محورهای دهمین اجلاس مجمع جهانی بیداری اسلامی

دکتر علی اکبر ولایتی دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی امروز در نشستی خبری ، محورهای اصلی دهمین اجلاس شورای عالی بیداری اسلامی که فردا در هتل آزادی تهران با حضور شخصیت های برجسته اسلامی برگزار می شود، را تببین کرد.

به گزارش سایت بیداری اسلامی، دکتر علی اکبر ولایتی مشاور بین الملل رهبر انقلاب اسلامی و دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی امروز در آستانه برگزاری دهمین اجلاس شورای عالی بیداری اسلامی در نشستی خبری در محل سازمان تبلیغات اسلامی، با تاکید بر نقش و محوریت شخصیت پیامبر مکرم اسلام(ص) در ایجاد همگرایی و وحدت میان مسلمانان و اهمیت استفاده از آن در اجلاس پیش رو، در تبیین اهداف و محور های این اجلاس گفت: اولین محور مورد بحث در این اجلاس سیره پیامبر اعظم به عنوان الگوی کامل بیداری اسلامی است، ودومین محور، آسیب شناسی بیداری اسلامی و آینده تحولات آن است وسومین محور اجلاس جریان شناسی تفکر انحرافی- تکفیری و راه های مقابله با آن است و محور آخر این اجلاس هم مسئله فلسطین به عنوان موضوع اول جهان اسلام و ضرورت مقابله کشورهای مسلمان با رژیم صهیونیستی خواهد بود.
ولایتی درباره محور چهارم اجلاس بیداری اسلامی یعنی مسئله فلسطین گفت: من 2 روز قبل ملاقاتی با رهبر جنبش جهاد اسلامی داشتم که طرح 10ماده‌ای این جنبش را بررسی کردیم. یکی از بندهای این طرح این است که فلسطینیها از قرارداد اسلو و قرارداد مادرید عقب‌نشینی کنند و امضای عرفات پای این قراردادها کان‌لم‌یکن تلقی شود. همچنین گروه فتح از اینکه رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخته شود عقب‌نشینی کند.
دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی در ادامه اظهارداشت: آخرین اجلاس شورای عالی مجمع جهانی در بغداد کمتر از ۲ ماه پیش برگزار شد و با توجه به تحولات سریع منطقه در عراق، سوریه، یمن، لبنان که از جلوه های بیداری های اسلامی هم هستند، ما از فرصت گردهمایی علمای مسلمان شیعه و سنی برای برگزاری دهمین اجلاس مجمع جهانی بیداری اسلامی استفاده می کنیم و مدعوین حاضر در اجلاس هم از اروپا، آفریقا، آمریکا و آسیا هستند.
دکتر ولایتی در ادامه با اشاره به تحولات منطقه افزود: رژیم آل سعود یک سال و نیم است که مردم مظلوم یمن را به کشتن می دهد و در حال حاضر چیزی از کشور یمن باقی نمانده است که سعودی ها آن را بمباران نکرده باشند. منصورهادی که فرد مورد علاقه سعودی ها برای رئیس جمهوری یمن بود، دیگر به هیچ وجه این مقام را نخواهد داشت چرا که یمنی ها توانستند دولت ائتلافی تشکیل دهند و به اداره کشور بپردازند.
وی همچنین گفت: در عراق هم پیروزی قریب الوقوع نیروهای مردمی و ارتش در شهر موصل به عنوان آخرین پناهگاه تروریست ها در حال رخ دادن است که با صبر و متانت در حال پیشروی هستند، تا جان غیرنظامیان و مردم بیگناه به خطر نیفتد.
ولایتی با اشاره به آزادسازی حلب در سوریه هم اظهارکرد: از همه موارد گفته شده مهمتر پیروزی تقریباً کامل در حلب سوریه است که قریب به صد درصد آن شهر آزاد شده و دیگر کسی شک ندارد که مجدداً آن شهر توسط نیروهای سوریه بازپس گرفته شده است، چرا که حلب به لحاظ سیاسی و تجاری مهمترین شهر سوریه پس از دمشق است و در برخی حوزه ها هم می توان آن را مهمترین شهر سوریه دانست.
وی در پاسخ به این سوال که در دهمین اجلاس بیداری اسلامی که قرار است فردا برگزار شود آیا مقام دولتی هم شرکت خواهد داشت یا نه؟ گفت: اجلاس فردا شب اجلاس غیر دولتی و با حضور علمای شیعه و سنی خواهد بود.
وی در پاسخ به این سوال که موضع ایران نسبت به تهدیدات مستمر عربستان در خصوص ایران چیست؟ بیان داشت: ایران لازم نمی بیند به سخنان ناپخته و حاصل بی تجربگی وزیر امور خارجه عربستان پاسخی دهد و جواب خود را در عمل خواهد داد. به طور مثال دیدیم که در لبنان سعودی ها مخالف پیروزی میشل عون نماینده هشت مارس بودند اما در نهایت وی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد.
دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی به حمایت های مالی و تسلیحاتی آمریکا و برخی کشورهای منطقه و همچنین جامعه بین الملل از چندین هزاران نیروی تکفیری در سوریه و عراق اشاره کرد و افزود: تکفیری ها در جبهه بین الملل، منطقه و سوریه شکست خورده اند.
دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی درباره اظهارات اخیر نخست وزیر انگلستان علیه ایران گفت: انگلیسها قدرت سابق را ندارند و خواب آنها برای بازگشت به قرن 19 تعبیر نمی‌شود و این تهدیدها تنها موجب دلخوشی کسانی می‌شود که به غرب دل بسته‌اند. 
 




نظرات کاربران