مشاور امنیت ملی عراق: برنامه‌ریزی برای عقب‌نشینی آمریکا، مطالبه‌ای عراقی است

مشاور امنیت ملی عراق تصریح کرد که مسأله استقلال این کشور و برنامه‌ ریزی برای عقب‌نشینی آمریکا یک خواسته و مطالبه عراقی است.

«قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی جدید عراق که رسما از دیروز (سه شنبه - ۱۴ ژوئیه) در این پست فعالیت خود را آغاز کرده است، تصریح کرد که استقلال و برنامه‌ریزی برای عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از عراق یک خواست عراقی است.

وی در گفت‌وگو با شبکه «المیادین» تصریح کرد: ما در گفت‌وگوهای راهبردی عراق و آمریکا نقشی اساسی خواهیم داشت. استقلال عراق و برنامه‌ریزی برای عقب‌نشینی آمریکا از کشورمان یک خواست عراقی است. ما به دنبال اختلاف با هیچ کشوری نیستیم و به دنبال روابط خوب با همه تا زمانی که حاکمیت عراق حفظ شود، هستیم.

الاعرجی افزود: عراق نقش و جایگاه‌ جغرافیایی مهمی دارد و مورد احترام کشورهای منطقه است. اطمینان دادم و خوش‌بین هستم که تمام [کشورهای منطقه]، مثبت با عراق تعامل خواهند کرد.

وی دیروز پیش از گفت‌وگو با المیادین در نخستین اظهارنظر پس از تصدی رسمی پست جدیدش، بر تقویت روابط کشورش با کشورهای همسایه، کشورهای عربی، منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد و گفت: مشاور امنیت ملی، دستگاه مهم و حساسی است و دارای ماموریت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی زیادی در حوزه‌های سیاسی، امنیتی و همه پرونده‌های مرتبط با وزارتخانه‌ها است.

وی تصریح کرد: ما برای موفقیت‌‍ پروژه‌ها، خدمات‌رسانی به شهروندان و تقویت روابط با کشورهای همسایه، کشورهای عربی، منطقه‌ای و جهانی و نیز تشریح ماهیت دوستی ملت عراق  با کشورهای جهان و نیز رویکردهای دولت برای برپایی روابط متوازن با همه کشورها در راستای منافع عراق تلاش می‌کنیم.

چهارم ژوئیه جاری، «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق طی حکمی الاعرجی وزیر کشور پیشین و از فرماندهان سازمان بدر را به عنوان مشاور امنیت ملی جدید عراق انتخاب و پایان فعالیت فالح الفیاض را اعلام کرد.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران