تحلیل‌گر عراقی: چرا پارلمان عراق در قبال مذاکرات با واشنگتن سکوت کرده است؟

تحلیل‌گر عراق با اشاره به غیبت و سکوت پارلمان این کشور در روند مذکرات میان بغداد و واشنگتن گفت که چنین به نظر می‌رسد که نوعی توافق پنهانی میان پارلمان و دولت برای این سکوت وجود دارد.

«کریم الخیکانی» تحلیل‌گر سیاسی عراق تصریح کرد که در مذاکراتی که دولت عراق با طرف آمریکایی انجام می‌دهد درباره حضور نیروهای آمریکایی در این کشور، نقش پارلمان مفقود است. این در حالی است که ریاست پارلمان باید به وظیفه خود در پرسش از دولت و اطلاع از آنچه که طی مذاکرات روی می‌دهد، عمل کند.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» تصریح کرد: سکوت پارلمان در قبال مذاکرات با طرف آمریکایی این چنین القاء می‌کند که نوعی توافق پنهانی مبنی بر عدم سخن گفتن درباره مذاکرات با واشنگتن حاصل شده است به ویژه که رئیس پارلمان مسئول عدم برگزاری هرنوع جلسه‌ای درباره بررسی این مسأله است.

الخیکانی افزود: برخی از نمایندگان هنوز خواستار توضیح تحرکات الکاظمی و نشست‌های هیأت مذاکره‌کننده با طرف آمریکایی درباره آینده حضور نیروهای خارجی در کشور هستند.

این تحلیل‌گر عراقی توضیح داد که در چنین شرایطی، برخی از سیاست‌مداران از حضور نیروهای آمریکایی در عراق حمایت و  در راستای تداوم غیاب نقش قوه مقننه در این مذاکرات تلاش می‌کنند که این امر در راستای منافع واشنگتن و هم‌پیمانانش در منطقه است.

آمریکا در ۲۹ اسفند ۱۳۸۱ (۲۰ مارس ۲۰۰۳) در راس یک ائتلاف بین‌المللی به عراق حمله کرد و خاک این کشور را به بهانه سرنگونی رژیم صدام حسین اشغال کرد و پس از هشت سال اشغالگری در عراق، حضور نیروهایش را در دسامبر ۲۰۱۱ به پایان رساند و به جنگ عراق پایان داد. اما در ژوئن ۲۰۱۴ آمریکا بار دیگر به بهانه مبارزه با داعش در راس یک ائتلاف بین المللی اقدام به مداخله در عراق نمود و با وجود اینکه در ۹ دسامبر ۲۰۱۷، عراق اعلام کرد که بر داعش غلبه کرده‌ است نیروهای خارجی از جمله آمریکایی‌ها هنوز در عراق حضور دارند.

دو روز پس از ترور شهید سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و شهید «ابومهدی المهندس» نائب رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق و تنی چند از همراهانشان در اقدام تروریستی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد، پارلمان عراق پانزدهم دی ماه سال ۱۳۹۸، طرح اخراج نیروهای خارجی از عراق را تصویب کرد.

با وجود تصویب این طرح آمریکا از اجرای آن خودداری کرده است. این در حالی است که اغلب گروه‌های سیاسی عراق خواهان اخراج نیروهای آمریکا از خاک عراق هستند.چندی پس از روی کار آمدن مصطفی الکاظمی، گفت‌وگوهای راهبردی میان آمریکا و عراق برای مشخص کردن آینده روابط دو طرف آغاز شد و مرحله نخست این گفت‌وگوی راهبردی بین بغداد و واشنگتن، ۱۱ ژوئن (۲۲ خرداد) به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد.

قرار است مرحله دوم این گفت‌وگو با حضور شخص نخست‌وزیر عراق برگزار شود اما هنوز زمان آن تعیین نشده است.«محمد کریم» نماینده ائتلاف الفتح در پارلمان عراق، معتقد است که واشنگتن عامدانه مرحله دوم گفت‌وگوی راهبردی با بغداد را به تاخیر می‌اندازد تا از این زمان برای بقای نیروهای آمریکایی در عراق استفاده کند. هرچند که این گفت‌وگو نیازمند مراحل متعددی است و مسأله بقا یا خروج نیروهای آمریکایی طی مرحله دوم گفت‌وگوی راهبردی نهایی نخواهد شد.

تاکنون شمار زیادی از نمایندگان پارلمان عراق از اینکه بغداد آنها را در جریان جزئیات روند گفت‌وگوها با واشنگتن قرار نمی‌دهد، اعتراض کرده‌اند این در حالی است که هرگونه توافقی که در این گفت‌وگوها حاصل شود برای اجرا، نیازمند تایید و تصویب در پارلمان عراق است.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران