انتخابات آمریکا از دیدگاه تحلیل گران!

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، صحنه نبرد احزاب جهت به دست آوردن هر چه بیشتر رأی الکترال برای نامزدهای انتخاباتی‌شان است. با این حال نقشه های انتخاباتی نشان می دهد که 6 ایالت، تعیین کننده سرنوشت انتخابات هستند. 

نامزدهای انتخاباتی دو حزب جمهوری خواه و دموکرات، برای رسیدن به پست ریاست جمهوری، باید از میان 534 رأی الکترال، حداقل 270 رأی را از آن خود کرده باشند. با این‌ حال نگاهی به نقشه انتخاباتی ایالت‌های مختلف در انتخابات‌های پیشین آمریکا (چه انتخابات ریاست جمهوری و چه انتخابات کنگره) نشان می‌دهد که بر اساس عادت و سنت همیشگی کدام ایالت‌ها معمولاً قرمز بوده (به جمهوری‌خواهان رأی می‌دهند) و کدام ایالت‌ها آبی هستند (به نامزدهای دموکرات رأی می‌دهند). بر اساس نقشه‌های مختلف تهیه‌ شده توسط سازمان‌های نظرسنجی و خبری آمریکا معمولاً این‌ طور گفته می‌شود که جز تعدادی از ایالت‌های قرمز و آبی که دقیقاً مشخص است در هر انتخابات به چه نامزدی رأی می‌دهند، تعدادی ایالت «در نوسان[1]» نیز وجود دارد که محل اصلی رقابت بین دو حزب آمریکا بر سر ریاست جمهوری است. این ایالت‌ها که معمولاً در طول تاریخ به محل رقابت شدید و بسیار نزدیک دو حزب تبدیل می‌شوند عبارتند از فلوریدا، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا، میشیگان، ویسکانسین و آریزونا هستند.

با این‌ حال ماجرا تنها به همین مسئله ختم نمی‌شود که رقابت‌ها درنهایت در همین 6 ایالت باشد. در طول زمان و با توجه به عملکرد روسای جمهور جمهوری‌خواه و دموکرات، تعدادی از ایالت‌های قرمز و آبی نیز وجود دارند که چندان هم قرمز و یا آبی پررنگی نیستند و میزان علاقه مردم به نامزدهای ریاست جمهوری تا حدی در نوسان است. به‌ عنوان‌ مثال در ایالت تگزاس به‌صورت سنتی به نامزدهای جمهوری‌خواه رأی می‌دهند، اما در هر دوره از انتخابات ممکن است ایالت زیاد هم قرمز نباشد و بنا به اتفاقاتی که در طول دوره ریاست جمهوری قبلی افتاده است، مردم نظرشان را در خصوص کاندیدای مورد نظر جمهوری‌خواه تغییر داده باشند. این مسئله باعث می‌شود که رقابت در این ایالت و یا ایالت‌های «تقریباً قرمز» همچنان بالا باشد. این ایالت‌ها برای حزب جمهوری‌خواه عبارتند از: تگزاس، جورجیا، اوهایو و آیووا. ایالت‌های کمتر آبی نیز عبارتند از نوادا، کلورادو، مینه سوتا، ویرجینیا و نیوهمپشایر.

برای تحلیل اهمیت ایالت‌های مختلف اما تنها رنگ آن‌ها معیار و ملاک اصلی برای رأی آوری نامزد مورد نظر نیست، بلکه تعداد آراء الکترال ایالت نیز حائز اهمیت است. به‌ عنوان‌ مثال در بین ایالت‌های «در نوسان» ایالت فلوریدا و همچنین پنسیلوانیا، به دلیل جمعیت بالایی که دارند، تعداد الکترال بیشتری دارند و به همین دلیل از اهمیت بیشتری برای نامزدهای انتخاباتی برخوردارند. بدین ترتیب مشاهده می‌شود در این نوع ایالت‌ها، رقابت برای گرفتن رأی فلوریدا، پنسیلوانیا، میشیگان و کارولینای شمالی بسیار بالا است.
برای پیش‌بینی نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 تمرکز اصلی باید روی ایالت‌های در نوسان و یا ایالت‌های کمتر آبی و قرمز باشد. به همین دلیل است که تمرکز دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات معمولاً بر روی ایالت فلوریدا با 29 رأی الکترال است. اما چه مسائلی بر روی رنگ نهایی ایالت و رأی مردم آن به نامزد حزب جمهوری‌خواه و یا دموکرات تأثیر می‌گذارد؟ برای هر ایالت، این اولویت‌ها متفاوت است. به دلیل شرایط حساس و استثنایی انتخابات در سال 2020 که با گسترش ویروس کرونا نیز همراه شده است، یکی از روش‌های پیش‌بینی در مورد نتایج رأی مردم، به میزان آمار مرگ‌ومیر در هر ایالت بستگی پیدا کرده است زیرا تحلیلگران بر این عقیده‌اند، هرقدر میزان مرگ میر براثر بیماری کووید 19 بالا رود، شانس ترامپ برای انتخاب شدن در این ایالت نیز پایین می‌رود.
البته این تنها یکی از عوامل است و عوامل بسیار دیگری مانند نرخ بیکاری در هر ایالت بعد از گسترش ویروس کرونا و یا حتی میزان هزینه کرد کمپین‌های انتخاباتی هر نامزد در این ایالت‌ها نیز در رأی مردم تأثیر گذارند. بدین ترتیب بهتر است نگاهی به نرخ مرگ‌ و میر براثر کرونا در ایالت‌های «در نوسان» و نرخ بیکاری در آن‌ها داشته باشیم و بعد هم نگاهی به هزینه‌های انتخاباتی هر نامزد در این ایالت‌ها بیندازیم.

اما نرخ بیکاری در این ایالت‌ها نشان می‌دهد[2] که غیر از پنسیلوانیا و میشیگان که میان ایالت‌های با نرخ بیکاری قرار دارند، 4 ایالت باقی مانده تقریباً نرخ بیکاری زیر 12 درصد را تجربه کرده‌اند. همچنین مقایسه دو آمار مرگ‌ و میر و نرخ بیکاری نشان می‌دهد در ایالت‌هایی که فراگیری ویروس بیشتر بوده و تعداد قربانیان کرونا بالاتر بوده نیز میزان بیکاری بیشتر از سایر ایالت‌ها بوده و دوام بیشتری داشته است.
و اما در مورد هزینه‌های انتخاباتی با وجود اینکه ترامپ در کل توانسته میزان منابع مالی بیشتری را از طریق کمک‌ها به ستاد انتخاباتی‌اش جمع‌آوری کند، هنوز در 6 ایالت نوسانی از بایدن کمتر هزینه کرده است. بسیاری از تحلیلگران بر این عقیده‌اند که ترامپ تمام توان و منابع مالی خود را برای روزهای آخر انتخابات ذخیره کرده است و با وجود اینکه کمپین انتخاباتی بایدن تلاش دارد از هم‌اینک هزینه زیادی به‌ خصوص در فلوریدا انجام دهد، ترامپ در انتظار پایان یافتن منابع مالی کمپین بایدن باقی مانده است! البته در ستاد انتخاباتی بایدن نیز نگرانی‌های زیادی در این خصوص وجود دارد و به همین دلیل بایدن که در رقابت با سندرز در انتخابات درون حزبی بیان می‌کرد که ستادهای انتخاباتی نباید به منابع مالی خاصل از کمک‌های 5 دلاری و 10 دلاری مردم محتاج باشند، حالا مسئولان انتخاباتی کمپین او بر روی جمع‌آوری کمک‌های مردمی به همین میزان تمرکز کرده‌اند!

نظرسنجی‌های چه می‌گویند؟

نظرسنجی‌های انتخاباتی در 6 ایالت «در نوسان» اما مانند بسیاری از نظرسنجی‌های دیگر صورت گرفته، به نفع بایدن است. همان‌طور که بارها پیش‌ از این نیز بیان‌ شده است، به دلیل اینکه نگاه سیاسی و حزبی بنگاه‌های خبری و مؤسسات نظرسنجی آمریکایی نمی‌توان چندان هم بر روی نظرسنجی‌های انتخاباتی حساب باز کرده و آن‌ها را قابل‌ اعتماد خواند. با این‌ حال برای اطلاع از شرایط بهتر است نگاهی به یکی از این نظرسنجی‌ها داشته باشیم که نشان می‌دهد فاصله چندانی بین ترامپ و بایدن در برخی از ایالت‌های «در نوسان» وجود ندارد و به همین علت رقابت در این ایالت‌ها بسیار شدیدتر از سایر ایالت‌ها است.

 

فرزانه دانایی ـ کارشناس مسائل بین الملل
مطالب مرتبط

نظرات کاربران