نگرانی اسرائیل از رقابت تسلیحاتی اعراب

پیشنهاد فروش پیشرفته‌ترین جنگنده ایالات‌ متحده به امارات، کارشناسان امنیتی اسرائیل را به شدت نگران کرده است و مقامات منطقه را به این فکر فرو برده که خاورمیانه در آستانه یک رقابت تسلیحاتی جدید قرار دارد.

 

تنها چند روز پس از امضای توافق صلح و عادی‌سازی روابط میان دو کشور اسرائیل و امارات، دولت ترامپ پیشنهاد فروش پیشرفته‌ترین جنگنده صادراتی جهان یعنی F35 به امارات را روی میز گذاشت. مقامات بلندپایه آمریکایی و اماراتی معتقدند که پس از توافق صلح با اسرائیل، مسیر خرید تجهیزات نظامی از جمله F35 از ایالات ‌متحده هموار شده است. اتفاقی که در صورت وقوع، اسرائیل و دیگر کشورهای منطقه خلیج‌فارس و خاورمیانه را به سمت یک رقابت تسلیحاتی سوق می‌دهد و عطش برای خرید ادوات نظامی پیشرفته را موجب می‌شود.

الی کوهن: اسراییل مخالف هر موضوعی است که باعث به خطر افتادن برتری نظامی ما در منطقه می‌شود.

این اتفاق منجر شد تا آن دسته از کسانی که در اسرائیل مدام دم از توافق صلح با کشورهای عربی منظقه می‌زدند مایوس گردند و به حاشیه رانده شوند. چاک فریلیچ، مشاور امنیت ملی سابق اسرائیل و از کارشناسان روابط واشنگتن تل‌آویو معتقد است که «از دید نظامی، این پیشنهاد بسیار خطرناک است. F35 تنها یک سلاح پیشرفته نیست بلکه یک پلتفرم کامل و نوین نظامی است و باعث پیشرفت چشمگیر توانایی نظامی امارت می‌شود».

الی کوهن، وزیر اطلاعات اسرائیل پس از امضای توافق صلح با امارات اظهار داشت که «این توافق، متحدین ما در جبهه مقابله با ایران را تقویت کرد اما از سوی دیگر ما مخالف هر موضوعی هستیم که باعث به خطر افتادن برتری نظامی ما در منطقه می‌شود. ما سیاست مشخصی داریم و آن حفظ برتری نظامی خود و مقابله با هر عامل تهدیدکننده آن است».

آمریکا متعهد می‌شود که همواره پیشرفته‌ترین تجهیزات را در اختیار اسرائیل قرار دهد و اسرائیل لبه تکنولوژی نظامی در منطقه باشد.

 

هنوز مقامات دو کشور آمریکا و امارات درباره جزئیات طرح فروش جنگنده‌های F35 و تعداد آن‌ها سخنی به میان نیاورده‌اند. اما از سوی دیگر و به موجب قانونی که در سال 2008 کنگره آمریکا به تصویب رسانید، آمریکا متعهد می‌شود که همواره پیشرفته‌ترین تجهیزات را در اختیار اسرائیل قرار دهد و اسرائیل لبه تکنولوژی نظامی در منطقه باشد.

یکی از مقامات ارشد وزارت دفاع اسرائیل هشدار داد «هیچ تضمینی وجود ندارد که توافق صلح میان اسرائیل و امارات برای همیشه پا بر جا بماند، اسرائیل کشور کوچکی است و تنها با برتری نظامی می‌تواند عمق استراتژیک خود را حفظ کند. هر اتفاقی که این برتری نظامی را خدشه‌دار کند به شدت از امنیت اسرائیل می‌کاهد».

فروش F35 به اماراتی‌ها، بخشی از توافق پنهانی ترامپ و نتانیاهو برای امضای پیمان عادی‌سازی است، اما افراد وابسته به نتانیاهو از مخالفت صریح نخست‌وزیر اسرائیل درباره فروش جنگنده‌های F35 به امارات خبر می‌دهند.

 

روزنامه اسرائیل هیوم، به نقل از منابع نزدیک به بنیامین نتانیاهو از تصمیم نخست‌وزیر اسرائیل برای خرید لیستی از تجهیزات پیشرفته نظامی از ایالات متحده خبر داده است. این ادوات پیشرفته در جهت حفظ برتری نظامی اسرائیل در منطقه است. رسانه‌های اسرائیلی فاش کرده‌اند که فروش F35 به اماراتی‌ها، بخشی از توافق پنهانی ترامپ و نتانیاهو برای امضای پیمان عادی‌سازی است اما افراد وابسته به نتانیاهو از مخالفت صریح نخست‌وزیر اسرائیل درباره فروش جنگنده‌های F35 به امارات خبر می‌دهند. این احتمال وجود دارد که آمریکا همچون فروش جنگنده‌های F16s به نیروی هوایی مصر که نسخه‌ای ضعیف‌تر از F16های اسرائیلی بودند، در فروش F35 به اماراتی‌ها نیز همین رویه را پیش گیرد و نسخه‌ای محدودتر را به آن‌ها پیشنهاد دهد.

مقامات ارشد دفاعی در اسرائیل، این اقدام را جرقه‌ای برای رقابت تسلیحاتی جدید در منطقه می‌دانند و معتقدند که با فروش اولین فروند از این هواپیمای پیشرفته به امارات، دیگر نمی‌توان جلوی فروش آن به کشورهای منطقه را گرفت و دومینوی تسلیحاتی آغاز می‌شود.

در سال 2008 کنگره ایالات ‌متحده قانونی را برای حفظ برتری نظامی اسرائیل در منطقه به تصویب رساند و دولت اوباما کمک مالی 38 میلیارد دلاری برای آن در نظر گرفت. اما اکنون و با شنیده شدن زمزمه‌های فروش جنگنده‌های F35 به امارات، نمایندگان کنگره از هر دو جناح را نگران کرده است. دستیار ارشد یکی از سناتورهای کنگره در این مورد اظهار داشته که «فروش چنین جنگنده پیشرفته‌ای به امارات، قواعد بازی را تغییر می‌دهد. اماراتی‌ها برای شرکت در کدام جنگ به چنین توانایی نظامی نیاز دارند؟!»

نتانیاهو برای امضای این توافق، بندهای پنهانی آن را حتی به اطلاع وزیر دفاع و وزیر امور خارجه خود هم نرسانده بود.

 

اماراتی‌ها در آخرین دور خریدهای نظامی خود از ایالات‌ متحده، 8 میلیارد دلار تجهیزات نظامی پیشرفته به آمریکا سفارش دادند و دولت ترامپ نیز با ترفند شرایط اضطراری و به بهانه وجود تهدید از سوی ایران کنگره را مجاب به تصویب فروش این حجم از تسلیحات به امارات کرد. اما فروش جنگنده‌های پیشرفته F35 اصلا قابل مقایسه با خریدهای قبلی اماراتی‌ها نیست و بعید است کنگره آمریکا به راحتی زیر بار فروش آن‌ رود زیرا نه تنها امنیت اسرائیل به عنوان شریک راهبردی آمریکا را به خطر می‌اندازد بلکه منافع آمریکا در منطقه را نیز تهدید می‌کند.

از سوی دیگر، بنیامین نتانیاهو به دلیل مشورت نکردن با مقامات اسرائیلی برای چنین توافق مهمی، به شدت مورد انتقاد است. نتانیاهو برای امضای این توافق، بندهای پنهانی آن را حتی به اطلاع وزیر دفاع و وزیر امور خارجه خود هم نرسانده بود.

جدای از بحث فروش جنگنده‌های F35 به اماراتی‌ها، نگرانی گسترده‌ای پیرامون تحویل سیستم‎های پیشرفته سایبری به آن‌ها وجود دارد. این تجهیزات سایبری به راحتی می‌توانند در اختیار گروه‌های دیگر قرار گیرند و اگر به دست افراد نااهل آن بیفتد، دیگر مهار و کنترل آن ممکن نیست و کل منطقه را به منجلاب بزرگی می‌کشاند.
مطالب مرتبط

سرمایه‌گذاری بحرین و امارات در شهرک‌سازی اسرائیلی؛ ابوظبی و منامه ناجی تل‌آویو می‌شوند؟

سرمایه‌گذاری بحرین و امارات در شهرک‌سازی اسرائیلی؛ ابوظبی و منامه ناجی تل‌آویو می‌شوند؟

بحرین و امارات پس توافق عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، توافقاتی در زمینه اقتصادی امضا کردند که ظاهرا، هدف از این توافقات، خروج صهیونیستها از بحران اقتصادی است.

|

نظرات کاربران