قانونگذار عراقی: ۹۰ درصد فراکسیون‌ها مخالف برگزاری انتخابات زودهنگام هستند

نماینده پارلمان عراق از ائتلاف «سائرون» می‌گوید که ۹۰ درصد فراکسیون‌های سیاسی تمایلی به برگزاری انتخابات زودهنگام ندارند.

«ریاض محمد» نماینده پارلمان عراق از ائتلاف سائرون با اشاره به اینکه ۹۰ درصد فراکسیون‌های سیاسی تمایلی به برگزاری انتخابات زودهنگام ندارند، گفت که تعیین زمان برگزاری انتخابات از سوی «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق تلاشی از جانب او برای متقاعد کردن افکار عمومی است.

محمد در مصاحبه با وبگاه «المعلومه» گفت که شرایط برای برگزاری انتخابات نامناسب است چرا که کشور با بحران‌های زیادی از جمله بحران مالی و بهداشتی مواجه است که در برابر برگزاری این انتخابات مانع ایجاد می‌کند.

وی اشاره کرد که پارلمان عراق قوانین مربوط به برگزاری انتخابات را وضع نکرده و تصمیم واقعی برای برگزاری انتخابات ندارد.

این نماینده پارلمان عراق همچنین گفت که ۹۰ درصد فراکسیون‌های سیاسی تمایلی به برگزاری انتخابات زودهنگام ندارند و تنها در رسانه‌ها آن را تأیید می‌کنند.

ائتلاف سائرون روز سه‌شنبه دعوت الکاظمی برای برگزاری انتخابات زودهنگام در ششم ژوئن سال آینده را یک طرح سیاسی برای کاهش فشار مردمی بر دولت، برشمرد.

«مصطفی الکاظمی» اخیرا بعد از گذشت دو ماه از انتخابش به عنوان نخست‌وزیر عراق گفت که انتخابات پارلمانی زودهنگام کمتر از یک سال دیگر برگزار خواهد شد. او ۶ ژوئن سال ۲۰۲۱ (۱۶ خرداد ۱۴۰۰) را به عنوان زمان برگزاری انتخابات زودهنگام اعلام کرد.

کمیته عالی مستقل انتخابات عراق نیز برای برگزاری انتخابات عراق در تاریخی که الکاظمی تعیین کرده، اعلام آمادگی کرد.

دو سال پیش، ۲۲ اردیبهشت ۹۷ (۱۲ می ۲۰۱۸) چهارمین انتخابات پارلمانی عراق بعد از سرنگونی رژیم صدام برگزار شد با این حال، تظاهرات سال گذشته باعث شد «عادل عبدالمهدی»، نخست‌وزیر سابق که بعد از پروسه پیچیده به عنوان نخست‌وزیر انتخاب شود، استعفا دهد.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران