پایان جنگ افروزی آمریکا به رویا تبدیل شده است!

آمریکایی‌ها در این روزها با مشکلات بسیاری در حال دست و پنجه نرم کردن هستند، همه‌گیری ویروس کرونا، اقتصادی ویران‌شده، شهرهای ناآرام و معترضانی خشمگین از نژادپرستی، طوفان‌ها و آتش‌سوزی‌های گسترده در ایالت‌ها و ناکارآمدی وسیع در بالاترین سطح حکومتی و البته انتخابات ریاست‌جمهوری پیش روی. با وجود این حجم از مشکلات که گریبان دولت ایالات ‌متحده را گرفته است، اما دولتمردان آمریکایی بجای پرداختن به حل آن‌ها، همچنان به شعار رنگ پریده جنگ علیه تروریسم روی می‌آورند.

روزنامه لس‌آنجلس‌تایمز به قلم اندرو باچویچ، مورخ و پروفسور دانشگاه بوستون و سرهنگ بازنشسته ارتش ایالات ‌متحده به تحلیل اوضاع کنونی آمریکا تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پرداخته است. 

ترامپ اخیراً در مجمع سالیانه جمهوری‌خواهان که او را به عنوان نامزد نهایی این حزب برای شرکت در کارزار انتخاباتی ماه نوامبر برگزیدند، در طی سخنرانی خود مجدداً لفاظی‌های همیشگی‌اش را تکرار کرد و گفت که «من سربازانمان را از جنگ دور نگاه داشته‌ام و نیروهای آمریکایی در حال بازگشت به خانه هستند». این گفته ترامپ شاید در ظاهر درست باشد و اقداماتی نظیر کاهش تعداد سربازان مستقر در عراق پس از گذشت 17 سال از اشغال این کشور توسط آمریکا و متحدانش را شاهد باشیم اما این ادعا در باطن قضیه به شدت خلاف واقع و گمراه‌کننده است. ترامپ مدام در شعارهای انتخاباتی‌اش و حتی به عنوان رئیس‌ جمهوری ایالات ‌متحده از پایان دادن به حضور آمریکا در جنگ‌های بی‌پایان در خاورمیانه می‌گوید اما سوریه خود بزرگ‌ترین مثال نقض برای ادعاهای ترامپ است.

پایه‌های دخالت نظامی آمریکاییان در سوریه حدود یک دهه پیش ریخته شده است. در زمانی که آن‌ها با عنوان حمایت از گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد سعی در کمک به براندازی رهبر این کشور کردند. اقدامی که به شکست قطعی منجر شد. آمریکایی‌ها پس از آن که در سرنگونی بشار اسد به موفقیتی دست نیافتند، برای توجیه حضور خود در سوریه نیاز به ماموریتی جدید داشتند و این مهم به کمک داعش محقق شد. هدف اعلامی ایالات ‌متحده در سوریه به حذف داعش تغییر پیدا کرد و شاید در حال حاضر داعش هیچ قلمروی در سوریه را در اختیار نداشته باشد، اما همچنان هزاران پیکارجوی این گروه تروریستی در سوریه حضوری فعال دارند.

پایه‌های دخالت نظامی آمریکاییان در سوریه حدود یک دهه پیش ریخته شده است. در زمانی که آن‌ها با عنوان حمایت از گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد سعی در کمک به براندازی رهبر این کشور کردند.

پس از این موفقیت کوچک که توانست ترامپ را قانع سازد که شاید نبرد سوریه یکی از جنگ‌های بی‌پایانی باشد که در شرف خاتمه است، پیرو آن در دسامبر سال 2018 دستور داد که بخش کوچکی از نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه آنجا را ترک نمایند و در توییتی نوشت: «ما داعش را در سوریه شکست دادیم، تنها دلیل من برای حضور در آن کشور» و همان‌گونه که با لفاظی‌های ترامپ آشنا هستیم این حرف او نیز به معنای اقدام عملی واقعی نبود.

نیت واقعی ترامپ از این کار هر چه که بود، فرماندهان نظامی پنتاگون دستور خروج کامل نیروها را صادر نکردند و در عوض سربازان آمریکایی تنها سنگرهای خود در شمال سوریه را رها کردند و به مناطقی در شرق این کشور راهی شدند. فرماندهان نظامی ایالات ‌متحده مجدداً برای یافتن بهانه‌ای برای توجیه حضور نظامی خود در خاک سوریه به دنبال دلیلی تازه بودند که هم ترامپ را برای حضور نیروها قانع سازند و هم میدان را ترک نکنند. این بار مأموریت جدید حفاظت از میادین نفت و گاز سوریه بود. آمریکایی‌ها خود نیز می‌دانستند که میادین نفتی سوریه نه متعلق به آن‌هاست و نه متعلق به آن‌ها خواهد شد. خواسته یا ناخواسته نتیجه این اقدام قرار دادن سربازان آمریکایی در شرایطی پرتنش و در تقابل مستقیم با نیروهای سوری، روسی و ترک‌ها بود.

ترامپ که این روزها شدیداً درگیر کارزارهای انتخاباتی است، مسلماً خود را تا روز انتخابات درگیر مسئله سوریه نخواهد کرد و روشن است که در صورت انتخاب مجدد وی، همان روند خارج از منطق و بدون پشتوانه فکری چهار سال گذشته را ادامه خواهد داد.

نیروهای آمریکایی به دلیل نداشتن یک استراتژی مشخص و دلیلی قانع‌کننده برای حضور خود در آن منطقه، مدام در حال تنش و درگیری با نیروهای دیگر هستند. طی هفته‌های گذشته سربازان روسی و آمریکایی چندین بار مقابل هم قرار گرفته‌اند و حتی تا مرز درگیری مستقیم پیش رفته‌اند. در شدیدترین مورد آن، هفته گذشته یک ماشین گشتی روس‌ها خود را به ماشین‌های آمریکایی در جاده کوبید و در همان حال یک هلی‌کوپتر نظامی متعلق به روسیه، از فاصله بسیار نزدیک بر فراز نیروهای آمریکایی پرواز کرد که این اقدام منجر به زخمی شدن چندین سرباز از نیروهای ویژه آمریکا شد. اکنون شاهد هستیم که نیروهای ایالات ‌متحده به جای کمک به بهبود شرایط منطقه و پیشبرد سیاستی که در راستای منافع آن‌ها باشد، تنها به تقابل با روس‌ها روی آورده‌اند، جایی که مطمئناً هیچ آمریکایی خواهان کشته شدن در راه آن نیست.

اخیراً و طی کنفرانسی که در واشنگتن برگزار شد، ژنرال مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات ‌متحده و کسی که مسئول تمامی فعالیت‌های نظامی آمریکا در خاورمیانه است در اظهاراتی گفت که: «ایالات ‌متحده قرار نیست برای همیشه در سوریه حضور داشته باشد». البته از این گفته ژنرال مکنزی نمی‌توان برداشتی واضح کرد و این که آیا منظور او پیش‌بینی از آینده سوریه بوده و یا ابراز امید برای آن‌ها. از سوی دیگر ترامپ که این روزها شدیداً درگیر کارزارهای انتخاباتی است، مسلماً خود را تا روز انتخابات درگیر مسئله سوریه نخواهد کرد و روشن است که در صورت انتخاب مجدد وی، همان روند خارج از منطق و بدون پشتوانه فکری چهار سال گذشته را ادامه خواهد داد.

در این میان چیزی که مشخص است آن است که بر جنگ‌های بی‌پایان ایالات ‌متحده نه در سوریه و نه در هیج نقطه دیگر جهان پایانی نیست. ژنرال مکنزی بر این باور است که «هیچ راه حل نظامی برای حل مشکل سوریه وجود ندارد». این صحبت‌ها بعد از آن که برای یک دهه هزینه‌های جانی و مالی بسیاری بر سربازان آمریکایی در سوریه تحمیل شده ایراد می‌شود و تصدیق بدیهیات و واقعیت‌های میدانی است. 

همچون کمپین جنگ علیه تروریسم که پس از حوادث 11 سپتامبر و در دوران ریاست‌ جمهوری بوش پایه‌ریزی شد، جنگ در سوریه هم به بن‌بست رسیده است و اکنون آمریکایی‌ها مشکلات بسیار بزرگ‌تری در داخل مرزهای خود دارند و دوراندیشی و عقل سلیم حکم می‌کند که تنها راه حل ترک سوریه است اما متاسفانه دوراندیشی چیزیست که سال‌هاست در آمریکا به ندرت یافت می‌شود.
مطالب مرتبط

همراه آمریکا از افغانستان می‌رویم

همراه آمریکا از افغانستان می‌رویم

پس از آنکه رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد تا حدود پنج ماه دیگر کل نیروهایش را از افغانستان خارج خواهد کرد، ناتو نیز اعلام کرده که همزمان با آمریکا نیروهایش را از این کشور خارج می کند.

|

نظرات کاربران