دخالت فرانسه در لبنان همچنان ادامه دارد

بعد از کناره‌گیری «مصطفی ادیب» از مأموریت تشکیل کابینه لبنان، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه به فکر افزایش فشارها بر عرصه سیاسی لبنان افتاد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، کاخ الیزه شامگاه شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ماکرون روز یکشنبه طی نشست خبری درباره اوضاع سیاسی لبنان سخنرانی خواهد کرد.

پیش از این، «ژان ایو لودریان»، وزیر امور خارجه فرانسه اعمال «فشارهای قوی» به مسئولان و مقامات لبنان جهت تشکیل دولت جدید در این کشور را ضروری دانست و گفت که «بدون اصلاحات، هرگز چیزی به نام کمک مالی به لبنان وجود نخواهد داشت.»

پس از سپری شدن موعد التیماتوم دو هفته‌ای فرانسه به گروه‌های لبنانی برای رسیدن به توافق به منظور تشکیل کابینه، مصطفی ادیب که نامزد پست نخست وزیری بود روز شنبه کناره گیری خود از انجام این مأموریت را به اطلاع رئیس جمهور رسانید و میشل عون رئیس جمهور نیز با استعفا وی موافقت نمود. با استعفا ادیب چشم انداز تحولات کشور بحران زده لبنان که طی یکسال اخیر با اعتراضات مردمی نسبت به وضعیت نامساعد اقتصادی و همچنین بحران شیوع کرونا مواجه است تاریک تر از قبل شد. در این رابطه الوقت برای بررسی بیشتر دلایل استعفا ادیب و چشم انداز تحولات لبنان پس از آن به گفتگو با سید هادی افقهی پرداخته است.
مطالب مرتبط

سرسپردگی رسانه های طرفدار «السیسی» نمایان شد

سرسپردگی رسانه های طرفدار «السیسی» نمایان شد

در حالی که کشورهای مسلمان برای تحریم کالاهای فرانسوی در اعتراض به سخنان ضد اسلامی رئیس جمهور فرانسه تلاش می کنند رسانه های وابسته به رئیس جمهور مصر در مسیر متضادی حرکت می کنند.

|

نظرات کاربران