پیشنهاد اغوا کننده چین به طالبان؛ سرمایه گذاری در ازای صلح

تعدادی از رهبران قبایل بلوچستان پاکستان که ارتباط نزدیکی با طالبان دارند، از پیشنهاد اغوا کننده چین به این گروه خبر داده اند.

تعدادی از رهبران قبابل بلوچستان پاکستان، از مذاکرات دیپلمات های چینی با طالبان در پکن خبر داده و می گویند چین به طالبان پیشنهاد داده در صورتیکه پس از خرج نظامیان آمریکایی از افغانستان صلح و امنیت را در این کشور تضمین کند، پکن نیز اقدام به سرمایه گذاری گسترده در افغانستان بویژه مناطقی که طالبان حضور بیشتری دارد می کند. 

بر اساس این گزارش، مذاکرات مقامات چینی با طالبان در سه ماه گذشته در جریان بوده است. 

به گفته این افراد که ارتباط نزدیکی با رهبری طالبان دارند، مواردی همچون ساخت جاده، سرمایه گذاری در بخش انرژی و زیرساخت ها، ساخت نیروگاه های برق و انتقال نفت و گاز از کشورهای آسیای میانه از جمله پیشنهاداتی است که چین در مذاکرات سه ماهه خود با طالبان به آنها اشاره کرده است. 

به گفته یکی از رهبران قبابل بلوچستان پاکستان که پس از یک ماه حضور در افغانستان در اواخر آگوست به پاکستان بازگشته، چین همچنین پیشنهاد ساخت بزرگراه و متصل کردن شهرهای افغانستان به یکدیگر از طریق این بزرگراه ها را نیز داده است. 

در همین رابطه یکی از مقامات وزارت خارجه پاکستان، انجام مذاکره میان مقامات چینی و طالبان افغانستان را تائید کرده است. 

این پیشنهادات در حالی به طالبان ارائه شده که وضعیت خروج نظامیان امریکایی از افغانستان هنوز به طور کامل مشخص نیست و علاوه بر آن حملات طالبان علیه نظامیان دولتی افغانستان نیز ادامه دارد.
مطالب مرتبط

گسترش حضور ناتو در عراق؛ عیرقانونی و غیرسازنده

گسترش حضور ناتو در عراق؛ عیرقانونی و غیرسازنده

در شرایطی که هم افکارعمومی و هم پارلمان عراق با جدیت بر خروج نظامیان خارجی تاکید دارند، تاکید ناتو بر افزایش حضور نیروهایش در عراق هم بر خلاف افکارعمومی عراق و هم با توجه به مخالفت با مصوبه پارلمان در واقع اقدامی غیرقانونی به شمار می رود.

|

انتقال تروریست از سوریه به آذربایجان توسط اردوغان!!

انتقال تروریست از سوریه به آذربایجان توسط اردوغان!!

همزمان با عملیات نظامی آذربایجان در منطقه ناگورنو-قاراباغ نقش نیروهای ارتش ترکیه و پاکستان در کنار مزدوران سوریه ای آشکار شده است تا جایی که این موضوع در حال تبدیل شدن به یک جنگ تمام عیار در منطقه است.

|

چین: لغو تحریم تسلیحاتی ایران باید اجرایی شود

چین: لغو تحریم تسلیحاتی ایران باید اجرایی شود

نمایندگی دائم چین در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، انقضای تحریم تسلیحاتی ایران را امری قطعی و نشانه تکمیل اولین مرحله از اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت عنوان کرد.

|

نظرات کاربران