واکنش نوری المالکی به طرح موضوع انحلال پارلمان عراق

رئیس ائتلاف پارلمان دولت قانون با انتشار توییتی به طرح موضوع انحلال پارلمان عراق واکنش نشان داد.

نوری المالکی رئیس ائتلاف پارلمانی دولت قانون با انتشار توییتی به طرح موضوع انحلال پارلمان عراق واکنش نشان داد.

 

وی نوشت: انحلال مجلس عراق شامل دو مرحله است؛ مرحله اول مربوط به طرف‌هایی است که حق درخواست انحلال را دارند و مرحله دوم طرف‌هایی هستند که تصمیم انحلال در دست آنها قرار دارد. انحلال پارلمان با رای اعضای پارلمان محقق می‌شود و هیچ طرفی اختیار انحلال مجلس بدون موافقت خود مجلس را ندارد. نخست وزیر و رئیس جمهوری تنها حق درخواست انحلال را دارند. همچنانکه یک سوم اعضای مجلس نمایندگان نیز می‌توانند درخواست انحلال پارلمان را بدهند؛ اما در هر دو حالت، تنها با تصویب مجلس مبنی بر انحلال خود است که این اتفاق با رای اکثریت مطلق اعضا صورت می‌پذیرد.

گفتنی است که محمد الحلبوسی در توییتی خواستار برگزاری نشست فوق‌العاده پارلمان با حضور «برهم صالح» رئیس جمهوری و «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر برای بحث و بررسی درباره زمان برگزاری انتخابات زودهنگام و انحلال پارلمان عراق شده بود. جمعه شب الکاظمی زمان برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی را اعلام کرد.
مطالب مرتبط

پیام تسلیت «نوری المالکی» به دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان

پیام تسلیت «نوری المالکی» به دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان

رئیس ائتلاف «دولة القانون» و نخست‌وزیر پیشین عراق در پیامی به دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان، وقوع انفجار فاجعه‌آمیز در بندر بیروت و کشته و زخمی شدن شماری از شهروندان لبنان در این حادثه را تسلیت گفت.

|

نظرات کاربران