فعالیتهایی برای بازگو کردن و نشان دادن ظلم اسرائیل به مجامع و افکار عمومی غربی داریم. افکار عمومی غربی در کنار فلسطین قرار دارد. رژیم اشغالگر در حال حاضر منزوی شده است. اسرائیل در حال از دست دادن تأثیر و نفوذ خود در آمریکاست. 

اروپاییها ادعای کذب تعلق فلسطین به یهودیان را نمی پذیرند. 

می خواهم از طریق شبکه شما به تمام مسلمانان بگویم که مسئله فلسطین متعلق به تمامی مسلمانان است. فلسطین یعنی قدس. اولین قبله است. سرزمین معراج است. سرزمین تمام مسلمانان است. 

سلطان سلیم اول و دوم و سلطان عبدالحمید به قدس کمک کردهاند. ما نیازمند و منتظر تلاش مشترک از طرف تمام امتها برای آزادی قدس هستیم.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران