منتظر گام‌های عملی مشترک از سوی پاکستان هستیم

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در مؤسسه مطالعات راهبردی اسلام آباد اعلام کرد: منتظر گام‌های عملی مشترک با پاکستان هستیم.

عبدالله‌عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان امروز سه‌شنبه در سخنانی در مؤسسه مطالعات راهبردی اسلام آباد از دولت و مردم پاکستان به دلیل تلاش‌ها در راستای تحقق صلح در کشورش قدردانی کرد و گفت: چشم به راه گام‌های عملی مشترک در این مسیر هستیم. پاکستان در زمینه‌سازی برای آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی نقشی عمده‌ ایفا کرده است.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در این خصوص ادامه داد: اکنون وقت آن رسیده است تا از شعارها و بیانیه‌های کهنه و تکراری و تئوری‌های توطئه که ما را به عقب رانده است، عبور کنیم و فصل جدیدی را رقم بزنیم. ادامه وضعیت موجود به نفع دو کشور نیست. به رویکردهای تازه نیاز داریم. بیش‌تر از هر زمانی نیازمندیم تا منطقۀ خود را به عنوان یک منطقۀ یکپارچه ببینیم.

عبدالله‌عبدالله در ادامه با تاکید بر اینکه «زمینه‌ها و فرصت‌های فراوانی برای همکاری‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی میان افغانستان و پاکستان وجود دارد»، تأکید کرد: با در نظرداشتن وضعیت کنونی، فرصت‌های نوینی برای همکاری فراهم شده و دو کشور بیش از هر زمانی به همکاری و تعامل بیش‌تر برای هم‌زیستی مسالمت‌آمیز نیاز دارند.

وی در ادامه اضافه کرد: مذاکرات صلح که در حال حاضر در قطر ادامه دارد، زمینه مناسب و امیدواری‌هایی را ایجاد کرده است تا با جنگ خداحافظی کنیم و با استفاده از صبر، گفتگو و گذشت به این توافق برسیم که کشور خود را متحد سازیم. از تمامی طرف‌ها می‌خواهیم که خشونت‌ها را به طور جدی کاهش دهند و با آتش‌بس جامع از آسیب‌رساندن به غیرنظامیان خودداری کنند.

 
مطالب مرتبط

دیدار دکتر ولایتی با سفیر افغانستان در ایران

دیدار دکتر ولایتی با سفیر افغانستان در ایران

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در  این ملاقات با اشاره به مشترکات فراوان دینی، فرهنگی، تاریخی و زبانی دو کشور ایران و افغانستان و ابراز نگرانی از ۴۰ سال درگیری و جنگ در این کشور گفت: هر نوع جنگی بین مسلمانان ...

|

نظرات کاربران