آژانس: درباره مسائل اجرایی پادمانی مورد نظر با ایران به توافق رسیدیم

آژانس بین المللی انرژی اتمی از دستیابی به توافق با ایران استقبال کرد.

رافائل گروسی در شصت و چهارمین نشست سالانه کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توضیح داد که این نهاد بین‌المللی به‌صورت دائم اجرای تعهدات هسته‌ای ایران را ذیل برجام به شورای حکام گزارش می‌کند.

وی افزود: آژانس به راستی‌آزمایی درباره عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام‌شده توسط ایران طبق معاهده پادمانی ادامه می‌دهد. همچنین ارزیابی‌ها درباره عدم وجود مواد هسته‌ای و فعالیت‌های اعلام‌نشده ادامه دارد.

مدیرکل آژانس همچنین یادآور شد که ماه گذشته با رئیس جمهوری و سایر مقامات ارشد ایران برای پرداختن به پرسش‌های باقی‌مانده و به‌ویژه حل مسئله دسترسی به دو مکان در ایران، رایزنی کرده است.

وی با بیان اینکه «ما درباره مسائل اجرایی پادمانی مورد نظر به توافق رسیدیم» افزود: آژانس سپس طبق پروتکل الحاقی به یکی از دو مکان دسترسی یافت و بازرسان از محیط نمونه‌برداری کردند که متعاقباً بررسی خواهد شد.
وی افزود که دسترسی به مکان دوم نیز برای این ماه برنامه‌ریزی شده است.

 سفر دو ‌روزه رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و هیات همراهش به تهران و دیدارهای او با مسئولین بلندپایه ایران مانند حسن روحانی رئیس‌جمهور، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، شامگاه چهارشنبه هفته گذشته پایان یافت و طرفین بیانیه مشترکی مبنی بر همکاری سازنده بین خود صادر کردند.

بر اساس این بیانیه، گروسی و صالحی اعلام کرده‌اند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دو مرکز هسته‌ای در اطراف شهرضای اصفهان و نزدیکی تهران دسترسی خواهد داشت؛ اما هیچ سؤال و درخواستی برای دسترسی به مکان‌های دیگر در این کشور نخواهد کرد. از سوی دیگر، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز ضمن احترام به نگرانی‌های امنیتی ایران بر ضرورت تقویت همکاری طرفین تاکید کرده است.

اختلاف طرفین چند ماه پیش و پس از انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مبنی بر وجود دو مرکز مخفی هسته‌ای در ایران ـ که یکی از آن‌ها (ترقوزآباد تهران) به ادعای اسرائیل افشا شده بود ـ شدت گرفت.

حال به نظر می‌رسد، اوضاع کمی آرام تر شده، چون هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در توئیترش گفته است: اخبار خوبی از تهران در زمینه همکاری میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسیده است.

دستاورد سفر گروسی و گزارش آن در کسوت مدیرکل مهم‌ترین نهاد بین‌المللیِ راستی‌آزمایی تعهدات برجامی ایران، می‌تواند اثر مهمی بر آینده برجام و روابط ایران با کشور‌های باقی‌مانده در این تعهد بگذارد.

گروسی بر همین اساس از توافق حاصل میان ایران با آژانس استقبال و ابراز امیدواری کرد که این مسئله به تقویت همکاری‌های دو طرف منجر شود.
مطالب مرتبط

دیدار دکتر ولایتی با سفیر افغانستان در ایران

دیدار دکتر ولایتی با سفیر افغانستان در ایران

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در  این ملاقات با اشاره به مشترکات فراوان دینی، فرهنگی، تاریخی و زبانی دو کشور ایران و افغانستان و ابراز نگرانی از ۴۰ سال درگیری و جنگ در این کشور گفت: هر نوع جنگی بین مسلمانان ...

|

ولایتی: مردم بزرگ عراق با همبستگی عمیق ملی از یکپارچگی عراق دفاع و دشمنان را مایوس خواهند کرد

ولایتی: مردم بزرگ عراق با همبستگی عمیق ملی از یکپارچگی عراق دفاع و دشمنان را مایوس خواهند کرد

دکتر ولایتی در دیدار با دبیر کل جنبش مقاومت اسلامی النجباء عراق تاکید کردمردم بزرگ عراق با همبستگی عمیق ملی از یکپارچگی عراق دفاع و دشمنان را مایوس خواهند کرددکتر ولایتی روز سه شنبه ۶ مهرماه با شیخ ...

|

نظرات کاربران