نشست آستانه و امیدواری به تغییر رویکرد

سایت بیداری اسلامی -دکتر رویوران : امروز دوشنبه اجلاس حل بحران سوریه در آستانه پایتخت کشور قزاقستان به ابتکار ایران و روسیه و ترکیه برگزار می شود. امیدهای زیادی می رود که این اجلاس بتواند تحولی در بحران سوریه ایجاد کند. اجلاس های گذشته نتوانست شرایط میدانی را تغییر دهد.

سایت بیداری اسلامی -دکتر رویوران :  امروز دوشنبه اجلاس حل بحران سوریه در آستانه پایتخت کشور قزاقستان به ابتکار ایران و روسیه و ترکیه برگزار می شود. امیدهای زیادی می رود که این اجلاس بتواند تحولی در بحران سوریه ایجاد کند. در گذشته اجلاس های زیادی برای حل بحران سوریه در ژنو و دیگر شهرها برگزار شد اما نتوانست شرایط میدانی را تغییر دهد. امیدهایی که درباره اجلاس آستانه مطرح می شود به چند دلیل است:
 
1- طولانی ترین آتش بس در تاریخ بحران 6 ساله سوریه مربوط به  توافقی است که منجر به مشارکت گروه های مخالفدر آستانه شده است. اگر این آتش بس ادامه یابد و درگیری های نظامی در میدان محدود شود ، امید به حل سیاسی بحران بیشتر خواهد شد.
 
2- حضور نمایندگان  گروه های مسلح معارض سوریه در اجلاس آستانه شاخص مهمی در گسترش پذیرش حل سیاسی بحران است. البته برخی از گروه های تکفیری به ویژه جبهه النصره و جبهه الشامیه  که با القاعده و دولت وهابی عربستان ارتباط دارند، می کوشند با متهم کردن دیگران به خیانت، این شرایط را از بین ببرند.
 
3- جدا شدن بسیاری از گروه های موافق راه حل سیاسی از گروه های تروریستی مانند؛ جبهه النصره و داعش نشان از اراده جدی در جبهه مخالف برای رسیدن به یک توافق سیاسی در بحران سوریه دارد.
 
4- برخی از گروه های معارض همچنان بر آتش بس فراگیری اصرار می ورزند که در برگیرنده گروه های تکفیری نیز هست. این گونه دیدگاهها  در جهت برهم زدن شرایط کنونی است و مطرح کردن اینکه دولت سوریه باید با افرادی همچون چچنی ها و یا سعودی (تروریست های خارجی که در سوریه در حال جنگیدن هستند) درباره سوریه گفتگو کند، نمی تواند قابل قبول باشد.
 
5- فشار ایران برای موفقیت این اجلاس نکته مهمی است. ایران اعلام کرده است که دولت امریکا و همه طرف های عربی که در پی سرنگونی نظام در سوریه بوده اند، نمی توانند در این اجلاس شرکت کنند. ایران اصرار دارد که کشورهایی که موضعشان با اجلاس آستانه در تعارض است، مانند امریکا و عربستان و قطر نباید در این اجلاس شرکت کنند. زیرا اجلاس آستانه بر پایه گفتگوی دولت و مخالفان برگزار می شود و کشورهایی که به دنبال سرنگونی دولت سوریه هستند، حضورشان در این اجلاس مفید نیست. بر همین اساس است که دولت امریکا پس از دریافت دعوت روسیه برای حضور در این اجلاس اعلام کرده که تنها سفیر این کشور در قزاقستان، آن هم به عنوان ناظر در این اجلاس حضور خواهد یافت و دولت عربستان هم در تلاش است تا برخی از گروه ها را از مشارکت در آستانه باز دارد.
 
6- مهمترین ویژگی اجلاس آستانه آن است که گروه های مسلح سوری برای نخستین بار در اجلاس شرکت می کنند و رو در رو با نمایندگان دولت سوریه وارد گفتگو می شوند. این تحول نشان می دهد که فرایند گفتگوی سوری – سوری از آن حالت سیاسی که در ژنو آغاز شده بود وارد مراحل تازه ای شده است و زمینه های بیشتری برای کنترل میدان فراهم گردیده است. در این اجلاس نمایندگان تعداد زیادی از گروه ها که به ادعای خودشان، 60 هزار نیروی مسلح را تحت فرماندهی خود دارند، شرکت کرده اند و شاید تنها احرار الشام است که نمایندگانش در اجلاس آستانه دیده نمی شوند اما با این وجود  احرار الشام نیز حمایت خود را از کسانی که در این اجلاس شرکت کرده اند، اعلام کرده است.
 
7-  آتش بس فعلی فرصت بسیار مهمی برای خارج کردن گروه های تکفیری است که از کشورهای مختلف به سوریه گسیل شده اند و مهمترین مانع برقراری صلح در سوریه هستند. پاک سازی منطقه قریتین در شرق حمص و نیز دیرالزور از تروریست های داعش، نشان می دهد که عملیات فعلی زمینه های رفع موانع موجود برای برقراری صلح در سوریه را فراهم کرده است. البته درگیری های چند روز اخیر در ادلب بین گروه های مخالف شرکت کننده در اجلاس آستانه و جبهه النصره، نشان از تلاش مشترک دولت و مخالفان در سوریه برای از بین بردن این مانع صلح در سوریه است.
 
8-  برگزاری اجلاس آستانه پس از ادامه توافق آتش بس و امیدواری برخی کشورهای منطقه ای و غربی به آن نشان می دهد که در صحنه سوریه تحول جدی به وجود آمده است تا جایی که برخی از مقامهای کشورها با حمایت از این اجلاس بر ضرورت باز سازی هرچه سریعتر سوریه برای استقرار امنیت در منطقه و حتی فراتر از آن تاکید می کنند.
نظرات کاربران