انصارالله یمن خواستار حفظ بی طرفی سازمان ملل شد / آغاز روند مبادله اسرا

عضو شورای عالی سیاسی یمن خواستار حفظ بی طرفی سازمان ملل شد.

محمد علی الحوثی عضو شورای عالی یمن تصریح کرد: راه حل دیپلماتیک همان چیزی است که روی آن تمرکز می‌کنیم و مداوم خواهان آن هستیم.

وی افزود: پیشنهادهایی درباره اعلامیه مشترک فرستاده سازمان ملل ارایه کردیم اما مدنظر قرار نگرفته است.

الحوثی گفت: ما از سازمان ملل می‌خواهیم که بی‌طرف باشد و به تیم سابق ولد الشیخ فرستاده (پیشین) سازمان ملل در امور یمن تکیه نکند.

وی افزود: هدف قرار دادن غیرنظامیان در قاموس ما نیست و اگر هدف ما بود، به وضوح خود را نشان می‌داد.

همزمان منابع خبری اعلام کرده‌اند که  هیئت های مذاکره کننده دولت مستعفی منصور هادی و جنبش انصارالله یمن بر سر گام نخست تبادل اسرا میان دو طرف توافق کردند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره در مرحله نخست اجرای این توافق ‌که در ژنو سوئیس منعقد شده، یک هزار اسیر آزاد خواهند شد.

 چند روز قبل «مارتین گریفیتس» نماینده  سازمان ملل در امور یمن راهی ریاض شد و در این شهر با مقامات دولت در تبعید یمن دیدار کرد تا پیش زمینه  مذاکرات دولت عبدربه با جنبش انصارالله را  در سوئیس فراهم کند. این مذاکرات از جمعه گذشته در سوئیس برای تعیین سرنوشت اسیران جنگی بین دو طرف و تحت نظارت سازمان ملل برگزار شده‌ است.

همزمان با شروع این مذاکرات،  دبیرشورای عالی سیاسی یمن ( وابسته به انصارالله ) بیانیه‌ای صادر کرد که به نظر خیلی مهم می‌رسد. مهدی المشاط  در بیانیه خود پیشنهاد کرده‌ است به محاصره یمن پایان داده شود و آتش بس در سراسر این کشور برقرار گردد.  شاید بهتر است که بگویم،  این پیشنهاد مبتنی بر لغو محاصره یمن و آغاز گفت‌وگوهای یمنی- یمنی است.  المشاط از دولت عبدربه خواسته‌است از همپیمانی با دشمنان یمن دست بردارد و صادقانه پای میز مذاکره بنشیند و فرصت را از دست ندهد و به حضور بیگانگان در کشور پایان داده شود.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران