انتقاد شدید رسانه حزب الله لبنان از رئیس جمهور فرانسه

رسانه نزدیک به حزب الله لبنان از رئیس جمهور فرانسه به شدت انتقاد کرد.

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در سخنرانی هفته جاری خود که پس از استعفای «مصطفی ادیب» نخست‌وزیر مکلف لبنان صورت گرفت از سران لبنان بشدت و با استفاده از انواع «صفت‌ها» انتقاد کرد و در اقدامی مداخله‌جویانه، چهار تا شش هفته دیگر به آنها برای تشکیل دولت جدید در چارچوب طرح پیشنهادی فرانسه مهلت داد.

ماکرون در ادامه به حزب‌الله لبنان اشاره کرد و مدعی شد: «حزب‌الله نمی‌تواند ارتشی باشد که با اسرائیل می‌جنگند و گروهی مسلح باشد که در سوریه جنگ می‌کند و حزبی سیاسی نیز در لبنان باشد.»

روزنامه «الاخبار» در گزارشی در همین رابطه نوشت، اگر چه ماکرون مهلت طرح فرانسه درباره لبنان را شش هفته دیگر تمدید کرد اما این طرح در عمل کنار زده شده است. تمامی قوای سیاسی لبنان منتظر نتایج انتخابات آمریکا هستند و اینکه «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله در سخنرانی امشب (سه شنبه) خود موضع این جنبش در قبال حزب‌الله را اعلام کند، «موضعی که (رسانه) حزب‌الله دیروز با پیامی به ماکرون برای آن مقدمه‌چینی کرده، پیامی مبنی بر اینکه "حد و حدودت را بشناس"».

در ادامه این گزارش آمده، مشخص نیست که نصرالله سخنان تندی در نتیجه اتهامات ماکرون خواهد داشت یا اینکه این سخنرانی در محتوا، محکم و در شکل ظاهری، آرام خواهد بود. حزب‌الله از تعابیر رئیس‌جمهور فرانسه بشدت ناراحت است خصوصا اینکه در نشست با وی در اول سپتامبر کاملا صریح بوده و گفته چه چیزی را می‌پذیرد و چه چیزی را نمی‌پذیرد.

الاخبار سپس نوشت: نارضایتی حزب‌الله از این موضوع را شبکه «المنار» در اخبار دیشب ابراز کرد زمانی که خطاب به ماکرون گفت: در شیوه اشتباه کردی و آدرس را گم کردی، اینطور که به نظر می‌رسد میان نقش نظارتی و قیمومیت دچار اشتباه شده‌ای.

المنار سخنان رئیس‌جمهور فرانسه را نشانه در تنگنا بودن وی پس از شکست مأموریتش در لبنان به دلیل اقدامات متحدان آمریکایی و ابزارهایش در منطقه و لبنان دانست و در ادامه پیام تهدیدآمیز و اتهامات وی در کشوری مانند لبنان را مردود دانست.

این رسانه نزدیک به حزب‌الله سپس درباره نقشی که برای ماکرون در لبنان باقی خواهد ماند، سوالی مطرح کرد، آیا این نقش یک کپی از موضع آمریکا و همراه شدن با موضه رژیم اسرائیل و برخی طرف‌های عربی خواهد بود؟

المنار در ادامه خواستار انتشار متن ابتکار پاریس برای لبنان شد تا لبنانی‌ها بدانند چه کسی آن را به تعطیلی کشانده و چه کسی موافق تسهیل در اجرای آن بوده است. این شبکه به ماکرون توصیه کرد از واقعیت لبنان آگاه شود، واقعتی که شبیه به گفته‌های برخی مشاوران وی یا برخی رسانه‌های دست‌چین شده در کنفرانس خبری‌اش نیست.

در همین ارتباط، برخی منابع عالی‌رتبه وابسته به جریان هشت مارس اعلام کردند، مذاکرات تشکیل دولت طی هفته‌های آینده بر توافق بر اصول تشکیل دولت قبل از توافق بر مأمور کردن نخست‌وزیر بدین منظور متمرکز خواهد بود.

پیش از این نیز، شبکه روسیا الیوم امروز یکشنبه به نقل از خبرنگار خود گزارش داد که ماکرون و بن‌سلمان توافق کرده‌اند حل بحران این کشور عربی از طریق «سعد الحریری»، نخست‌وزیر اسبق لبنان و رئیس جریان المستقبل صورت بگیرد.

بر اساس این گزارش، رئیس جمهور فرانسه و ولی‌عهد سعودی تلفنی گفت‌وگو کرده و به توافق رسیده‌اند. منابع مورد نظر روسیا الیوم گفته‌اند که برگرداندن حریری به قدرت نقطه توافق دو طرف است.

مصطفی ادیب، نخست‌وزیر مأمور به تشکیل کابینه جدید دیروز بعد از آنکه نتوانست نظر احزاب و فراکسیون‌ها را جلب کند، از مأموریت خود کناره‌گیری کرد و «میشل عون»، رئیس جمهور لبنان با این درخواست وی موافقت کرد.

او بعد از عذرخواهی گفت که به آلمان برمی‌گردد تا همانند گذشته در کسوت سفیر لبنان در برلین خدمت کند.

قرار است امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه تا دقایقی دیگر برای بررسی اوضاع لبنان و ابتکار عمل شکست خورده در این کشور بحران زده در پاریس نشست خبری برگزار کند.

ادعای روسیا الیوم در حالی است که شخص سعد الحریری امروز رسما بار دیگر از عدم رغبت خود برای نامزدی نخست‌وزیری خبر داده و منابع و ناظران لبنانی گفته‌اند ریاض تهدید‌هایی علیه سعد الحریری داشته است.
مطالب مرتبط

سرسپردگی رسانه های طرفدار «السیسی» نمایان شد

سرسپردگی رسانه های طرفدار «السیسی» نمایان شد

در حالی که کشورهای مسلمان برای تحریم کالاهای فرانسوی در اعتراض به سخنان ضد اسلامی رئیس جمهور فرانسه تلاش می کنند رسانه های وابسته به رئیس جمهور مصر در مسیر متضادی حرکت می کنند.

|

نظرات کاربران