پژوهشگر دینی تاجیکستانی :

عربستان با نشر تفکر وهابیت باعث هرج و مرج در تاجیکستان شده است

عادل رحمان یک پژوهشگر دینی تاجیکستانی در گفتگوی خود با پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی گفت که عربستان سعودی منبع اصلی صادرات وهابی ها و تروریسم به کشورهای جهان اسلام است، نشر این تفکر در خاورمیانه از طریق آفریقا و قفقاز شروع می شود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد که مقامات سعودی سعی در گسترش ایده های وهابیت در جوامع اسلامی دارند و در این راستا سعی در استفاده از همه ی زمینه های فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی برای دستیابی به اهداف خود دارند. 

عادل رحمان در ادامه گفت که عربستان سعودی با تلاش برای ایفای نقش در حوادث و مناطقی که در معرض بحران در کشورهای منطقه و جهان اسلام است ، به دنبال هماهنگی سیاست های داخلی و خارجی کشورهای رقیب با سیاست های خود از یک راه دیگری است و بر این اساس به اهداف خود می رسد.

وی تاکید کرد که تاجیکستان نیز که دروازه ورود به آسیای میانه محسوب می شود ، در بین کشورهای اسلامی در آسیای میانه ، همواره مورد توجه قدرت‌های منطقه بوده است و تحت تأثیر رقابت کشورهای منطقه قرار گرفته است.

 عادل رحمان خاطر نشان کرد از آنجایی که ایران و تاجیکستان از زمان های بسیار قدیم با روابط تاریخی و فرهنگی و در همبستگی زبانی ارتباط داشتند ، این امر باعث شده که جمهوری اسلامی ایران استقلال تاجیکستان را در سال 1991 به رسمیت بشناسد، به علاوه پیونده های تاریخی و فرهنگی و همچنین روابط دیپلماتیک ما بین تهران و دوشنبه، از روابط خاص به حساب می آید

پیوندهای تاریخی ، فرهنگی و فرهنگ بین جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان باعث شده است که عربستان از یک سو به گسترش اسلام وهابی بپردازد و از سوی دیگر به دنبال پیشبرد علاقه این کشور به گسترش روابط خود با آن است.

این محقق اسلامی می گوید که مقامات و راهنمایان عربستان سعودی ، طی چند سال گذشته با هدف مقابله با نفوذ ایرانیان در تاجیکستان و گسترش وهابیت ، اقدامات مختلفی را انجام داده اند و برای جذب راهنمایان از اقصی نقاط تاجیکستان ، تلاش کرده اند تا فعالیت های تبلیغاتی وهابی ها را در این کشور گسترش دهند.  تفکر وهابی باعث حضور شهروندان آسیای میانه از جمله، شهروندان تاجیک در سازمان های تروریستی داعش و النصره و سایر گروه های افراطی ، الگویی از فعالیت های مذهبی عربستان در تاجیکستان شده است.

وی در ادامه تاکید می کند که عربستان بر گروه هایی که ایدوئولوژی سلفی همچون گروه فرقان، دارند پشتیبانی مالی فراوانی دارد، و این گروه توانسته است که جوانان کم سواد، و مردان و زنان بسیاری را جذب خود سازد.

عدم آگاهی مردم از اسلام و اطلاعات محدود مردم این منطقه در مورد دین، فرایندی را برای تسهیل در نفوذ و حضور ایده های وهابی و کفار، برای سعودی ها در تاجیکستان ، آسیای میانه و قفقاز فراهم کرده است و ایدئولوژیک شکننده در منطقه باعث شده است که اسلام رادیکال با حمایت برخی از کشورهای فرامنطقه ای از جمله عربستان سعودی نفوذ کند براى جذب پیروان در هر کشور از جمله تاجیکستان.

سعودی ها طی سال های گذشته و به روش های مختلفی از جمله "تألیف و انتشار کتاب های مذهبی با خواندن وهابی ، اعطای کمک های مالی به جریانات خود در منطقه ، ایجاد و ساخت مساجد و موسساتی که گسترش وهابیت را دارند ، آموزش دانش آموزان و جوانان تاجیک در مدارس دینی خود ، ارسال واعظان و مرشدان وهابی  به مناطق مختلف تاجیکستان ، با بهره گیری از انرژی گروه های افراطی نماینده القاعده و طالبان برای تأثیرگذاری بر مردم تاجیکستان ، و سوء استفاده از فقر شهروندان تاجیک برای جذب آنها به گروه های افراطی ، "با تلاش برای صادر کردن مجازات خود-وهابی خواندن اسلام به تاجیکستان، تلاش کرده است.

لازم به ذکر است که از ابتدای بحران سوریه ، ابعاد جدیدی از گسترش ایده های وهابی در تاجیکستان پدید آمده است و پرچم گروه های افراطی و تروریستی مانند داعش و جبهه النصره در برخی از مناطق تاجیکستان برافراشته شده است و از طرف دیگر تعداد زیادی از شهروندان این کشور به گروه های تروریست ها  برای مبارزه با دولت های سوریه و عراق پیوسته اند. این موضوع که نشانگر تأثیر عمیق اندیشه های  وهابی در تاجیکستان است ، نگرانی های مقامات دولتی در این کشور را برانگیخته است.  پیوندها و روابط مستقیم جریانهای افراطی در تاجیکستان با مراکز  وهابی و حضور آنها در میدان نبرد در سوریه می تواند به افزایش نفوذ حامیان بین المللی تروریسم در این کشور منجر شود.
مطالب مرتبط

آنسوی ماجرای ترور مغز متفکر صنعت هسته‌ای ایران

آنسوی ماجرای ترور مغز متفکر صنعت هسته‌ای ایران

ترامپ که رقابت انتخاباتی را به دموکرات‌ها وانهاده، خود را بازنده قماری می‌بیند که به آن دست زد. این قماری بود که فضای سیاه تبلیغاتی بین المللی علیه پیشرفت‌های هسته‌ای ایران را کاملاً شکست و دیدگاه تهران در مورد غیرقابل اعتماد بودن غرب برای تأمین سوخت و سایر نیازمندی‌هایی ...

|

نظرات کاربران