در میان رهبران عرب یک مرد هم پیدا نشد

در روزهای گذشته کنترل تلویزیون را در دست گرفته‌ایم و شبکه‌های رسمی و غیر رسمی را دنبال می‌کنیم و به دنبال یک موضع قوی عربی و اسلامی می‌گردیم و جز مواضع ایرانی‌ها و موضع «مقتدی صدر» رهبر جریان الصدر عراق، هیچ نتیجه‌ای عایدمان نشده است.
مدام منتظر بودیم تا سازمان همکاری‌های اسلامی که تجاوز به یمن و صلح را اسرائیل را تأیید کرده است در ردیف نخستین مخافان  فرمان اجرایی ترامپ باشد و برای نشست فوری در جده فراخوان دهد و همچنین منتظر فرماندهان نظامی 41 کشور عضو «ائتلاف اسلامی» [ائتلاف ادعایی عربستان متشکل از 41 کشور] بودیم تا جلسه فوری تشکیل داده و علیه این اهانت آمریکا در حق مسلمانان موضع‌گیری کند؛ اما انتظار ما به جایی نرسید. بله، این قوم دوستدار ترامپ دستورالعمل‌ها را دریافت کرده‌اند تا سکوت کنند و حواسشان جای دیگر باشد.
حتی شیوخ توئیتر یا بیشتر  آن‌ها از صحنه غائب بودند و ترجیح دادند که نامشان به دور از لیست سیاه آمریکا باشد و ولی‌ِ امرشان خشمگین نشود؛ چرا که آمریکا، سوریه و یمن و عراق نیست و انتقاد از آن ضرورتی ندارد.
شهروندان کشورهای هفتگانه که مشمول فرمان ترامپ شده‌اند، هیچ تهدید تروریستی برای آمریکا ندارند و حتی  آن‌ها قربانی تروریسم آمریکایی هستند. آن‌چه صبح روز گذشته در شهر «البیضاء» یمن رخ داد و 60 یمنی که اکثرشان از غیر نظامیان بودند؛ کشته شدند یکی از این مثال‌هاست.
از این سکوت عربی تعجب نمی‌کنیم و چه بسا مبالغه نکرده‌ایم اگر بگوییم که برخی رهبران عربی از اقدامات نژادپرستانه ترامپ حمایت هم می‌کنند.
از سوی دیگر احساس درد می‌کنیم وقتی می‌بینیم که نخست‌وزیر جوان کانادا «جاستین ترودو» از مسلمانان دفاع و اعلام می‌کند که پناهجویان را می‌پذیرد و می‌گوید که «تنوع نژادی ما را قدرتمند می‌کند» یا «آنجلا مرکل» که اعلام کرده است از حقوق اتباع دو گانه خود در برابر این طرح ترامپ حمایت کامل می‌کند.
درد اینجاست که یک رهبر عربی نیز وجود ندارد که یک خط درباره این مسأله بنویسد و موضعی شجاعانه‌ای همانند «انریکه پنیا نیتو» رئیس‌جمهور مکزیک بگیرد که در اعتراض به ساخت دیوار در مرز آمریکا و مکزیک سفر خود به واشنگتن را برای احترام به خود و کشورش لغو کرده است.
عجز و ناتوانی، احترام نمی‌آورد و موضع نژادپرستانه ترامپ را تغییر نمی‌دهد؛ آن‌چه جلب احترام می‌کند اقدامات قاطع است؛ کارهایی که از مردان بر می‌آید اما این مردان کجایند؟ یک مرد هم یافت نشد که علیه فرمان ترامپ موضع بگیرد.
 
نظرات کاربران