نصرالله کوتاه‌ترین راه را برای خروج لبنان از بحران نشان داد

تحلیلگر معروف جهان عرب با اشاره به سخنان اخیر دبیر کل حزب‌الله لبنان مبنی بر ضرورت جهاد در بخش کشاورزی و صنعتی این کشور، از آن به عنوان کوتاه‌ترین راه برای خروج لبنانی‌ها از بحران نام برد.

عبدالباری عطوان تحلیلگر معروف جهان عرب با اشاره به سخنرانی سه شنبه شب گذشته سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان مبنی بر ضرورت جهاد دربخش کشاورزی و صنعتی در لبنان و رسیدن به خودکفایی برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه آمریکا که هدفش گرسنه نگه داشتن لبنان و به زانو درآوردن آن است، می‌نویسد: این کوتاه‌ترین راه برای کرامت لبنان و خروج این کشور از بحرانی که در آن به سر می بَرد، است.

وی در ادامه به مصر دوره جمال عبدالناصر اشاره کرده و آورده است: مصری‌ها آنچه خود می‌کاشتند را می‌خوردند و تولیدات کارخانه‌های مصری را مصرف می‌کردند. جمال عبدالناصر به پوشیدن کت و شلوار و پیراهن و کفش مصری افتخار می‌کردجمال عبدالناصر به پوشیدن کت و شلوار و پیراهن و کفش مصری افتخار می‌کرد و به خود می‌بالید و به خود می‌بالید. تنها در یک خیابان فرعی کالاهای خارجی می‌فروختند و آن‌هم در خیابانی به طول ۵۰ متر یعنی خیابان «الشواربی» که بیشترین این کالاهای خارجی قاچاقی بودند.

عطوان می‌افزاید: هنگامی که ملت‌ها به دنبال کرامت و حاکمیت ملی باشند و بخواهند که سربلند شوند حتماً راهی به سوی آن پیدا می‌کنند و این در مورد راه دیگر یعنی تسلیم شدن و سرتعظیم فرود آوردن و دریوزه گری هم صدق می‌کند.

این تحلیلگر می‌نویسد: بازگشت لبنانی‌ها به زراعت و صنعت عیب نیست همانطور که گرایش آن به شرق یعنی چین و مالزی، روسیه، عراق، سوریه و ایران هم با توجه به زورگویی‌ها و دیکته‌های آمریکا و اقدامات وقیحانه سفیر واشنگتن در بیروت، عیب نیست.

وی آورده است: اینکه سید حسن نصرالله گفت که گرایش به شرق به مفهوم رویگردانی تمام از غرب نیست شاید به منزله تعارف باشد یا اینکه وی خواسته است که پاسخ برخی رهبران احزاب لبنانی که وابسته به غرب هستند و خواهان باقی ماندن لبنان از حیث اقتصادی و سیاسی به غرب هستند، را بدهد.

هنگامی که ملت‌ها به دنبال کرامت و حاکمیت ملی باشند، راهش را می‌یابند

ضرورت رویگردانی از غرب

 

این تحلیلگر در ادامه می‌نویسد: ما اعراب و مسلمانان و نه تنها لبنانی‌ها، باید از غرب رویگردان شویم زیرا عراق، سوریه و لیبی را ویران کرد و حامی اسرائیل است و میلیون‌ها عرب و مسلمان را کشته و نیمی از ملت‌های آنها را تحت تحریم قرار داده است.

 

عطوان نوشت: چین که از همکاری با لبنان و مشارکت در طرح‌های توسعه مجانی استقبال کرده است تا لبنان از بحران خارج شود کشور جهان سومی نیست و دومین اقتصاد بزرگ دنیاست که مایه نگرانی آمریکا را فراهم کرده است.

این تحلیلگر معروف جهان عرب افزود: هنگامی که در لبنان می‌شنویم که برخی خواهان بستن مرزها با سوریه به شکل دائم هستند، سفر به دمشق را گناه نابخشودنی می‌دانند و از گرفتن فرآورده‌های نفتی ایران خودداری می‌کنند، متاسف می‌شویم. اینها چه ژنی دارند و چرا خود را برتر از دیگران می‌دانند؟ آنها چه اصولی برای خود دارند؟

وی در پایان نوشت: سید حسن نصرالله در سخنان خود، راهکار و گزینه‌های درستی را برای خروج از بحران‌ها نه تنها در لبنان بلکه امت عربی و اسلامی مطرح کرد.
مطالب مرتبط

بایدن برای احیای برجام ناتوان است

بایدن برای احیای برجام ناتوان است

«شیرین هانتر» می گوید بایدن در مواجهه با مخالفت های داخلی با برجام محتاطانه برخورد می کند، حال آنکه تغییر در اولویت های جهانی واشنگتن، دلیل تغییر رویکرد بن سلمان در قبال ایران است.

|

بیانیه سپاه در محکومیت جنایت کابل: خروج امریکا از غرب آسیا موجب امنیت و آرامش ملت‌های مسلمان خواهد شد

بیانیه سپاه در محکومیت جنایت کابل: خروج امریکا از غرب آسیا موجب امنیت و آرامش ملت‌های مسلمان خواهد شد

سپاه پاسداران در بیانیه‌ای درباره جنایت تروریستی کابل ضمن محکومیت شدید این توطئه، تاکید کرد: رژیم تروریستی ایالات متحده امریکا و همپیمانان آن باید به جنگ‌افروزی‌ها و کینه‌توزی‌های شیطانی خود علیه امت اسلامی به ویژه ملت مظلوم افغانستان خاتمه دهند.

|

نظرات کاربران