فقط دو روز پس از تجدید توافق ریاض؛ متحدان سعودی و اماراتی در یمن دوباره به جان هم افتادند

فقط دو روز پس از آغاز زمان اجرای بخش سیاسی توافق ریاض، منابع خبری از درگیری سنگین میان نیروهای دولت مستعفی یمن وابسته به سعودی و نیروهای شورای انتقالی جنوب هم‌سو با امارات عربی متحده خبر دادند.

منابع خبری بامداد امروز (شنبه)، از درگیری سنگین میان «المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوب، وابسته به امارات) و نیروهای دولت مستعفی یمن در استان «ابین» در جنوب شرق یمن خبر دادند.

این دو، متحدان امارات و عربستان در جنوب یمن هستند که از تابستان سال گذشته درگیر جنگ قدرت و جنگ نظامی با یکدیگرند و حتی سبب به راه افتادن انتقادهای جدی از درون دولت مستعفی یمن، مستقر در ریاض شده‌اند مبنی بر اینکه هدف ائتلاف عربی در یمن،‌ کمک به یمن نیست. 

پایگاه خبری شبکه «روسیا الیوم» به نقل از خبرنگار خود در یمن گزارش داد که شورای انتقالی و نیروهای دولت مستعفی یمن بشدت با یکدیگر درگیر شده‌اند بطوریکه در محور «الطریه» در استان أبین از توپ سنگین استفاده شده است.

پایگاه خبری الجزیره نیز در ساعات پایانی روز جمعه خبر داد که دو تن از نیروهای شورای انتقالی در درگیری با نیروهای «عبد ربه منصور هادی» رئیس دولت مستعفی یمن در «عدن» (جنوب یمن)  کشته شدند.

این درگیری درست پس از آن است که تنها دو روز از اعلام آغاز زمان اجرای بخش سیاسی توافق ریاض می‌گذرد.

سه روز پیش، دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب با سازوکار جدیدی که عربستان سعودی برای اجرای توافق ریاض ارائه داد، موافقت کردند و رئیس‌جمهور دولت مستعفی «معین عبدالملک» را مأمور به تشکیل کابینه دولت جدید کرد.

توافق ریاض در نوامبر سال گذشته میلادی (۲۰۱۹) میان شورای انتقالی و دولت مستعفی امضا شد اما هر بار با تجدید درگیری‌های نظامی اجرایی نشد. 
مطالب مرتبط

مخالفت «الحراک الثوری» در جنوب یمن با توافق ریاض

مخالفت «الحراک الثوری» در جنوب یمن با توافق ریاض

گروه موسوم به «الحراک الثوری لتحریر و استقلال الجنوب»(جنبش انقلابی برای آزادسازی و استقلال جنوب یمن) مخالفت خود با توافقنامه ریاض امضا شده بین دولت هادی و گروه متحد امارات را اعلام کرد.

|

نظرات کاربران